Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Άρα, επικρατούσα χρήση κατοικία. Η παλαιότητα του αυθαίρετου υπογείου προφανώς ταυτίζεται με αυτή του χρόνου κατασκευής τουλάχιστον του ισογείου ή στη χειρότερη του σκελετού του κτιρίου, οπότε κατηγορία 1. 

  όπως τα  ειπε ο παυλος

 

με τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω Ισόγεια κατοικία προ 55, χωρίς αρχική άδεια.

Έχω άδεια νομιμοποίησης οικοδομικών εργασιών (1997), που αναφέρεται στην παραπάνω κατοικία, με πλήρη σειρά σχεδίων.

ΌΜΩΣ στα σχέδια ΔΕΝ εμφανίζεται το Υπόγειο της Ισόγειας κατοικίας (!!!).

Από την στιγμή που το υπόγειο είναι κατασκευασμένο μαζί με την παλαιά κατοικία, προ του 55,  ως τί είδους αυθαιρεσία θα το αντιμετωπίσω από την στιγμή που δεν εμφανίζεται στην άδεια του 1997. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Link to comment
Share on other sites

Καμία αυθαιρεσία από τη στιγμή που στοιχειοθετείς το ενιαίο της φέρουσας τοιχοποιίας σημαίνει ότι κατασκευάστηκε και αυτό πριν το 1955. Το αναγράφεις στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2018 at 11:04 ΠΜ, danaikaterina said:

Αν δεν υπάρχει υπερύψωση της στάθμης που θα οδηγούσε σε υπέρβαση ύψους αλλά μόνο ξεμπάζωμα τότε το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό. Η θεμελίωση σε χαμηλότερη στάθμη επίσης υπολογίζεται με αναλυτικό.

θεμελιωση ενοεις την σταθμη του δαπεδου του?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το κτίριο να κατασκευάστηκε στη στάθμη που προβλεπόταν σύμφωνα με την οικοδομική άδεια και όχι ψηλότερα και άρα οποιαδήποτε "αποκάλυψη" του υπογείου να οφείλεται αποκλειστικά σε ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καμία αυθαιρεσία από τη στιγμή που στοιχειοθετείς το ενιαίο της φέρουσας τοιχοποιίας σημαίνει ότι κατασκευάστηκε και αυτό πριν το 1955. Το αναγράφεις στην τεχνική έκθεση.

Παύλο ευχαριστώ πολύ,

Συμφωνώ, απλά επειδή πάντα συγκρίνουμε με την άδεια, η οποία ναι μεν αναφέρεται ρητά σε ένα κτίσμα προ του 55 - επομένως και του Υπογείου του - αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζει το υπόγειο, έχουμε 2 στοιχεία αντικρουόμενα...

Σκεφτόμουν να το βάλω έστω και σαν μία λοιπή παράβαση αν και πάλι δεν μου φαίνεται σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν προ 55 να απαλλάσσεται της υπαγωγής φυσικά και θα έπρεπε να μπει πρόστιμο. Εμείς έχουμε περίπτωση κατά την οποία στην άδεια δεν το έδειξαν, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί κατασκευή προ 55 και απαλλάσσεται από την υποχρέωση υπαγωγής. 

Αν όμως ο συλλογισμός σου φαίνεται επισφαλής βάλε το ως κατηγορία 1 ,σαν να έγινε μετά το 1955.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω υπόγειο που βάσει οικοδομικής άδειας από την μία πλευρά είναι πλήρως μπαζωμένο και από την άλλη είναι μπαζωμένο στο 1,5 μέτρο.
Στην πραγματικότητα συνεχίζει και είναι πλήρως μπαζωμένο από την μία πλευρά και από την άλλη είναι πλήρως ξεμπάζωτο.
Στις δύο πλαινές πλευρές ανάμεσα που οδηγούν από την μία στην άλλη υπάρχει κλίμακα όπως φαίνεται στην άδεια.
Το υπόγειο τώρα έχει διαμορφωθεί ως κύριος χώρος ο οποίος έχει επικοινωνία με την υπόλοιπη μονοκατοικία.

Φαντάζομαι πως δεν έχω υπέρβαση ύψους.
Το θέμα μου είναι αν θα πάρει τον μειωτικό συντελεστή του 0,3 ή όχι!

Καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.