Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Το έχω ξανασυζητήσει και δεν το βρίσκω.

Έχω λοιπόν την πυλωτή μία πολυκατοικίας που την έχουν μετατρέψει σε μικρές αποθήκες περίπου 15μ2 την κάθε μία για την εξυπηρέτηση των διαμερισμάτων. Συνολικά είναι 8 αποθήκες. 

Το ύψος είναι πάνω από 2,50μ οπότε χάνω την κατηγορία 3. Το θέμα μου είναι αν παίρνω τον μειωτικό συντελεστή ? Διαβάζοντας τον νόμο πιστεύω είναι καθαρά θέμα ερμηνείας και σε κάθε περίπτωση είναι καλυμμένος αν θα τον λάβεις για όλες ή μόνο μέχρι τα 50μ2. Παραθέτω τον νόμο.

Παράθεση

Στις υπόγειες στάθμες, που αποτελούν αυτοτελή χώρο, καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.

Ο νόμος έτσι όπως το γράφει δεν γράφει την λέξη "αθροιστικά" που θα έπρεπε να ήθελε να το εννοεί έτσι. Επομένως μπορεί κάποιος να το ερμηνεύσει ότι τίθεται μόνο όριο στο εμβαδόν κάθε αποθήκης.

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά δεν ανήκουν οι αποθήκες σε Ο.Ι. στα χαρτιά. Κοινόχρηστες είναι. Στην πράξη απλά χρησιμοποιεί ο κάθε ιδιοκτήτης τη δικιά του όπως έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους. Όταν τακτοποιηθούν θα γίνει τροποποίηση σύστασης για να τις πάρουν και επίσημα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

1. Εξαρτάται από το πόσες δηλώσεις υπαγωγής μπορείς θα κάνεις.... Αν κάνεις 1 δήλωση, τότε ναι σε μειωτικό έως τα 50 τ.μ.

2. Τι αποδεικτικό παλαιότητας θα χρησιμοποιηθεί;

3. Πως θα επιλέξεις τους συντελεστές των υπερβάσεων;

4. Πως στη συνέχεια θα τροποποιηθεί η ΣΟΙ για να συμπεριληφθούν;

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣτι εννοείς με το (1) ? Μειωτικό σε όλα  ή αθροιστικά μέχρι 50τμ ?

 

2) Θα το δω αυτό, άστο τώρα.

3) Άστο και αυτό ξέρω που το πας. Αν πάει με τα μέγιστα ή με τα ελάχιστα.

4) Άστο και αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Αθροιστικά δηλαδή ? Και γιατί το ερμηνεύουμε έτσι ? 

Εγώ πιστεύω ότι το πνεύμα του νόμου είναι να μην δημιουργούνται πρακτικά σπίτια άνω των 50μ2 που τα βαφτίζουμε αποθήκες για να γλυτώσουμε πρόστιμο. Δηλαδή θεωρεί ότι πάνω από 50μ2 είναι υπερβολικό για μία βοηθητική αποθήκη και κάτι δεν πάει καλά και ότι στο μέλλον αυτός ο χώρος θα γίνει σπίτι. Για αυτό και θεωρώ ότι όταν μία αποθήκη είναι 70μ2 δεν πρέπει να παίρνει καθόλου μειωτικό όυτε το 1μ2. 

Αντίθετα δεν βρίσκω λόγο οι μικρές αποθήκες να μην έχουμε μειωτικό. Ποιος ο σκοπός να υπάρχει αθροιστικό όριο ? Ο μόνος λόγος ίσως θα ήταν ότι θα βάλεις γυψοσανίδες σε μία αποθήκη 100μ2 θα την κάνεις 10 κομμάτια για να γλυτώσεις το πρόστιμο και στην πράξη θα την έχεις ενωμένη. Όμως εγώ στην περίπτωση μου έχω κανονική τοιχοποιία και οι αποθήκες στο μέλλον θα ανήκουν σε διαφορετικά άτομα. 

Παντως ψάχνω Ε/Α σε ΤΕΕ και δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε

εχεις μια πυλωτη-κοινοχρηστη

εχεις "εναν" που εκλεισε 15 τμ και τα εκανε αποθηκη.

[υπαρχουν και αλλοι πλην  σημερα,  αλλος δεν θελει να τακτοποιησει, αλλος ειναι εξαφανισμενος κλπ]

Ο ενας ζηταει τακτοποιηση για αυθαιρεσια στα κοινοχρηστα με το 98/9 για μια αποθη 15 τμ. που εκλεισε.

Γιατι να μην δικαιουται ο ίδιος μειωτικο για αυτα τα 15 τμ. ?

 Οταν τα κτοποιησουν ολοι

κανουν και εναν κανονισμο/ή τροποποιηση του υπαρχοντος, περι  κατανομης χρησης σε καθε αποθηκη που τακτοποιησε ο καθε ενας

και

αυτά...

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, nik said:

Αθροιστικά δηλαδή ? Και γιατί το ερμηνεύουμε έτσι ? 

O νόμος στο σημείο αυτό είναι απολύτως σαφής και δεν χωρούν παρερμηνείες....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι. Αν ήθελε να είναι "σαφής",  μπορούσε να γράψει την λέξη συνολικά ή αθροιστικά ή οτιδήποτε άλλο. Επομένως μια χαρά χωράνε ερμηνείες και μια χαρά μπορεί ένας μηχανικός να δικαιολογήσει όποια επιλογή κάνει σε τυχών έλεγχο. Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις τι γράφω παραπάνω για το νόημα του νόμου και να συζητήσεις οκ αλλά νομίζω είσαι απόλυτος και απαντάς τηλεγραφικά οπότε δεν γίνεται διάλογος. Ποιος ο λόγος μικρές αποθήκες να μην παίρνουν μειωτικό ? Γιατί να βάλει τέτοια διάταξη ο νομοθέτης ? Δεν είναι άκαιρη ? Σου λέω λοιπόν ότι το έβαλε γιατί σκέφτηκε ότι αποθήκη πάνω από 50μ2 βοηθητική σε κατοικία είναι κοροιδία και ότι είναι κάποιο σπιτάκι που κάποιος δεν θέλει να το δηλώσει σαν σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.