Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Καλησπέρα. Επιμένω στη διαφωνία μου. Όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο 2: "Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειος, ούτως ώστε να εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής της παρ.6, θα πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις του ν.1577/85." Αυτό είχε διευκρινιστεί και στους προηγούμενους νόμους αυθαιρέτων. Ο μειωτικός συντελεστής σε προβλεπόμενο από την άδεια υπόγειο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού με την προϋπόθεση ότι έχει τηρηθεί η στάθμη της άδειας ή στάθμη στην οποία εν τέλει βρίσκεται πληρόι τον ορισμό του υπογείου. Αν δηλαδή πιθανή αποκάλυψη του υπογείου οφείλεται αποκλειστικά σε ξεμπαζώματα. (Ήδη αρκετά ευνοϊκό αν ρωτάς τη γνώμη μου καθώς έχω συναντήσει ουκ ολίγες περιπτώσεις φαινομενικά "υπογείων" που έχουν ξεμπαζωθεί από όλες τις πλευρές και είναι πλέον ωραιότατα ολοφώτεινα διαμερίσματα). Όμως σε περίπτωση θεμελίωσης του χώρου σε υψηλότερη στάθμη αυτονόητα χάνεται τελείως ο χαρακτηρισμός του υπογείου και άρα και η δυνατότητα χρήσης του μειωτικού συντελεστή αφού πλέον έχω ένα κανονικότατο ισόγειο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απόληξη κλιμακοστασίου 14τ.μ και ύψος 2.20, στο δώμα κατοικίας, που χρησιμοποιείται απλά ως απόληξη και λίγος αποθηκευτικός χώρος (2τμ) μπορεί πάει με μειωτικό με το Ν.4495/17?

Link to comment
Share on other sites

Μειωτικό συντελεστή λαμβάνουν υπόγειοι χώροι,, εσωτερικοί εξώστες, σοφίτες και ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης μέχρι και 50 τμ.  Αν θες κάνε χρήση της εγκ. 2/ν. 4495 που αναφέρει υπολογισμό της αυθαίρετης απόληξης με αναλυτικό. Σημείωσε ότι την αντιμετώπιση αυτή δεν την αναφέρει ο νόμος. Οπότε, οι επιλογές είναι με ΥΔ.ΚΧ (νόμος) ή με αναλυτικό (εγκύκλιος). Η μερική χρησιμοποίηση του χώρου της απόληξης στο πλατύσκαλο για τοποθέτηση κάποιων ειδών καθαριότητας δεν αναιρεί το ότι ο χώρος αποτελεί το τελείωμα της σκάλας και την τελική πρόσβαση προς το δώμα του κτιρίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2020 at 5:27 ΜΜ, Pavlos33 said:

Μειωτικό συντελεστή λαμβάνουν υπόγειοι χώροι,, εσωτερικοί εξώστες, σοφίτες και ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης μέχρι και 50 τμ

Σχετικά με το bold κομμάτι η Εγκ.2 σε συνέχεια αναφέρει:

Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής.

Αυτο τι σημαίνει ότι για να πάρει μειωτικό συντελεστή ένας ισόγειος ΒΧ θα πρέπει βάσει ΝΟΚ να μην μετράει στο σ.δ.? Συγκεκριμένα ισόγειο λεβητοστάσιο που αποτελεί ανεξάρτητο αυθαίρετο ισόγειο κτήριο δικαιούται μειωτικό ή όχι? (με τη λογική οτι θα μέτραγε στο Σ.Δ. στην περίπτωση έκδοσης αδείας)

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές από την εποχή του ν. 4178 που κάτι παρόμοιο έγραφε η τότε εγκύκλιος 4. Ο μειωτικός δεν εφαρμόζεται σε μοναδικό κτίριο στο οικόπεδο ή γήπεδο, διότι για να υπάρξει βοηθητική χρήση θα πρέπει πρώτα να υπάρχει κύρια χρήση, την οποία και έχει το κτίριο και βεβαίως προσμετρά και στο Σ.Δ. Επομένως με αυτή τη θεώρηση σχετίζεται και η μη εφαρμογή του μειωτικού σε αυτοτελή μοναδικά κτίρια.  Προφανώς το ισόγειο λεβητοστάσιο έχει βοηθητική χρήση η οποία συνδράμει σε μια κύρια χρήση υπόλοιπου κτιρίου ή κοντινού κτιρίου το οποίο έχει κύρια χρήση και γι αυτό δικαιούται μειωτικό. Δε φαντάζομαι να εννοείς  ότι έχεις ένα "ξεκάρφωτο" λεβητοστάσιο" σε ένα οικόπεδο χωρίς άλλο κτίριο.

