Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

9 λεπτά πριν, mantsos said:

Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα την άποψη σας. Στα σχέδια υπόγειο που έπρεπε να είναι από το -0,60 στο +2,50 στην σημερινή αυτοψία βρίσκεται στις στάθμες από +0,00 έως +2,50. Γνώμη μου είναι να δηλωθεί ως μια λοιπή παράβαση (το μπάζωμα) μιας και ο όγκος του χώρου δεν έχει μεταβληθεί. Πιστεύεται ότι ίσως θα έπρεπε να δηλωθεί κάπως διαφορετικά ? πχ ΥΔΚΧ ΚΑΙ ΥΚ?

Επομένως μειώθηκε το ύψος του υπογείου. Ναι, με μια λοιπή παράβαση θα το αντιμετώπιζα (πιθανώς μαζί με άλλες παραβάσεις που θα έχετε εντοπίσει).

(Σε γενικές γραμμές) Για να δηλωθεί ΥΔ θα πρέπει να έχει αλλάξει η χρήση από βοηθητική σε κύρια ή να έχει κατασκευαστεί επιπλέον "υπόγειο". Επιπλέον, για να μην παρει μειωτικό θα πρέπει να μην έχει τηρηθεί η εξωτερική διαμόρφωση, πιο συγκεκριμένα εάν η οροφή του υπογείου είναι μέχρι 1,50 μέτρο από το διαμορφωμένο έδαφος τότε θα πάρει μειωτικό

Edited by alexandra_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mantsos said:

Στα σχέδια υπόγειο που έπρεπε να είναι από το -0,60 στο +2,50

Καλησπέρα.Όπως σωστά αναφέρει η Αλεξάνδρα το υπόγειο έχει εξ ορισμού στάθμη οροφής το πολύ +1.50 μ. από την πέριξ στάθμη εδάφους.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πώς ένας χώρος από το +0.00 έως +2.50 χαρακτηρίζεται υπόγειο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομική άδεια του 1980 το θεωρεί υπόγειο. Με τα σημερινά δεδομένα σίγουρα δεν είναι αλλά τότε το πέρασε έτσι η πολεοδομία. Και μάλιστα επειδή τμήμα του προεξέχει της όλης οικοδομής αυτό το τμήμα δεν έχει μετρήσει σε κάλυψη. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλησπέρα.Όπως σωστά αναφέρει η Αλεξάνδρα το υπόγειο έχει εξ ορισμού στάθμη οροφής το πολύ +1.50 μ. από την πέριξ στάθμη εδάφους.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πώς ένας χώρος από το +0.00 έως +2.50 χαρακτηρίζεται υπόγειο...

Εγώ κατάλαβα ότι τα νούμερα δεν έχουν να κάνουν με το ύψος του εδάφους απ' έξω αλλά τα είπε ο συνάδελφος για να αντιληφθούμε τη μείωση ύψους του υπογείου. Αλλά, προφανώς συμφωνώ πως αν το +0.00 σημαίνει πως είναι όλο "ξεμπαζωμένο", δεν μπορεί να πάρει μειωτικό.

 

13 λεπτά πριν, mantsos said:

Σε οικοδομική άδεια του 1980 το θεωρεί υπόγειο. Με τα σημερινά δεδομένα σίγουρα δεν είναι αλλά τότε το πέρασε έτσι η πολεοδομία. Και μάλιστα επειδή τμήμα του προεξέχει της όλης οικοδομής αυτό το τμήμα δεν έχει μετρήσει σε κάλυψη. 

Εάν όλα είναι όπως στην οικοδομική άδεια (και όταν λέω όλα εννοώ και τα ύψη του διαμορφωμένου εδάφους συγκριτικά με το κτίσμα κλπ), τότε θα έβαζα αναλυτικό για τη μείωση του ύψους. Εάν όμως στην άδεια το δείχνει μέσα στο έδαφος και σήμερα είναι εκτός, τότε δεν θα πάρει μειωτικό.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum να θεσω κ γω αν επιτρεπεται 1-2 ερωτηματα... αντιμετωπιζω 2 ισογειες αγροτικες αποθηκες(δεν εχω κατοικια) σε εκτος εχεδιου περιοχη η μια με αδεια και η δευτερη αυθαιρετη επεκταση σε συνεχεια της πρωτης αποθηκης χωρις να επικοινωνουν μεταξυ τους...

