Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε..Δεν είμαι απόλυτα σιγουρος ότι έχω καταλάβει τί εννοείς,γι'αυτό τα παρακάτω με επιφύλαξη...

Σε ένα πρόχειρο σκαρίφημα, εβαλα σχηματικά ότι υπάρχει ο περί ου ο λόγος υπόγειος χώρος και ενδεικτικά ένας υπέργειος όροφος (ισόγειο).

Εάν ισχύουν αυτά που έβαλα στο σκαρίφημα:

Για τον δε υπόγειο χώρο που υπήρχε ως αποθήκη (λες) στην άδεια και έγινε χώρος κύριας χρήσης,  βάσει του άρθρου 100 - παράγραφος 7, υπάρχει αλλαγή χρήσης από βοηθητικη σε κύρια χρήση εντός νομίμου περιγράμματος , συνεπώς υπολογίζεται η υπέρβαση δόμησης βάσει του παραρτήματος Α και δεν υπολογίζεται ειδικός συντελστής αλλαγής χρήσης.

Για τον υπόγειο χώρο που δεν υπήρχε στην άδεια (μπάζωμα αναφέρεις νομίζω) και έγινε επίσης ότι και το υπόλοιπο υπόγειο, δηλαδή χωρος κύριας χρήσης, πάλι υπέρβαση δόμησης.

Ως υπέρβαση δόμησης αθροίζεις το σύνολο των αυθαιρετων κατασκευών που έχει η ιδιοκτησία που ελέγχεις και που αποτελούν κατασκευές που προσμετρώνται στον συντελεστή δόμησης, έστω Χ1 , Χ2 ,Χ3 κ.ο.κ.

Και ελέγχεις Χ1+Χ2+Χ3 < ή > 50% * επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου κ.ο.κ.

Με όμοιο τρόπο για την υπέρβαση κάλυψης κ.ο.κ.

post-72619-0-33234400-1518643010_thumb.png

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

αρχικά το σκαρίφημα σου είναι σωστό. Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά με το παράρτημα "Α", το μελετάω λίγο και ξανααπαντώ....

 

 

 

_ _ _

(λιγο αργοτερα)

οπως ειδα το παράτημα Α απαντάει αρκετά την ερώτηση μου.

Ειμαι λιγο κουρασμένος ομως τωρα. Θα το δω τοπρωι και θα το μελετησω λιγο καλυτερα..

ευχαριστωωω

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Συναδελφοι.

Θα ηθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Πιο αρθρο αναφέρει οτι, αν το υπόγειο έχει επεκταθεί κάτω από τον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, η παράβαση δεν θα πρέπει να μπει ως παράβαση

ωπ ωπ παραβαση υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης κτιρίου με όριο του οικοπέδου, αφορά τα κτίρια που η άδεια τους εκδόθηκε πριν το 2012 και η απόσταση ονομάζεται "Δ".

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Εχω περιπτωση διωροφης οικοδομης με υπογειο. Ο οροφος ειναι οκ, μια μικρη αλλαγη χρησης απο Κ.Β. σε Κ.Χ. Υπαρχει σοφιτα - αποθηκη που την δηλωνω με 0,30.

Στο υπογειο τωρα.. απο τον δρομο παραμενει υπογειο, ενω οι τρεις πλευρες του εχουν γινει ισογειο, (στην μια πλαϊνη εχω κτιριο κολητο). Ενα μερος του υπογειου εχει παραμεινει υπογεια αποθηκη και ενα μερος εχει γινει κατοικια, ενω ενα αλλο μικρο μερος εχει επεκταθει. Σκεφτομαι να δηλωσω το τμημα που εγινε κατοικια και την επεκταση μονο σαν υπερβαση δομησης. Θα πρεπει να βαλω και αλλαγη χρησης απο Β.Χ. σε Κ.Χ? Πως μπορω να δηλωσω το ξεμπαζωμα του υπογειου? Με μια παραβαση και παραβολο? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Τα κατάλαβα σωστα?

Α) Σε υπόγειο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια έγινε αλλαγη χρήσης απο βοηθητική σε κύρια, άρα εχω στο Φ.Κ υπέρβαση δομησης αναλογικά (πιθανον < 50%) και χώρο με μειωτικό συντελεστη 0,30

Β) Αυθαιρετη κατασκευη υπογείου με κύρια χρήση θα έχω πάλι στο Φ.Κ.  υπέρβαση δομησης αναλογικά (πιθανον < 50%) και χώρο με μειωτικό συντελεστη 0,30

Γ) Αυθαιρετη κατασκευη υπογείου με βοηθητικη χρήση θα έχω πάλι στο Φ.Κ.  υπέρβαση δομησης < 50% και χώρο με μειωτικό συντελεστη 0,30

Link to comment
Share on other sites

... Ο οροφος ειναι οκ, μια μικρη αλλαγη χρησης απο Κ.Β. σε Κ.Χ.    K.B. τι σημαινει?