Το Ν.Ο.Κ μην τον ανακατεύεις στις τακτοποιήσεις πέραν των δυο ορισμών για σοφίτα και εσωτερικό εξώστη. 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 1:12 ΜΜ, danaikaterina said:

Καλησπέρα. Επιμένω στη διαφωνία μου. Όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιο 2: "Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειος, ούτως ώστε να εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής της παρ.6, θα πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις του ν.1577/85." Αυτό είχε διευκρινιστεί και στους προηγούμενους νόμους αυθαιρέτων. Ο μειωτικός συντελεστής σε προβλεπόμενο από την άδεια υπόγειο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού με την προϋπόθεση ότι έχει τηρηθεί η στάθμη της άδειας ή στάθμη στην οποία εν τέλει βρίσκεται πληρόι τον ορισμό του υπογείου. Αν δηλαδή πιθανή αποκάλυψη του υπογείου οφείλεται αποκλειστικά σε ξεμπαζώματα. (Ήδη αρκετά ευνοϊκό αν ρωτάς τη γνώμη μου καθώς έχω συναντήσει ουκ ολίγες περιπτώσεις φαινομενικά "υπογείων" που έχουν ξεμπαζωθεί από όλες τις πλευρές και είναι πλέον ωραιότατα ολοφώτεινα διαμερίσματα). Όμως σε περίπτωση θεμελίωσης του χώρου σε υψηλότερη στάθμη αυτονόητα χάνεται τελείως ο χαρακτηρισμός του υπογείου και άρα και η δυνατότητα χρήσης του μειωτικού συντελεστή αφού πλέον έχω ένα κανονικότατο ισόγειο.

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση που το υπόγειο έχει κατασκευαστεί με μεγαλύτερο ύψος εσωτερικά με αποτέλεσμα να είναι μεν σωστή η στάθμη θεμελίωσης αλλά να μην πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο ΓΟΚ για το 1,50μ.. Θεωρώ ότι πάω με αναλυτικό για υπέρβαση ύψους και δικαιούμαι μειωτικό, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι

Σε ένα ισόγειο κατάστημα που μελετώ (εντός σχεδίου) υπαρχει υποκείμενος υπόγειος χώρος (σύμφωνα με την άδεια Βοηθητικής χρήσης) ο οποίος σύμφωνα με την οικοδομική άδεια αλλα και με τους τίτλους επικοινωνεί με εξωτερική σκάλα . Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει αναβατόριο(αυθαιρετα)  όπου επικοινωνούν οι δύο χώροι για να μπορεί να μεταφέρει τα προϊόντα του πιο εύκολα. Επιπρόσθετα τον υπόγειο χώρο τον έχει μετατρέψει σε χώρο κύριας χρήσης (εργαστήριο για το κατάστημά του) 

Η ερώτησή μου είναι η εξής : 

Το αρθρο 100 παρ 6 μιλάει για χρήση μειωτικού συντελεστη 0,30 σε λειτουργικά συνδεδεμένες ιδιοκτησίες . Σύμφωνα με την άδεια και σύμφωνα με τα συμβόλαια δεν φαίνονται σαν συνδεδεμένες αλλά σαν αυτοτελείς . Σύμφωνα με την πραγματικότητα οι δυο ιδιοκτησίες είναι λειτουργικά συνδεδεμένες. Πως να το προχωρήσω με μειωτικό 0,30 ή 0,50 ? 

Link to comment
Share on other sites

η νομοθεσια μιλάει όταν συμφωνα με την αδεια συνδεονται οι ιδιοκτησιες, αν καποιος ιδιοκτητης τις συνδέει παράνομα δεν αποτελεί λόγο να λαβει μειωτικο συντελεστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Έχω ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο το οποίο είναι 2 διαμερίσματα με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο μπαίνει με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.