Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, Arche said:

είπες αρχικά ότι έχεις μια άδεια του 83 για αυτό πίστευα ότι στον νόμιμο εγκεκριμένο όγκο του κτιρίου έχει μπει η εν λόγο κατασκευή, αν η κατασκευή είναι σε νόμιμο χώρο όπως υποπτεύομαι μια μετακίνηση υαλοπετάσματος με πόρτα έχεις σε άλλο νόμιμο χώρο του κτιρίου, νομίζω μετακίνηση ανοίγματος λέγεται, μια παράβαση κατ. 3 την δηλώνεις μαζί με άλλες παραβάσεις της κατηγορίας 3 και όσες κόστος έχουν ως 15.000€ θα υπολογιστούν σαν μια παράβαση, άρα ένα πρόστιμο 250€.
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και να σου λεω πράγματα που δεν ισχύουν η γνώμη μου από τα συμφραζόμενα και τα μέχρι σήμερα λεγόμενα είναι αυτή, τον νόμο του 73 δεν τον έχω σπουδάσει πρόσφατα και αυτά που σου λέω λέω ότι μάλλον ισχύουν αλλά χωρίς να έχω σχέδια στα χέρια μου και αυτό δεν σημαίνει να βάλεις στο www.michanikos.gr το τοπογραφικό γιατί δεν θα έχω τον χρόνο να το δω άμεσα, είναι αυτή, τώρα εσύ απόφασίζεις κρατάς ότι σου λεω μελετάς και τα στοιχεία σου και σιγά σιγά προχωράς προς το επιθυμητό αποτέλεσμα
πιστευω

Το θέμα είναι ότι στην κατηγορία 3 δε δηλώνεις τ.μ. και είναι σε εξέλιξη το εξοικονομώ για πολυκατοικίες. Ο μηχανικός που το έχει αναλάβει θέλει για την φάση κατασκευής της οικοδομής να φαίνονται όλα τα τετραγωνικά στην τακτοποίηση. Με αυτόν τον τρόπο δε θα μπορώ να τα δείξω. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σαν κάλυψη έχω όλο το χώρο του ισογείου (όπως φαίνονται οι κολώνες δηλαδή) και σαν δόμηση μετράει μόνο το διαμέρισμα. Το κλιμακοστάσιο είναι  12.13 τ.μ. βάσει αδείας οπότε <25 τ.μ. και δεν μετράει.

Edited by arch81
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 9:52 ΠΜ, arch81 said:

Σαν κάλυψη έχω όλο το χώρο του ισογείου (όπως φαίνονται οι κολώνες δηλαδή) και σαν δόμηση μετράει μόνο το διαμέρισμα.

Για ισόγειο βοηθητικό χώρο σε βλέπω, ρίξε κ μια ματιά στον κτιριοδομικό να το σιγουρέψεις κ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Στις σοφίτες πλέον μειωτικο παίρνουν ανεξάρτητα σημείου εδρασης του δάπεδου της.Οποτε αφου περιορισμο μέσου ύψους και επιφάνεια δεν έχουμε έτσι και αλλιώς,είναι κάτι αλλο που έχουμε σαν υποχρέωση για τον μειωτικο?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που με απασχολεί.!

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΑΤΑΡΙ

ΒΑΣΕΙ ΟΙΚ. ΑΔΕΙΑΣ 1977 :  ισόγειο κατάστημα 100τμ, πατάρι 50τμ (το οποίο δε μέτρησε στη δόμηση),

ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ :  ισόγειο κατάστημα 100τμ, πατάρι 110τμ 

(η επέκταση του παταριού είναι 50τμ στο υπόλοιπο κατάστημα και 10τμ πάνω απο την εισοδο της οικοδομής)

ΣΚΕΠΤΙΚΟ : Λόγω του ότι έχει καλυφθεί 100% το πατάρι και πλέον δεν είναι ανοιχτός εξώστης, θα υπολογίσω  όλη την επιφάνεια του παταριού (110τμ) ως αυθαίρετη με 0,3 και ως υπέρβαση δόμησης θα πάει 100%-200% λόγω του ότι ξεπερνά την επιφάνεια του ισογείου. (έχοντας βέβαια κάνει και τον υπολογισμό με τους σημερινούς όρους δόμησης, φεύγει άνω του 100% η υπέρβαση).

Λόγω του ότι η επέκταση είναι άλλη χρονική περίοδο της ανέγερσης θα γίνει ξεχωριστό φύλλο καταγραφής.

Συμφωνείτε με τον τρόπο υπολογισμού.?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.