Υπαρχει σοφιτα - αποθηκη που την δηλωνω με 0,30. Για να βαλεις το 0,3 πρέπει ο όροφος ο γειτνιάζων να ενώνεται λιτουργικά με αυτήν, δηλαδή όπως το καταλαβαίνω εγώ να υπάρχει κλίμακα εσωτερικά και να ενώνονται. Και δεν λεω κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας/ κατοικιών, στην άνω στάθμη θα πρέπει να υπάρχει "σκάλα" να ενώνεται η κάτω στάθμη με αυτήν. Και η είσοδος σε αυτήν να μην γίνεται μόνο εξωτερικά. Πιστευω εγώ, οχι?

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Στην Ο.Α. προβλέπεται υπόγειο με μερος αυτου Β.Χ. (αποθήκη) και μέρος αυτού Κλειστός χώρος στάθμευσης. Η άδεια ειναι του 2007 και κανένας απο τους 2 χώρους δεν μετράει στην δόμηση.

Σημερα όλο του "υπόγειο" εχει Κ.Χ. (κατοικία). Στην πραγματικότητα δεν ξέρω εαν ο όρος "υπόγειο" ειναι σωστός αφου οι 3 απο τις 4 πλευρές του χώρου ειναι ξεμπαζωμένες και η 4η πλήρως μπαζωμένη.

Ερωτησεις:

1. Μπορώ να το θεωρήσω ως υπόγειο (χρήση του μειωτικου συντελεστη 0,50) και να βάλω και μια λοιπή παράβαση (ξεμπαζωμα) ? Σε κάθε περίπτωση θα έχω υπέρβαση δόμησης

2. Το παρόν "υπόγειο" επικοινωνεί με σκάλα κλιμακοστασίου με τους υποκείμενους ορόφους. Σκλα που δηλαδη ξεκιναει απο "υπογειο" και καταληγει στο ισογειο κλιμακοστάσιο της οικοδομή. Προφανώς δεν μπορώ να έχω συντελεστη 0,30, σωστά ??   Καταλαβαινω οτι εαν στην 1η ερωτηση δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μειωτικο συντελεστή , η 2η ερωτηση εδν χρειάζεται καν σκέψη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το θέμα εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/50396-αρθρο-100-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-με-μειωτικό-σ/?p=957830

 

Αν δε σε καλύψει τα λέμε.

 

Για τον μειωτικό, αν μπορεί , τότε με 0,50. 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

παιδες συγνωμη δεν εχω το χρονο να διαβασω τα οσα θα λογονται στο συνδεσμο που καταχωρειτε, να πω 2 κουβεντες του ανθρωπου

Καλημέρα συνάδελφοι.

Στην Ο.Α. προβλέπεται υπόγειο με μερος αυτου Β.Χ. (αποθήκη) και μέρος αυτού Κλειστός χώρος στάθμευσης. Η άδεια ειναι του 2007 και κανένας απο τους 2 χώρους δεν μετράει στην δόμηση.

Σημερα όλο του "υπόγειο" εχει Κ.Χ. (κατοικία). Στην πραγματικότητα δεν ξέρω εαν ο όρος "υπόγειο" ειναι σωστός αφου οι 3 απο τις 4 πλευρές του χώρου ειναι ξεμπαζωμένες και η 4η πλήρως μπαζωμένη.

Ερωτησεις:

1. Μπορώ να το θεωρήσω ως υπόγειο (χρήση του μειωτικου συντελεστη 0,50) και να βάλω και μια λοιπή παράβαση (ξεμπαζωμα) ? Σε κάθε περίπτωση θα έχω υπέρβαση δόμησης

2. Το παρόν "υπόγειο" επικοινωνεί με σκάλα κλιμακοστασίου με τους υποκείμενους ορόφους. Σκλα που δηλαδη ξεκιναει απο "υπογειο" και καταληγει στο ισογειο κλιμακοστάσιο της οικοδομή. Προφανώς δεν μπορώ να έχω συντελεστη 0,30, σωστά ??   Καταλαβαινω οτι εαν στην 1η ερωτηση δεν μπορώ να χρησιμοποιησω μειωτικο συντελεστή , η 2η ερωτηση εδν χρειάζεται καν σκέψη.

Ευχαριστώ

1. το 0,50 το βαζεις αφου ο οροφος η κατοψη του ονομαζεται κατοψη υπογειου στα σχεδια της οικοδομικης αδειας,

υδ εχεις, 

ξεμπαζωμα 1 παραβαση ακομα εχεις,

2. πιστευω οτι αφου το υπογειο ειναι αυτοτελης οροφος, δηλαδη εντος δεν υπαρχει σκαλα να συνεεται με τον ισογειο οροφο. το 0,3 δεν το παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετο υπόγειο όροφος κλίσης από την βόρεια όψη είναι όλο κάτω από το επίπεδο του δρόμου ενώ από τη νότια όψη το πάτωμά του είναι στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο. Πώς θα το αντιμετωπίζατε?  Μειωτικό συντελεστής ή όχι? Έχει ανεξάρτητη πρόσβαση από το υπόλοιπο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.