Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Επομένως το θέμα ανάγεται στο τι θέλει να είναι; Θέλει πχ να έχει νόμιμο γκαράζ και να βάλει και το σήμα απέξω "απαγορεύεται η στάθμευση" ή θέλει να έχει αποθήκη;

Αν είναι και θέλει γκαράζ καλύτερα να το δηλώσεις ως γκαράζ και όχι ως αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την άποψή σας . έχω ακίνητο στο οποίο έχει κατασκευαστεί στον χώρο της στέγης ένα είδος σοφίτας-παρατηρητήριο να το πω...επιφάνειας 20 τμ περίπου και ύψος 2.15 το χαμηλό και 2.80 στον κορφιά. Στην άδεια υπάρχει στέγη  ύψους  1.5 μ αλλά σ αυτό το τμήμα δεν εφαρμόστηκε η άδεια και έγινε αυτό το πράγμα σαν δώμα το οποίο επικοινωνεί με το υπόλοιπο κτίσμα με εσωτερική σκάλα (μεζονέτα) .  έχει κανείς ιδέα πως θα το δηλώσω ? σοφίτα?  Βοηθητικό χώρο σαν δώμα?κύριο χώρο? Θα βάλω και φωτογραφία 

foto.jpg

IMG_20190413_120553.jpg

Link to comment
Share on other sites

το βάζεις ΥΔ με μειωτικό 0,30 και η επιφάνεια δεν υπολογίζεται κατά την επιλογή κατηγορίας. Επισης, δες και αν το ύψος είναι εντός του επιτρεπόμενου της περιοχής ή όχι.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ο χώρος αυτός δεν παίρνει μειωτικό διότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις της σοφίτας. Δεν είναι εντός του ύψους επικλινούς στέγης. Έχεις υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το αναφέρεις είσαι σωστή το έχω σκεφτεί. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ώς δώμα? αφού σύμφωνα και με τον ΝΟΚ δεν πληρεί εντελώς τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

 

13 ώρες πριν, anvar said:

(...) ακίνητο στο οποίο έχει κατασκευαστεί στον χώρο της στέγης ένα είδος σοφίτας-παρατηρητήριο να το πω...επιφάνειας 20 τμ περίπου και ύψος 2.15 το χαμηλό και 2.80 στον κορφιά. Στην άδεια υπάρχει στέγη  ύψους  1.5 μ αλλά σ αυτό το τμήμα δεν εφαρμόστηκε η άδεια και έγινε αυτό το πράγμα σαν δώμα το οποίο επικοινωνεί με το υπόλοιπο κτίσμα με εσωτερική σκάλα (μεζονέτα) .  έχει κανείς ιδέα πως θα το δηλώσω ? σοφίτα?  Βοηθητικό χώρο σαν δώμα?κύριο χώρο? Θα βάλω και φωτογραφία 

Συμφωνώ με τη συνάδελφο. Σε καμία περίπτωση με την γεωμετρία αυτή δεν θα λάβει μειωτικό συντελεστή. 

Δώμα με κλειστό χώρο; Πως ακριβώς το εννοείς αυτό;

Το δώμα είναι η ταράτσα, ο ανοικτός χώρος.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με την έννοια της απόληξης κλιμακοστασίου που και αυτό δεν είναι σωστό, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και ορισμός για αυτόν τον χώρο. Απλά κάνω κάποιες σκέψεις  για να μην βάλω τον ιδιοκτήτη να πληρώσει περισσότερα από αυτά που πρέπει αλλά δεν βλέπω να γίνεται αυτό.. Και προφανώς χρειάζεται ΜΣΕ ? 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, υπάρχει ορισμός για τον χώρο αυτό και είναι : "επιπλέον όροφος". Δεν είναι δυστυχώς ούτε σοφίτα ούτε κάτι άλλο που θα οδηγούσε σε μειωμένο πρόστιμο. Αποτελεί Υ.Δ.Κ.Χ. και υπέρβαση ύψους την οποία θα αντιμετωπίσεις ανάλογα με το αν υπερβαίνει το μέγιστο ύψος της περιοχής ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.