Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι εγώ με τον Παύλο και έχω αντίστοιχα δηλώσει ως ΥΔ με μειωτικό χώρους πολύ χαμηλού ύψους. Ωστόσο στη δική σου περίπτωση δεν μπαίνεις ούτε σκυφτός αλλά μόνο μπουσουλώντας. Ο συγκεκριμένος χώρος μάλλον περισσότερο σε ντουλάπι παραπέμπει παρά σε χώρο αποθήκης οπότε κατά τη γνώμη μου θα δικαιολογούνταν ο αναλυτικός. Επίσης μήπως είναι και μικρότερο από 15τ.μ. να το βάλεις μια κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον καθόλου δεν θα τον δηλώσω διότι μου βγάζει πρόστιμο 800 ευρω... Το θεωρώ τραγικό. Θα ενημερώσω πελατη εάν και εφόσον προκύψει θέμα να κλείσει την πόρτα.... Χα χα

Link to comment
Share on other sites

σε οικόπεδο με μονοκατοικία με οα, υπάρχουν αυθαίρετα: κλειστή θέση στάθμευσης 40 μ2, λεβητοστάσιο/αποθήκη 25 μ2 και θερμοκήπιο 25 μ2 (όλα ισόγεια).

Τι από αυτά μπορεί να πάρει μειωτικό?

Το θερμοκήπιο μπορεί με αναλυτικό? Είναι μεταλλική κατασκευή με πανιά και χρησιμοποείται για οικιακή χρήση.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έβαζα θέση στάθμευσης με μειωτικό, το λεβητοστάσιο ΥΔΚΧ (διότι στο σύνολο ξεπερνάν τα 50μ2) και το θερμοκήπιο με αναλυτικό.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέγη εχει γινει συμφωνα με την οικ.αδεια  ομως είναι προσβάσιμη με ξύλινη κλίμακα από τον όροφο. Το ύψος είναι 2,00μ από τη μια πλευρά και 0 από την άλλη.Να την υπολογίσω σαν ΥΔ με 0,30 ;ή πως Αλλιώς;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2020 at 10:04 ΠΜ, LESS said:

....

Το θερμοκήπιο μπορεί με αναλυτικό? Είναι μεταλλική κατασκευή με πανιά και χρησιμοποείται για οικιακή χρήση.

Μη βαζεις το θερμοκηπιο ως παραβαση. Σημερα μπορει να ειναι αυριο να μην ειναι ουτε καν στην ιδια θεση. προχειρη κατασκευη ειναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 9:42 ΜΜ, gio said:

Μη βαζεις το θερμοκηπιο ως παραβαση. Σημερα μπορει να ειναι αυριο να μην ειναι ουτε καν στην ιδια θεση. προχειρη κατασκευη ειναι.

 

On 3/6/2020 at 10:26 ΜΜ, dimitris GM said:

σωστα..

έχει θέματα με γείτονα δικαστήρια κλπ και φοβάμαι να μην το βάλω..

Επίσης, -άλλη περίπτωση- ντουλάπα απο γυψοσανίδα στη βεράντα να τη βάλω με αναλυτικό ή καθόλου? Εχει ύψος 3 μ και διαστάσεις 0,90μ*0,90μ με ράφια, δε χωράει άνθρωπος να μπει

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LESS said:

 

έχει θέματα με γείτονα δικαστήρια κλπ και φοβάμαι να μην το βάλω..

Επίσης, -άλλη περίπτωση- ντουλάπα απο γυψοσανίδα στη βεράντα να τη βάλω με αναλυτικό ή καθόλου? Εχει ύψος 3 μ και διαστάσεις 0,90μ*0,90μ με ράφια, δε χωράει άνθρωπος να μπει

Ε όχι...θα του καταγγείλει και την ντουλάπα?

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.