Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

οχι.εχω μια υπερυψωση 1.50μ με υψος εσωτερικο 1.60μ που απλα δεν κλειστηκε η οψη του οπως προβλεποταν στην αδεια.μεσα εκει εχει χωθει το λεβητοστασιο.δεν ειναι ισογειο.

Link to comment
Share on other sites

σε αδεια του 83 εντος οικισμου κ σημερα σχεδιο πολης,,φαινεται  υπογειος βοηθητικος χωρος ,ο οποιος απο την πισω πλευρα βρισκεται κατω απο το επιπεδο του δρομου. 

Στην αυτοψια διαπιστωνω οτι η οροφη του υπογειου βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με τον δρομο ,οπως φαινεται κ στα σχεδια.Απο την μπροστινη πλευρα ομως το  δαπεδο του υπογειου βρισκεται 1,10 μ ψηλοτερα απο τη σταθμη αλλου παραλληλου δρομου .

Στα σχεδια δεν υπαρχουν υψομετρα οδων  κ η τομη  δεν εχει γινει καθετα στους δρομους κ δεν ειναι διαφωτιστικη.Το υψος του χωρου  στην αδεια ειναι 2.20 κ στη πραγματικοτητα εγινε 2.35

Ο ανεξαρτητος χωρος αλλαξε χρηση σε κατοικια κ επεκταθηκε εκτος περιγραμματος κατα 1,5τμ προς την υψηλοτερα ευρισκομενη οδο .Θεωρω οτι  μπορω να βαλω μειωτικο,μιας κ το μονο στοιχειο που εχω,ειναι οτι τηρηθηκε η σταθμη της οροφης υπογειου ,δηλ η οροφη του υπογειου βρισκεται οπως δειχνει κ η αδεια στο επιπεδο του δρομου  .Υπαρχει καποια αποψη επ αυτου?

Link to comment
Share on other sites

εγω συνάδελφοι έχω περίπτωση τουριστικού κτιρίου κατασκευής το '63 (με ΓΟΚ55), όπου όριζε στην αδεια ισόγειο Κ.Χ. και  "ΥΠΟ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ στάθμη" σε επικλινές γήπεδο εκτός σχεδίου όπου στέγαζε βοηθητικούς χώρους (χωρίς λειτουργική επικοινωνία-η πρόσβαση είναι αυτόνομη). Αυτο το "υπόγειο" λοιπον έγινε Κ.Χ. ενοικιαζόμενο δωμάτιο. θέλω να το τακτοποιήσω τωρα. Δόμηση δεν οριζόταν στα εκτός σχεδίου. Μόνο κάλυψη.

α) βάζω "αλλαγή χρήσης" ή μόνο Υ.Δ.?

β) Παλαιότητα πριν το 2004 μονο μπορώ να την βάλω?

γ) μειωτικό παίρνω μόνο για τα πρώτα 50 τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

 

 

εγω συνάδελφοι έχω περίπτωση τουριστικού κτιρίου κατασκευής το '63 (με ΓΟΚ55), όπου όριζε στην αδεια ισόγειο Κ.Χ. και  "ΥΠΟ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ στάθμη" σε επικλινές γήπεδο εκτός σχεδίου όπου στέγαζε βοηθητικούς χώρους (χωρίς λειτουργική επικοινωνία-η πρόσβαση είναι αυτόνομη). Αυτο το "υπόγειο" λοιπον έγινε Κ.Χ. ενοικιαζόμενο δωμάτιο. θέλω να το τακτοποιήσω τωρα. Δόμηση δεν οριζόταν στα εκτός σχεδίου. Μόνο κάλυψη.

 

α) βάζω "αλλαγή χρήσης" ή μόνο Υ.Δ.?

Εφόσον η αλλαγή χρήσης αφορά σε χρήση ίδια με της ΟΑ δεν βάζεις τον συντελεστή 1,4 και βάζεις μόνο ΥΔ.

 

β) Παλαιότητα πριν το 2004 μονο μπορώ να την βάλω?

Ναι αρκεί να βρείς τα κατάλληλα στοιχεία. Ενδεχομένως κάποια άδεια λειτουργείας απο ΕΟΤ, δήλωση Ε9.

