Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

4 ώρες πριν, janna said:

Υπάρχει κατοικια στο οικόπεδο? αν ναι τότε μπορείς να βάλεις ως 50,00μ2 αποθηκη με μειωτικό και τα υπόλοιπα κανονικά χωρίς μειωτικό .Βέβαια πρέπει να φαίνονται σαν δυο αποθήκες.

Υπάρχει κατοικια στο οικοπεδο και υπαρχει ακομα μία αυθαίρετη πετροκτιστη αποθήκη 11 τ.μ. που θα παει κατηγορια 3.

Απλά είναι κρίμα το πρόστιμο αν δεν παει με μειωτικό γι΄αυτή την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, koulosb said:

...

Απλά είναι κρίμα το πρόστιμο αν δεν παει με μειωτικό γι΄αυτή την κατασκευή.

Γιατί κρίμα?

Ειλικρινά δεν μας καταλαβαίνω....

Πόσο θα στοίχιζε αν έβγαζε κανονικά την απαιτούμενη Οικοδομική Αδεια με όλες τις Μελέτες, Επιβλέψεις, Τοπογραφικά,  ΙΚΑ, φορολογικά κλπ? που δεν τα πλήρωσε ποτέ δεν τα εισέπραξαν ούτε οι Μελετητές όυτε το κράτος .....

και όλο αυτό αν είχε και την αναγκαία έκταση το γεωτεμάχιο για να έχει τους ΣΔ και ΣΚ που θα χρειαστεί?

 

 

Υ.Γ.

και φυσικά δεν υπολόγισα καν την υποβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής κάθε μα κάτε αυθαίρετης κατασκευής...

η Υποβάθμιση δεν αφορά μόνο τον όποιο ιδιοκτήτη αλλά και τον περίγυρο του

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Αρκεί το λεκτικό ' ισόγειο βχ επιφάνειας ως 50τμ ' για να στηρίξει την άποψη μη σπασίματος σε 2φκ, δεν νομίζω ότι χρειάζονται παραλληλισμοί.

Η αντίθετη άποψη είναι που πάει με παραλληλισμό με την ομαδοποίηση με τα όμοια χαρακτηριστικά, που εντάξει εδώ που τα λέμε... Αν έλεγε ως επιφάνειας 50τμ τα πράγματα θα ήταν ανάποδα.

Τώρα οποία διευκρίνηση κ να βγει θα είναι αργά, για μια από τις δύο γνώμες. Όπως πάντα το δυσμενέστερο είναι κ ασφαλέστερο κ άρα ' ορθότερο' (θα το βάλω στην υπογραφή αυτό).

Πάντως ειδικά σε οικισμούς δεν είναι σπάνιες οι αποθήκες >50μ2, πολλές φορές αν το επιτρέπει το οικόπεδο κ πολύ παραπάνω.

@Didonis

Καλώς ή κακώς οι άνθρωποι έχουν ανάγκες, χωρίς να διαφωνώ με όσα λες (κ λίγα λες). Επίσης ανάγκες έχουν κ οι βιομηχανίες που οι αυθαιρετονόμοι τους βγαίνουν κ οικονομικοί! Τέσπα... Φαντάζομαι εννοεί ο συνάδελφος κρίμα ως προς την αξία του κτίσματος.

@koulosb
βαλε γυψοσανίδα! (Αυτό πρέπει να βάλω στην υπογραφή 😄)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, zazeng said:

@Pavlos33

Αρκεί το λεκτικό ' ισόγειο βχ επιφάνειας ως 50τμ ' για να στηρίξει την άποψη μη σπασίματος σε 2φκ, δεν νομίζω ότι χρειάζονται παραλληλισμοί.

 

Η ανάλυση έγινε προκειμένου να διαβάζουν και οι νέοι συνάδελφοι το σκεπτικό κάποιων απόψεων και να εξετάζουν σε κάποιες περιπτώσεις και το "πνεύμα" του νόμου. Δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο ερώτημα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Γιατί κρίμα?

Ειλικρινά δεν μας καταλαβαίνω....

