Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Ευχαριστώ και πάλι. Έχω μιλήσει με μηχανικό και προσπαθώ να καταλάβω αν πρέπει να πάρω και άλλη γνώμη ή όχι, αν στέκει να κλείσω με γυψοσανίδα τη σκεπή για να μην είναι προσβάσιμη ή να πληρώσουμε πρόστιμο χωρίς μειωτικό συντελεστή κ.λπ. Κατασκευή έγινε μεταξύ 1995 και 2000, δεν γνωρίζω ακριβώς και θάνατος και αποδοχή το 2005. Σωστά, ο αποπάνω περνάει από το ισόγειο.

Θα μιλήσω και με συμβ/γράφο λογικά...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μειωτικό πως ακριβώς να πάρει αφού ακόμη και αν δικαιούνταν η επιφάνεια είναι μεγαλύτερη των 50 τμ οπότε σε κάθε περίπτωση δεν δικαιούται μειωτικό συντελεστή 0.50.

Υποθέτοντας ότι το κτίριο είναι και το μοναδικό στο γήπεδο θα βάλεις ΥΔΚΧ και χρήση "υπηρεσίες". 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπηρεσίες και όχι μεταποίηση πρωτογενούς εφόσον ειναι αγρότης;

Έχεις δίκιο για τα 50τ.μ., .....αν όμως είχα μόνο 50τμ θα μπορούσα με μειωτικό ή θα έπρεπε να εχω και κτίριο κύριας χρήσης ταυτόχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εντός οριοθετημένου οικισμού έχω Ο.Α. του 1985(ως στάσιμος οικισμός) ισόγειου κτίσματος 90τ.μ. με υπόγειο(45τ.μ.) που προεξέχει 1,5μ. πάνω από το έδαφος και το υπόλοιπο μπαζωμένο. Στην πραγματικότητα το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και βρίσκεται 2,3μ. πάνω απο το έδαφος και έγινε 50,8τ.μ. Το υπόγειο στην άδεια έχει χρήση πάρκινγ και χρησιμοποιείται ως βοηθητική αποθήκη τώρα. Την υπέρβαση των 5,8τ.μ. την βάζω ως ΥΔΚΧ επειδή είναι >50τ.μ. ή ως ΥΔΒΧ0,5;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Έχω περίπτωση σοφίτας (ή προσθήκη ορόφου): Η εν λόγω κατασκευή έχει κατασκευαστεί καθ' υπέρβαση αδείας στο δώμα του νόμιμου κτηρίου και εκτός του νόμιμου όγκου του και με υπέρβαση ύψους σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις που ισχύουν σήμερα. Η εν λόγω κατασκευή έχει καθαρό ύψος 2,10 μέτρα, εξυπηρετεί αποκλειστικά τον υποκείμενο όροφο και έχει εμβαδόν μικρότερο από το ήμισυ του υποκείμενου ορόφου.

Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί να θεωρηθεί σοφίτα ή επειδή είναι εκτός του νόμιμου όγκου και με υπέρβαση ύψους αν δεν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι για να λάβει τον μειωτικό συντελεστή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2020 at 12:09 ΜΜ, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα, εντός οριοθετημένου οικισμού έχω Ο.Α. του 1985(ως στάσιμος οικισμός) ισόγειου κτίσματος 90τ.μ. με υπόγειο(45τ.μ.) που προεξέχει 1,5μ. πάνω από το έδαφος και το υπόλοιπο μπαζωμένο. Στην πραγματικότητα το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και βρίσκεται 2,3μ. πάνω απο το έδαφος και έγινε 50,8τ.μ. Το υπόγειο στην άδεια έχει χρήση πάρκινγ και χρησιμοποιείται ως βοηθητική αποθήκη τώρα. Την υπέρβαση των 5,8τ.μ. την βάζω ως ΥΔΚΧ επειδή είναι >50τ.μ. ή ως ΥΔΒΧ0,5;

ΥΔ ΚΧ γιατί δεν είναι πλέον υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα την άποψη σας για την εξής περίπτωση όπως φαίνεται στην παρακάτω κάτοψη. Στη περίπτωση που εξετάζω ισόγειος κλειστός χώρος στάθμευσης με ελεύθερο ύψος 5.0 μ. έχει μετατραπεί αυθαίρετα σε κατοικία και έχει συννενωθεί με νόμιμη οικία με στάθμη πλάκας + 1.85μ. Στη στάθμη + 2.60 μ. έχει κατασκευαστεί πατάρι από μεταλλικές δοκούς οι οποίες πατάνε στο φέροντα οργανισμό από Ο/Σ στο οποίο υπάρχει αποκλειστική πρόσβαση με ξύλινη σκάλα η οποία ξεκινάει από το επίπεδο + 1.85 μ.

Για την περίπτωση αυτή η ΥΔ του παταριού θα πάρει το μειωτικό συντελεστή 0.30 και επίσης δε θα προσμετρηθεί στα τμ για την επιλογή Κατηγορίας αυθαιρεσιών?

image.thumb.png.b4c16a145ef76a21912d7c77a6efcc15.png

 

image.thumb.png.e504c997068ed3f5b87e2c73ccb92eec.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.