 

γ) μειωτικό παίρνω μόνο για τα πρώτα 50 τ.μ.?

Εαν υψομετρικά δεν τροποποιήθηκε η κατασκευή απο την ΟΑ και στην ΟΑ φαινόντουσαν αυτοί οι χώροι σαν βοηθητικοί, μπορείς σε όλα τα τμ να βάλεις μειωτικό 0,5 (αυτοτελές).

Αυτό με τα 50τμ δεν το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλά κουράγια!

 

Περίπτωση τριών ανεξάρτητων μεζονετών εκτός σχεδίου πόλεως, γεωτεμάχιο εξ αδιαιρέτου 60-20-20. Πάνε οι 20-20 εκδίδουν άδεια δύο μονοκατοικιών (κλασσικά με πέργκολα μεταξύ τους) όπου δείχνουν τα υπόγεια ως βοηθητικούς χώρους με την πλάκα οροφής στο 1,20μ. Σήμερα τα υπόγεια έχουν κύρια χρήση (εσωτερική κλίμακα επικοινωνίας με το ισόγειο) και έχουν τη μια πλευρά εντός εδάφους ενώ τις υπόλοιπες τρεις εκτός. Ο τρίτος (60) εκδίδει άδεια μετά από δύο έτη για τρίτη μεζονέτα (ισόγειο-όροφος) δίχως να εμφανίζει υπόγειο. Στην πραγματικότητα δημιούργησε επιπλέον χώρους (αποθήκες - χώρο κύριας χρήσης) στη στάθμη όπου οι άλλοι είχαν τα υπόγειά τους με τη μια πλευρά εντός εδάφους και τις άλλες τρεις εκτός, με αποτέλεσμα το συνολικό πλέον ύψος να είναι > 7,50μ (περίπου 9,00μ). Ουσιαστικά ξεμπαζώσανε και έχει διαμορφωθεί το οικόπεδο σε δύο στάθμες με το +-0,00 πλέον να είναι στη στάθμη των "υπογείων".

 

Κατά τη γνώμη μου οι δύο πρώτοι πρέπει να πάνε με ΥΔ (30%) και ξεμπάζωμα ενώ ο τρίτος με ΥΔ (30%) - ξεμπάζωμα - υπέρβαση ύψους σε όλη την κάτοψη του νέου ορόφου.

 

Πως βρίσκεται το σκεπτικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μια ερώτηση και από εμένα:

 

σε κτήριο η άδεια δείχνει σε στάθμη υπογείου, υπόγεια αποθήκη 100μ2 εκτός Σ.Δ. ιδιοκτήτη Α και δίπλα Ισόγειο κατάστημα 20μ2 ιδιοκτήτη Β. (λόγω κλίσης του εδάφους η πόρτα του ισογείου είναι στο επίπεδο του δρόμου).

Οι χώροι κατασκευάστηκαν με τις σωστές διαστάσεις αλλά ενοποιήθηκαν.

 

Ο ιδιοκτήτης Β του καταστήματος θέλει να τακτοποιήσει τον χώρο. Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

- Δεδομένου οτι ο ιδιοκτήτης Α είναι διαφορετικός από τον Ιδιοκτήτη Β θα πρέπει να κάνω 2 δηλώσεις με βάση τον αρχικό διαχωρισμό ή μπορώ να κάνω μία δήλωση αφού ο χώρος έχει κατασκευαστεί ως ένας?

 

- Υποθέτω οτι δεν δικαιούμαι τον μειωτικό συντελεστή, αφού ο χώρος ως ενιαίος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υπόγειος (οι 2 πλευρές είναι εντελώς μέσα στο έδαφος, η τρίτη εξέχει 1,50μ. από το έδαφος αλλά η τέταρτη είναι εξολοκλήρου ισόγεια. (δεν έχει γίνει ξεμπάζωμα κλπ, οι στάθμες είναι όπως φαίνονται στην άδεια)

 

- Στο ποσοστό υπέρβασης υπολογίζω το 100/20 και επομένως πάω με 500% υπέρβαση, κατηγορία 5 και 1,9 συντελεστή λόγω υπέρβασης δόμησης πάνω από 200% στο πρόστιμο σωστά?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχουν ΣΟΙ (συστάσεις οριζόντιου ιδιοκτησίας) τότε έχεις διαμερισμάτωση.Η οποία θα χρησιμοποιηθει και από τους δύο. Στον έναν απ'έυθείας, στον άλλο με αναφορά στην τεχνική έκθεση. 