Πόσο θα στοίχιζε αν έβγαζε κανονικά την απαιτούμενη Οικοδομική Αδεια με όλες τις Μελέτες, Επιβλέψεις, Τοπογραφικά,  ΙΚΑ, φορολογικά κλπ? που δεν τα πλήρωσε ποτέ δεν τα εισέπραξαν ούτε οι Μελετητές όυτε το κράτος .....

και όλο αυτό αν είχε και την αναγκαία έκταση το γεωτεμάχιο για να έχει τους ΣΔ και ΣΚ που θα χρειαστεί?

 

 

Υ.Γ.

και φυσικά δεν υπολόγισα καν την υποβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής κάθε μα κάτε αυθαίρετης κατασκευής...

η Υποβάθμιση δεν αφορά μόνο τον όποιο ιδιοκτήτη αλλά και τον περίγυρο του

Λόγω της υποβαθμισμένης ποιότητας κατασκευής λέω κι εγώ κρίμα το πρόστιμο....2000+ ευρώ για κάτι που σίγουρα δεν θα βγάλει 10ετία.

Αυτό θα χρειαστεί και ΜΣΕ ή να το βάλω ως αγροτικό οίκημα, κτίρια δευτερεύουσας σημασίας για τη δημόσια ασφάλεια ....?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οφείλεις να το βάλεις ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου και ταυτοχρόνως Υπέρβαση Κάλυψης (δες και τις πλάγιες αποστάσεις)!!!

Είναι μια "ενιαία κατασκευή" μεγαλύτερη των 50 τ.μ. και ο νόμος δεν σου δίνει τα δικαίωμα να πάρεις τα 50 τ.μ. από αυτή και να τα βάλεις με μειωτικό συντελεστή! Δεν ενδιαφέρει η "χαμηλή ποιότητα της κατασκευής" του.

Η' λοιπόν το πληρώνει "χρυσάφι" ή το γκρεμίζει νύχτα (κι αφήνει τα πουλιά να φύγουν) ή το χωρίζει στα δύο κι ανοίγει και άλλη είσοδο (σκεπτόμενος πονηρά).

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Η ανάλυση έγινε προκειμένου να διαβάζουν και οι νέοι συνάδελφοι

Τι μας φταίξαν τα παιδια; Πλάκα κάνω εννοείται καλά κάνεις. 
Εγώ είμαι κάπου στη μέση, οπότε θα μου συγχωρήσετε κ καμμία μλκια.
Εγώ άλλο δεν έχω ξεκαθαρίσει από το λεκτικό:

'καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ.,'

από που προκύπτει ότι δεν μπορώ να εντάξω 2 ΒΧ ως 50μ² έκαστος; πάλι αναλογικά με την Κ3;

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προηγούμενα ποστ. Μην ανακυκλώνουμε τη συζήτηση. Ανέφερα κάτι που ίσως προσεγγίζει καλύτερα μια εξήγηση. Αν έχεις ασχοληθεί από το 2011 με τα αυθαίρετα θα έχεις αποκτήσει και κάποια  ...μαντική ικανότητα για τι μπορεί να εννοούν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση αποθήκης με Ο.Α. η οποία αντί για 6*11m κατασκευάστηκε 6*12m ήτοι 6m2 μεγαλύτερη. Μπορώ να βάλω Μ.Σ. στα επί πλέον 6m2 ή το όριο των 50m2 περιλαμβάνει νόμιμη και αυθαίρετη επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, θελω να ρωτήσω κάτι που έχει συζητηθεί το 2017... μήπως όμως  τώρα τυγχάνει  να υπάρχουν ελαφρυντικες  διευκρινήσεις. Σε διώροφη οικοδομή σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων που έχει συνολικό ύψος 7,5μ. κατασκευαστηκε αυθαίρετη στέγη σε όλο το δώμα με μαξ ύψος 2,5μ. που σβήνει στα όρια. Η είσοδος στη στέγη γίνεται από το κλιμακοστασιο της οικοδομής. Αυθαίρετο κι αυτό. Ερώτηση. Το κλιμακοστασιο είναι με αναλυτικό? Ο χώρος κατω από την στέγη υπολογίζεται? Υπάρχει πόρτα αλλά είναι αναξιοποίητος. Μπαίνει στο νόμο αναγκάστηκα λόγω προσβασιμοτητας και χωρίς μειωτικο? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.