Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

Άρα, είναι πολύ επισφαλές να προχωρήσεις. Στις όψεις δυστυχώς δεν μπορείς να βασιστείς. Ένα επιπλέον στοιχείο από τις όψεις είναι ότι στην κατωφέρεια δείχνει ένα υψόμετρο -1,45 και αν πάμε στην απέναντι πλευρά και υποθέσουμε που είναι το υψόμετρο μηδέν, εκτιμώ ότι έχουν δείξει ότι το υπόγειο προεξέχει πάνω από 1,50 μ και αυτό βάσει διατάξεων του ΓΟΚ 85 που είχε εκδοθεί η Ο.Α δεν επιτρέπεται. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρόκειται για ένα χώρο του οποίου η οροφή βρίσκεται στα 2,55μ (1,45+1,10)  ψηλότερα από την οριστική στάθµη του εδάφους στην μία όψη και στην άλλη είναι όλο μέσα στο έδαφος, οπότε σε καμία περίπτωση πολεοδομική δεν θεωρείται υπόγειο. Οπότε κακώς το είπαν υπόγειο στον τίτλο της αδείας. Πέραν αυτού το θέμα μου εμένα είναι αν προβλεπόταν αυτός ο χώρος από την άδεια ή όχι, μήπως βγήκε η άδεια για ημιτελές υπόγειο ή κάτι τέτοιο... Να το θεωρήσω όλο ως ΥΔΚΧ? Ή έναν αναλυτικό για την αλλαγή στα ανοίγματα και την αποπεράτωση για παράδειγμα... 

Πάντως πουθενά δεν αναφέρεται η λέξη pilotis, ακόμα και στη μελέτη θερμομόνωσης που βρήκα, λέει δάπεδο επάνω από μη θερμαινόμενο χώρο για την κάτω πλάκα της κατοικίας...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να καταδείξω με την αναφορά μου περί υψομέτρων.  Ημιτελές υπόγειο (δηλαδή μη κλεισμένος χώρος) προσωπικά στα τόσα χρόνια δεν έχω συναντήσει. Έχω συναντήσει περιπτώσεις με διατάξεις του ΓΟΚ 73 για αδιαμόρφωτο ισόγειο (τύπου πυλωτής). Προσωπικά χωρίς εγκεκριμένα σχέδια θα θα αναλάμβανα να κάνω δήλωση υπαγωγής. Κατά την γνώμη μου αυτό θα πρέπει να πεις στους πελάτες σου. Είναι ιδιαιτέρως επισφαλής η περίπτωση αυτή χωρίς να έχεις πλήρη φάκελο εγκεκριμένων σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με διαφωτίσεις τι εστι αδιαμόρφωτο ισόγειο κατά ΓΟΚ73? Δηλαδή πώς φαίνεται στο στέλεχος της αδείας? Και τελικά αν είχα κάτι τέτοιο θα το χρέωνα τώρα ως υπέρβαση δόμησης?

Πάντως αυτό που είπα μόλις τώρα στον πελάτη είναι ότι θα τον βάλω ως ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5, τελείως αυθαίρετο, χωρίς άδεια διότι δεν έχει τηρηθεί ούτε το περίγραμμα του ορόφου , είναι εντός Δ, όλα είναι λάθος. Προς το παρόν λόγω των προθεσμιών θα το βάλω έτσι και μετά ελπίζω να μπορώ να διορθώσω αν χρειαστεί την Κατηγορία (μήπως πάει 4) και να το βάλω ΜΕ ΑΔΕΙΑ αν δω ότι μπορώ....Θα κινήσω διαδικασία ανασύστασης όπως σου είπα οπότε θα δω τι θα προκύψει και από εκεί.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι έχεις άδεια εκδοθείσα το 1987 μετά την κατάργηση του ΓΟΚ 73 και την έναρξη ισχύος ΓΟΚ 85. Επομένως δε σε ενδιαφέρει αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο γραφείων χωρίς σύσταση (ακόμη) υπάρχει επέκταση του υπογείου χώρου (αποθήκες) που επικοινωνεί με το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Θα πάρει μειωτικό 0,30?

Link to comment
Share on other sites

@vassia - Γενικά όχι, γιατί δεν είναι λειτουργικά συνδεδεμένο με τον υπερκείμενο ιδιόκτητο χώρο αλλά με τον κοινόχρηστο.Θα πάει με  συντελεστή 0,50.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sos παιδιά.   ΟΕ έκανε με 3843/2010 ρύθμιση σε υπό κατασκευή μεζονέτα (σοβάδες) το υπόγειο αλλαγή χρήσης επειδή είχε ξεμπαζωμα κυριώς στην μια πλευρά και επειδή σε λίγο θα τελείωναν οι εργασίες. Όμως έπιασε απότομα κρίση και παρέμεινε έτσι.

Είναι ακόμα σε σοβάδες

Πληρώθηκαν τα μισά πρόστιμα τα και σταμάτησε αφού δεν είχε ουσία. Στο υπόγειο δεν έχουν γίνει τίποτα εγκαταστάσεις (κουζίνα μπάνιο κλπ) μόνο διαφοροποίηση σε διαρρυθμίσεις.  

Τώρα θέλει να κάνει τακτοποίηση για ξεμπαζωμα (όχι όμως για αλλαγη χρήσης) , διαρρύθμιση υπόγειου, μια εξωτερική σκάλα, bbq σε μπαλκόνι, αλλά όχι αλλαγή χρήσης. Δεν έχει νόημα η αλλαγη χρησης αφού είναι σε σοβάδες και δεν υπάρχει λόγος να ανέβει και ο Ενφια και η αντικειμενική αξία.

 Τι κατηγορία αυθαιρέτων είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.