Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Καλησπέρα!

την άποψή σας..

Σε μονοκατοικία, κολλητά στο σπίτι, υπάρχει ανεξάρτητη αποθήκη-βοηθητικός χώρος με ξεχωριστή είσοδο, επιφάνειας 48 τμ. Στην όλη διαρρύθμιση της αποθήκης αυτής,  τα 9 τμ αποτελούν ξεχωριστό "δωμάτιο" με δική του πόρτα με χρήση λεβητοστασίου. Δεδομένου πως το λεβητοστάσιο δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή, στα υπόλοιπα 39 τμ θα βάζατε 0,50? Να ξεκαθαρίσω πως το λεβητοστάσιο δεν έχει άλλη είσοδο πέραν αυτής μέσω της αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aspire said:

....Δεδομένου πως το λεβητοστάσιο δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή...

Που το στηρίζεις αυτό;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά...! Μετά θυμήθηκα ότι είναι η κατηγορία 3 για μέχρι 15 τμ που δεν συμπεριλαμβάνει τα λεβητοστάσια!

Link to comment
Share on other sites

Και τα 48 τ.μ. είναι ένας ωραιότατος ισόγειος βοηθητικός χώρος του ακινήτου, ο οποίος έχει τη δική του εσωτερική διαρρύθμιση...  

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση, που δεν την έχω συναντήσει όσο έχω ψάξει ούτε στην Εγκ.2, ούτε στις ερωτοαπαντήσει του ΤΕΕ...

Εσωτερικός κλειστός εξώστης ήτοι πατάρι (ύψους 0.90μ < από 1.20 που ορίζει ο ΝΟΚ), άνωθεν μπάνιου/λουτρού/WC, το οποίο δεν έχει αναφερθεί πουθενά στην άδεια του 1976 (δεν ξέρω και αν συνηθιζόταν να τα έδειχναν τότε) με την οποία κτίστηκε η πολυκατοικία και το εν λόγω διαμέρισμα... πως αντιμετωπίζεται?

Δεν έχω βρει συγκ. διάταξη στον ΓΟΚ73 αλλά φαντάζομαι επιτρεπόταν τότε... και τώρα με τον ΝΟΚ σίγουρα επιτρέπεται και δεν προσμετράται στη δόμηση... αλλά τι κάνω αν δεν φαίνεται στην αρχική άδεια? Το δηλώνω?

Στην Δήλωση, έχω ήδη λοιπές παραβάσεις οπότε θα μπορούσα να το πάω και αυτό με αναλυτικό...

αλλά θεωρείται πως δεν αντιστοιχεί σε επιφάνεια κλειστού χώρου?? για να το βάλω στον αναλυτικό?

Υπάρχει καποια διάταξη που να δείνει κάποιον μπούσουλα? Για να το δικαιολογήσω κάπως... γιατί δεν νομίζω να έχει νόημα να πάει με μειωτικό συντελεστή.. αυτός, μεταξύ αλλων, αφορά πατάρια, του στυλ καταστημάτων... όχι αυτά των μπάνιων...

 

και σε περίπτωση που το διαμέρισμα/ακίνητο δεν είχε άλλες αυθαιρεσίες, πως θα έπρεπε να κινηθώ?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί και άλλες φορές σαν θέμα και άκρη δεν βγήκε...

Αν έχεις λοιπές παραβάσεις βάλτο σε αυτές και μην σκας...

Δια της ατόπου απαγωγής και εγώ ένα πατάρι που είχα με καθαρό ύψος 1,20μ , έτσι το έβαλα και κατόπιν ενημέρωσα και την κάτοψη στον φάκελο της ο.α. Ήταν περίπτωση πριν το e adeies.

Ας έρθει ο έλεγκτής όταν και εάν , να μας πει αυτός που έπρεπε να το βάλουμε και ευχαρίστως να το διορθώσουμε..

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Αν ο υπόγειος αυθαίρετος χώρος  είναι μεγαλύτερος από τα 50μ² μπορεί να πάρει μειωτικό μέχρι τα 50μ² ενώ τα υπόλοιπα να υπολογισθούν χωρίς.

Επίσης τα 50μ² που αναφέρει ο νόμος που παίρνουν μειωτικό είναι αθροιστικά για υπόγεια, εξωτερικές αποθήκες ή 50μ² για κάθε ένα χώρο, π.χ. 50μ² υπόγειο και 50μ² αποθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυθαίρετο χώρο σε υπόγεια στάθμη ή αλλαγή χρήσης  από Β.Χ σε Κ.Χ σε υπόγεια στάθμη, λαμβάνεις μειωτικό (0,50 ή 0,30 αναλόγως) ανεξαρτήτως επιφάνειας.

Για ισόγειους β.χ ισχύει ο περιορισμός των 50 τμ προκειμένου να υπολογιστεί μειωτικός συντελεστής στο πρόστιμο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2022 at 9:04 ΜΜ, aspire said:

Πουθενά...! Μετά θυμήθηκα ότι είναι η κατηγορία 3 για μέχρι 15 τμ που δεν συμπεριλαμβάνει τα λεβητοστάσια!

Που ακριβώς αναγράφεται ότι η κατηγορία 3 δεν περιλαμβάνει τα λεβητοστάσια;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 2 ΑΔΑ: 6ΧΞΘ4653Π8-ΜΕΙ (ΣΕΛ.17)

ιβιβ) Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς
αποθήκες και όχι άλλους βοηθητικούς χώρους που εξυπηρετούν το κτίριο (π.χ λεβητοστάσια,
κλειστές θέσεις στάθμευσης, κ.ά).
Επίσης, υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες
αποθήκες, εφ’ όσον η συνολική επιφάνειά τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ., τηρουμένων των
λοιπών προϋποθέσεων.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.