το ερωτημα μου ειναι αν παιρνει μειωτικο συντελεστη η 2η αποθηκη(110 μ2)  0,30 ή 0,50 και τι χρηση να βαλω Υπηρεσιες ή μεταποιηση πρωτογενους τομεα....δν ξερω αν εχει βγει προσφατα καποια διευκρινιστικη απο το ΤΕΕ παντως απ οσο γνωριζω θα το αντιμετωπιζα ως ΥΔΚΧ  χωρις μειωτικο συντελεστη κ χρηση Υπηρεσιες...να σημειωσω οτι ο πελατης μου ειναι αγροτης και κανει δηλωση ΟΣΔΕ αν βοηθαει καπου...

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω επιφάνειας και μόνο 110 τμ> 50 τμ δεν υπάρχει λόγος συζήτησης για μειωτικό, αφού μόνο ισόγειοι βοηθητικοί χώροι έως και 50 τμ θα λάμβαναν μειωτικό προστίμου. Αν ήταν επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ θα μπορούσαμε να βάλουμε μειωτικό κατά τη γνώμη μου, θεωρώντας ως κύρια εγκατεστημένη χρήση στο πρώτο κτίριο της αποθήκης και ως βοηθητική χρήση επί της κύριας στο δεύτερο. Φαντάσου μια επαγγελματική αποθήκη (πχ βιοτεχνικό κτίριο) και δίπλα της μια μικρή αποθήκη. 

Θα βάλεις λοιπόν ΥΔΚΧ και ότι άλλες παραβάσεις μπορεί να έχει (πχ παραβίαση Δ) με χρήση "υπηρεσίες" όπως προείπες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σ' ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...με το σκεπτικο σου αυτο ομως οσο αφορα τα μ2 για μειωτικο συντελεστη θα μπορουσα να λαβω υποψιν τα 50μ2 με 0,50 και τα υπολοιπα 60μ2 με ΥΔΚΧ......;;;;

παντως στην τελευταια εγκυκλιο το αναφερει ρητα οτι ισογειες επαγγελματικες αγροτικες αποθηκες δεν λαμβανουν μειωτικο συνετελεστη αρθρο 100 οποτε ετσι θα το αντιμετωπισω... ασχετα αν εκτοξευεται ετσι το προστιμο κ μολις το ακουσει ο πελατης μου κατα 90% θα φυγει, θα με κατηγορησει κιολας οτι δν κανω σωστα την δουλεια μου...βλεπεις καλοθελητες συναδελφοι υπαρχουν πολλοι...!!!😀😀

Σ ευχαριστω κ παλι Pavlos33

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε η ίδια αναφορά και στην εγκ 4 Ν. 4178 όταν στο οικόπεδο ή γήπεδο υπήρχε μοναδικό κτίσμα. Σε αυτή την περίπτωση μοναδικού κτιρίου δεν θα μπορούσες σε καμία περίπτωση να βάλεις βοηθητική χρήση.

Αν κατάλαβα σωστά περιέγραψες την ύπαρξη δυο αποθηκών στο γήπεδο οι οποίες είναι στατικά ανεξάρτητες σε επαφή μεταξύ τους. Η κατάτμηση επιφανειών χώρου για να επιτευχθεί μικρότερος συντελεστής προστίμου δεν γίνεται, διότι με την ίδια λογική θα μπορούσες να πας και να σπας την συνολική υπέρβαση δόμησης σε ένα ακίνητο κλιμακώνοντάς την και κερδίζοντας και σε επιλογή κατηγορίας μετά. Αυτό που θα μπορούσα να δεχτώ, λαμβάνοντας υπόψη και την ερμηνεία εγκ. 2/ν 4495 και 4/ ν. 4178 είναι ότι αν είχες έστω 3 αποθήκες με άθροισμα μέχρι 50 τμ να έβαζες μειωτικό ή αν είχες 2 αποθήκες με την μια να έχει επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ να έβαζες μειωτικό μόνο στη μια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας

Στο δώμα 3οροφης οικοδομής με σύσταση, κατασκευάστηκαν καθ' επέκταση του εγκεκριμένου κοινόχρηστου κλιμακοστασίου (με ιδιόχρηση), άρα χωρίς συναινέσεις:

α)κατοικία στην μία πλευρά  και β)επέκταση του κλιμακοστασίου από την άλλη πλευρά που θα το έλεγες και αποθηκευτικό χώρο.

Προκειμένου να μειωθεί το πρόστιμο, μπορεί  ο χώρος (β) λαμβάνοντάς τον ως επέκταση του υφιστάμενου κλιμακοστασίου να υπολογιστεί με αναλυτικό; 

Επικάλυψη ενιαία όλων των χώρων με πάνελ κεραμιδιού.

Sorry! Σε λάθος ενότητα έθεσα τρο ερώτημά μου

 

Edited by athanasanas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.