Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα. Θα σου θυμίσω κατ αναλογία τι έλεγε η εγκύκλιος 4 Ν. 4178 για υπαγωγή πολλών αποθηκών στην κατηγορία γ. Έλεγε λοιπόν ότι επιτρέπεται να υπαχθούν περισσότερες από μια αποθήκες, αρκεί η συνολική επιφάνειά τους να μην υπερβαίνει τα 15 τμ και φυσικά το ύψος για κάθε μια να είναι μικρότερο των 2,50 μ. Με βάση αυτή την προσέγγιση θα έλεγα ότι μπορείς να βάλεις μόνο μια αποθήκη με μειωτικό, διαλέγοντας αυτή με το μεγαλύτερο εμβαδόν ως την  πλέον συμφέρουσα αντιμετώπιση

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να βάλεις και παραπάνω της μίας αποθήκης με μειωτικό αρκεί το συνολικό τους εμβαδό να είναι μικρότερο από 50τμ. Δηλαδή αν έχεις πχ μία αποθήκη 20τμ και μια 25τμ μπορείς να βάλεις αυτές τις 2 με μειωτικό και τις υπόλοιπες χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Δανάη σωστά τα λες. Άλλα διάβαζα άλλα σκεφτόμουν μου φαίνεται. Σκεφτόμουν ότι έχει αποθήκες που ανά δυο αθροιστικά ξεπερνούν τα 50 τμ. 

Link to comment
Share on other sites

τελικα με τις σοφιτες τι γινεται ? 

παιρνουν μειωτικο συντελεστη? παει με το ΝΟΚ οσον αφορα τον ορισμος σοφιτας. Η περιπτωση αυτη με εχει παιδεψει . Αν μπορει καποιος να μου απαντησει τι κανουμε ?

image.png.f38da0c39e0e43bafac74b64d18a3aaf.png

Edited by reuse
Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση αυτή όπως την βλέπω παίρνει μειωτικό επειδή ισχύουν ταυτόχρονα τα εξής : είναι εντός της στέγης και δεν είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Ο ορισμός του ΝΟΚ μη σε μπερδεύει

Edited by Largy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, reuse said:

τελικα με τις σοφιτες τι γινεται ? 

παιρνουν μειωτικο συντελεστη? παει με το ΝΟΚ οσον αφορα τον ορισμος σοφιτας. Η περιπτωση αυτη με εχει παιδεψει . Αν μπορει καποιος να μου απαντησει τι κανουμε ?

 

Εννοείς ότι αυθαίρετο είναι όλο αυτό που δείχνω στο σχήμα με κόκκινo;

Γιατί το "υπάρχον" που γράφεις εκεί παραπέμπει.

 

image.png.f38da0c39e0e43bafac74b64d18a3aaf.png.df936f78e6abe0ee337c251376fded04.png

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζεται και αλλού (υπόγεια, σοφίτες, πατάρια). Ποια είναι η περίπτωσή σου; 

Όταν λες αποθήκες με χρήση κατοικία, εννοείς ότι άλλαξαν αυθαίρετα χρήση;  Αν ναι δεν προβλέπεται μειωτικός για τις ισόγειες κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα διώροφο κτίριο καταστημάτων, στην οικοδομική άδεια εντός του όγκου του ισογείου κατασκευάστηκε πατάρι το οποίο μέτρησε στη δόμηση.

Πλέον έχει γίνει επέκταση του παταριού (στο σύνολο λίγο μικρότερο σε επιφάνεια από το ισόγειο, αυτός ο χώρος παίρνει το 30% .??  ((Δε δημιουργεί αυτοτελή χώρο και επικοινωνεί μόνο με εσωτερικό κλιμακοστάσιο)).

Επίσης δεν πάει το μυαλό μου ποιος ο λόγος που το ονόμασε πατάρι και όχι όροφο (δεδομένου ότι στους όρους δόμησης δεν υπάρχει περιορισμός ορόφων)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, l_zrs said:

Καλησπέρα,

Έχω ένα διώροφο κτίριο καταστημάτων, στην οικοδομική άδεια εντός του όγκου του ισογείου κατασκευάστηκε πατάρι το οποίο μέτρησε στη δόμηση.

Πλέον έχει γίνει επέκταση του παταριού (στο σύνολο λίγο μικρότερο σε επιφάνεια από το ισόγειο, αυτός ο χώρος παίρνει το 30% .??  ((Δε δημιουργεί αυτοτελή χώρο και επικοινωνεί μόνο με εσωτερικό κλιμακοστάσιο)).δες το προηγούμενο μήνυμα του αγαπητού Παύλου

Επίσης δεν πάει το μυαλό μου ποιος ο λόγος που το ονόμασε πατάρι και όχι όροφο (δεδομένου ότι στους όρους δόμησης δεν υπάρχει περιορισμός ορόφων) γιατί ναι μεν αποτελεί όροφο αλλά στην πραγματικότητα επειδή συλλειτουργεί ή αποκλειστικά επικοινωνεί με το κατάστημα αποτελεί πατάρι με την παλιά έννοια του ΓΟΚ 73 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.