Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Μετά από καταγγελία βρέθηκε από την πολεοδομία ότι η κοινόχρηστη είσοδος οικοδομής επεκτάθηκε εις βάρος της κοινόχρηστης πυλωτής κατά 24 μ2  (η κεντρική πόρτα εισοδου της οικοδομής μπήκε σε άλλη θέση)   Πάω με το άρθρο 100 παρ. 7

7. Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, εφόσον ο προϋπολογισμός των εργασιών που έχουν εκτελεστεί δεν ξεπερνά τις δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ, καταβάλλεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και δεν καταβάλλεται ειδικό πρόστιμο. ??

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που αναφέρεις αφορά αλλαγή χρήσης εντός περιγράμματος κτιρίου. Εσύ έχεις προσθήκη κατ επέκταση στο ισόγειο. Υπολογίζεται κανονικά με υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέτα τις διευκρινίσεις που βγήκαν πρόσφατα από το υπουργείο μήπως ξαναμπερδεύεται το κεφάλαιο "μειωτικός συντελεστής σε ξεμπαζωμένο υπόγειο μεζονέτας με κύρια πλέον χρήση" (χωρίς υπερύψωση στάθμης θεμελίωσης); 

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετη ισόγεια αγροτική αποθήκη 28 μ2 σε οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού, έτους κατασκευής 2002 για τον υπολογισμό του προστίμου έχουμε:

- Κατηγορία υπηρεσίες

- Δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0.7 (ισχύει για κτίρια κατοικίας)

- Δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0.5 γιατί είναι αυτοτελής αποθήκη και όχι βοηθητικός χώρος κατοικίας

Άρα υπολογίζω πρόστιμο 1570 €, ενώ το πρόστιμο μιας αντίστοιχης κατοικίας βγαίνει 920 € !!!

Συμφέρει δηλαδή να δηλωθεί ως κατοικία! Είναι λογικό αυτό;

Επίσης για κατοικία εντός στάσιμου οικισμού είναι και λιγότερα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (όχι τοπογραφικό και σχέδιο τομής) !

Έχει τύχει σε κανέναν;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κ εμένα παρόμοια περίπτωση και έψαχνα να βρω τι λάθος έκανα!! 

Ευτυχώς μου είχε διαφύγει μια λεπτομέρεια που την πρόσεξα στο τέλος

η αποθήκη μου είχε ύψος 3,15 μ. Οπότε, αυτό το κριτήριο υπερίσχυσε έναντι του 

τι χρήση έχει το κτίσμα και τι το δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο Ε9, και το τακτοποίησα ως κύριο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2019 at 11:47 ΜΜ, polimixanos said:

Για αυθαίρετη ισόγεια αγροτική αποθήκη 28 μ2 σε οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού, έτους κατασκευής 2002 για τον υπολογισμό του προστίμου έχουμε:

- Κατηγορία υπηρεσίες

- Δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0.7 (ισχύει για κτίρια κατοικίας)

- Δεν ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0.5 γιατί είναι αυτοτελής αποθήκη και όχι βοηθητικός χώρος κατοικίας

Άρα υπολογίζω πρόστιμο 1570 €, ενώ το πρόστιμο μιας αντίστοιχης κατοικίας βγαίνει 920 € !!!

Συμφέρει δηλαδή να δηλωθεί ως κατοικία! Είναι λογικό αυτό;

Επίσης για κατοικία εντός στάσιμου οικισμού είναι και λιγότερα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (όχι τοπογραφικό και σχέδιο τομής) !

Έχει τύχει σε κανέναν;


Το κτίριο δεν πληροί το πιο βασικό κριτήριο για τους στάσιμους οικισμούς, δηλαδή την αποκλειστική χρήση κατοικία. Το αν εσύ θες ψευδώς να δηλώσεις χρήση κατοικία και να το πάρεις πάνω σου αυτό είναι άλλο θέμα. Με την τρέχουσα χρήση δεν έχεις το κριτηρίο ώστε οι μεταγενέστερες αυθαιρεσίες να υπαχθούν στο άρθρο 112.

ΥΓ. Για να αντιληφθείς το ιδιαίτερο πολεοδομικό καθεστώς των στάσιμων οικισμών μπορείς να δεις το ΦΕΚ 588/Δ/82 και να διαβάσεις το αντίστοιχο θέμα στάσιμων οικισμών στο φόρουμ.

Αυθαίρετες  κατασκευές  σε  κτίρια  με  αποκλειστική  χρήση  κατοικία,  που  ευρίσκονται  εντός  στάσιμων 
οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν.1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί 
ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον 
οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του 
παρόντος,
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2018 at 2:07 ΜΜ, laxanos said:

Παλιά συζήτηση αυτή...Από 4178. Δύο οι απόψεις. Προσωπικά συμβαδίζω περισσότερο με την δεύτερη.

Η πρώτη λέει ότι εφόσον δεν έχω κύριο κτίσμα τότε δε μπορώ να δώσω μειωτικό στην αποθήκη.

Όμως, βάσει Κτριριοδομικου οι αποθήκες έχουν πάντα βοηθητική χρήση και εδώ έρχεται η δεύτερη άποψη 

ότι δίνουμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να δηλώσω την αποθήκη σαν κατοικία.

Απλά μου φαίνεται παράλογο η αποθήκη να βγάζει 70% μεγαλύτερο πρόστιμο απο μια αντίστοιχη κατοικία πολλαπλάσιας αξίας...

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 2/31-5-2019:  "Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.