 

- Δεδομένου οτι ο ιδιοκτήτης Α είναι διαφορετικός από τον Ιδιοκτήτη Β θα πρέπει να κάνω 2 δηλώσεις με βάση τον αρχικό διαχωρισμό ή μπορώ να κάνω μία δήλωση αφού ο χώρος έχει κατασκευαστεί ως ένας?

Αφού λες ότι μόνο ο Β θέλει να τακτοποιήσει ta 20τμ , θα κάνεις μία δήλωση.

 

Για τον μειωτικό αφού έχουν τηρηθεί οι στάθμες της ΟΑ , μπορείς να βάλεις μειωτικό 0,50. (αυτοτελείς χώροι).

 

 

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι έχουν ενοποιηθεί οι χώροι αλλά είναι δύο οι ιδιοκτήτες.

Πως χρησιμοποιείται ο χώρος σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ανέφερα τον ιδιοκτήτη Β γιατί είναι ο εντολέας. Δεν υπάρχει αντίρρηση και από τον Α να προχωρήσει η τακτοποίηση.

Σύσταση οριζοντίων υπάρχει επίσης κανονικά.

Αν βάλω υπέρβαση δόμησης για τα τετραγωνικά της αποθήκης και μια διαμερισμάτωση σε μια δήλωση υποθέτω οτι είμαι οκ.

 

Οι στάθμες της Ο.Α έχουν τηρηθεί ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί δικαιούμαι τον μειωτικό συντελεστή.

 

Οι χώροι έχουν ενοποιηθεί στην πράξη αλλά ο χώρος Α ανήκει στον Α και ο χώρος Β στον Β βάσει της σύστασης.

 

Σε σχέση με τον συντελεστή υπέρβασης και την κατηγορία του ακινήτου υποθέτω οτι αυτή θα προκύψει από το κλάσμα με αριθμητή τα τετραγωνικά της αποθήκης (ΥΔ) και παρονομαστή το νούμερο που προκύπτει αν προσθέσω τα χιλιοστά του χώρου Α και τα χιλιοστά του χώρου Β και τα πολλαπλασιάσω με την επιτρεπόμενη δόμηση βάσει Ο.Α.Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δεν ξέρω την απάντηση, εύχομαι να σας απαντήσουν το συντομότερο.

Συνάδελφοι

έχω σε υπόγεια στάθμη μια αλλαγή χρήσης, το έχω βρει οτι είναι κατ.4 και αναρωτιέμαι:

1. το τετραγωνάκι, το "αλλαγή χρήσης", το τσεκάρω, "οχι";

2. Σαν "υπερβαση δομησης" τι με τι ελεγχω;

(της ιδιοκτησιας σε σχεση με του ακινητου, συμπεριλαμβανοντας αυθαιρεσίες σε άλλους ορόφους; ημιυπαίθριους ως το 80% της δόμησης δεν θα υπολογίσω; Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου) . .

και Β) σκελος

Β1) το υπογειο επεκταθηκε, τροπο τεινα, δηλαδη στη σταθμη υπογειου υπηρχε χωρος που εμφανιζεται σαν μπαζωμα στην κατοψη υπογειου οροφου, που συμπεριλαμβάνεται στον ογκο και κάτω από την κάλυψη του κτιρίου. Ο Μηχανικός δηλαδή, μέρος του υπογείου ορόφου δεν το είχε βάλει στις αποθήκες, ενω θα μπορουσε.

Η αποθηκη που αναφερα πριν και αλλαξε χρηση, εχει κυρια πια, επεκταθηκε σε αυτον τον χωρο' ο οποιος εχει αποκτησει την ιδια κυρια χρήση.

Σαν τι να το βάλω;;;;

Αλλαγή χρήσης; απο μπαζωμενο σε κυρια ;;; Κατι δεν μου στεκει καλα :sad: :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.