Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

1 ώρα πριν, getsakna said:

Άνοιξε την δήλωση και κάντο ΚΧ!

Τι αποδεικτικά ζητάει για παλαιότητα; Και πως δηλωνεται η αλλαγή χρήσης;

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μελέτησα όλο το thread αλλά επειδή έχω μία ιδιαίτερη περίπτωση θα ήθελα τη γνώμη σας.

Κτίριο εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια του 1991.
Η άδεια αφορούσε σε ισόγειο κατάστημα με υπόγεια αποθήκη με το οποίο επικοινωνούσε με εσωτερική σκάλα. Στην πραγματικότητα η στάθμη δαπέδου του υπογείου υποβαθμίστηκε και το υπόγειο απέκτησε μεγαλύτερο ελεύθερο ύψος και ταυτόχρονα έγινε ξεμπάζωμα της μίας εκ των τεσσάρων πλευρών του κτιρίου και το υπόγειο απέκτησε ανεξάρτητη είσοδο με χρήση καταστήματος. Επίσης στον ακάλυπτο που δημιουργήθηκε κατά το ξεμπάζωμα, κατασκευάστηκε WC με ένα γραφείο από πάνω του. Στο σκαρίφημα που επισυνάπτω φαίνονται οι στάθμες.
από ότι έχω καταλάβει έχω:

1. Υπέρβαση δόμησης με συντελεστή 0.50 για την αλλαγή από αποθήκη σε κατάστημα
2. μία παράβαση για το ξεμπάζωμα με αναλυτικό
3. Υπέρβαση δόμησης με συντελεστή 0.50 για wc και γραφείο

SKAFIRIMA.png

Link to comment
Share on other sites

martha1 ναι και αυτο, θα πρεπει να βρεις τι συντελεστη θα βαλεις αναλογα αν συνενωνεται λειτουργικα με ισογειο. Ακομα θα πρεπει να υπολογισεις το ποσοστο που υπερβαινουν την δομηση αναλογα τα χιλιοστα που εχει ο χωρος. Να βαλεις αριθμο κατηγοριας παραβασης αναλογα το ποτε τελεστηκαν οι αυθαιρεσιες κ.α.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θεωρώ κι εγώ πως έτσι είναι,1+2 σίγουρα,αλλά και 3 αφού τηρούνται προϋποθέσεις υπογείου σε σχέση με στάθμη +0.00 Ο.Α.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εμβαδά έχουν ως εξής:
Επιτρεπόμενη δόμηση στην άδεια: 150μ2
πραγματοποιούμενα στην άδεια: 100μ2 ισόγειο +100μ2 υπόγειο (δεν προσμετράται)
υφιστάμενα: 100μ2 ισόγειο + 100μ2 ανεξαρτητο υπόγειο (ΦΚ1) + 20μ2  με υπέρβαση κάλυψης < 20% και υπέρβαση Δ> 20%(ΦΚ2)

συνολικά δηλαδή έχω 70μ2 υπέρβαση δόμησης επομένως 47%<50% ΥΔ και για τα δύο ΦΚ
ΦΚ1 50μ2 με μειωτικό 0.5
ΦΚ2 20μ2 με υπέρβαση κάλυψης < 20% και υπέρβαση Δ> 20%(ΦΚ2) αυτό μήπως ΔΕΝ έχει μειωτικό 0.5 επειδή είναι εκτός περιγράμματος;
Σωστά;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Η εφαρμογή του μειωτικού συντελεστή 0,50 σύμφωνα με τον 4495  άρθρο 100 παρ.6  αφορά υπόγειους χώρους που αποτελούν αυτοτελή χώρο (συμπληρώθηκε δε με τον 4546 και ως προς τους ισόγειους βοηθητικούς μέχρι 50 τ.μ.).Όπως διευκρινίζεται και στην εγκύκλιο 2,υπόγειοι που τηρούν προϋποθέσεις να υπαχθούν, είναι τα υπόγεια κατά ΓΟΚ 85 δηλαδή οροφή  το πολύ +1,50 μ. από την οριστική στάθμη εδάφους.Δεν βλέπω πουθενά σύνδεση του περιγράμματος που αναφέρεις με όλα αυτά και έτσι θεωρώ πώς είναι.Και πάλι,αυτή είναι μόνο η προσωπική μου ερμηνεία...

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Μια πελάτισσα μου ζήτησε να δηλωθεί το ημι-υπόγειο της στα αυθαίρετα καθώς και να κάνω αυτοψία για να τακτοποιήσει ότι υπόλοιπα έχει στο ακινητό της.

Μετά απ' την οριστική τακτοποιήση επιθυμεί να βγάλουμε μια νέα άδεια ώστε να γίνει διαρρύθμιση των χώρων και να το ενοικιάσει ώς ενα μεγάλο διαμέρισμα.

Τι ακριβώς άδεια χρειάζεται να βγάλω στο e-adeies;

"Αναθεώρηση εντυπης άδειας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου" "Ενημέρωση έντυπης οικοδομικής άδειας/Αδειας Δόμησης"   είτε   "έγκριση εκτέλεσης εργασιών" ;

 

Υ.Σ Για να συνοψίσω θα τακτοποιήσουμε πρώτα τα αυθαίρετα και στην συνέχεια θέλουμε να φτιάξουμε ένα νέο διαμέρισμα χωρις να υπερβούμε στην δόμηση, κάλυψη. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.