Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

12 λεπτά πριν, LESS said:

που το στηρίζεις αυτό? Αν δεν κάνω λάθος οι απόψεις διίστανται...ή μήπως όχι

Ν.4495/17 άρθρο 100 παράγραφος 6:

Στις υπόγειες στάθμες, που αποτελούν αυτοτελή χώρο, καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ ,εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.

 

Εγκύκλιος 2 του Ν.4495/17 σχετικά με τις αποθήκες στην κατηγορία 3:

ιβιβ) Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες και όχι άλλους βοηθητικούς χώρους που εξυπηρετούν το κτίριο (π.χ λεβητοστάσια, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κ.ά). Επίσης, υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες, εφ' όσον η συνολική επιφάνειά τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, η απορία μου ήταν μάλλον αν το λεβητοστάσιο θεωρείται βοηθ. χώρος.

Το ίδιο ισχύει και αν έχω πχ ισόγειο κατάστημα με ισόγειο λεβητοστάσιο ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, LESS said:

ευχαριστώ. Το ίδιο ισχύει και αν έχω πχ ισόγειο κατάστημα με ισόγειο λεβητοστάσιο ?

Τίποτα :)

Για το λεβητοστάσιο, ναι πάλι με μειωτικό. Δεν γίνεται κάποια διάκριση όσον αφορά τη χρήση του κτίσματος που εξυπηρετεί

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, alexandra_ said:

 Δεν γίνεται κάποια διάκριση

στην εγκύκλιο 2 λέει :

Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκηκ.λ.π.,που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής.Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, LESS said:

στην εγκύκλιο 2 λέει Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκηκ.λ.π.,που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής.Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων.

Γι'αυτό έγραψα "για το λεβητοστάσιο"!

Αυτό που παραθέσατε αναφέρεται σε κτίρια με επαγγελματικές αποθήκες κλπ

Edited by alexandra_
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, LESS said:

μήπως λέει ότι όταν έχουμε χρήση πχ επαγγελματική στο οικόπεδο δεν μπορούμε να βάλουμε μειωτικό στους βοηθ. χώρους αυτού?

Όχι, μιλάει για αποθήκες επαγγελματικές βιομηχανικές κλπ. Δεν μιλάει για λεβητοστάσια.

Στις αποθήκες αυτές που αναφέρει, δεν μπαίνει μειωτικός απλά

Edited by alexandra_
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι...κόλλησα.

εχω αυθαιρεσίες κατ.4

εχω όμως και "λοιπές παραβάσεις" ...στέγαστρο, αλλαγή διαστάσεων εξωστών και ανοιγμάτων...ΜΠΟΡΩ να βάλω εδώ και μια ΙΣΟΓΕΙΑ αποθήκη 6,00τ.μ. ή πρέπει να έχει ξεχωριστό ΦΚ ΚΑΤ.3 ; (το οποίο δεν μπαίνει μαζι με ΚΑΤ.4 που εχω τα υπόλοιπα)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gio said:

Πάλι...κόλλησα.

εχω αυθαιρεσίες κατ.4

εχω όμως και "λοιπές παραβάσεις" ...στέγαστρο, αλλαγή διαστάσεων εξωστών και ανοιγμάτων...ΜΠΟΡΩ να βάλω εδώ και μια ΙΣΟΓΕΙΑ αποθήκη 6,00τ.μ. ή πρέπει να έχει ξεχωριστό ΦΚ ΚΑΤ.3 ; (το οποίο δεν μπαίνει μαζι με ΚΑΤ.4 που εχω τα υπόλοιπα)

Καλημέρα!Στην εγκύκλιο 2 λέει ότι αν συνυπάρχουν παραβάσεις κατ.3 και παραβάσεις αναλυτικού μπορείς να συντάξεις για όλες αναλυτικό προϋπολογισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δδε θα βαλεις ξεχωριστό φκ για την αποθήκη, θα είναι κατ. 4 μαζί με τη λ. παράβαση.

Θα εξηγήσεις όμως στην ΤΕ ότι είναι κατηγορια 3 και συμψηφίζεται βάσει εγκ.2 κλπ

Edited by Largy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.