Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Οπότε ως απάντηση, να θέσω ένα ερώτημα: Πως θα υπολογίζαμε ένα πατάρι πάνω απο ένα λουτρό (αν το υπολογίζαμε)?

 

Σε ευχαριστώ maxime για την εγκύκλιο!!  :)  :) :)

Δεν είχα υπόψη μου το σημείο στον Ν.4067/12 για τον "κλειστό εσωτ.εξώστη <1,20μ."

Γενικά και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Μπορείς να πεις ότι συνιστά χώρο κάτι με μέσο ύψος 1,10? Είναι σαν να προσμετράς ένα παταράκι λουτρού ή μια κουκέτα παιδικού υπνοδωματίου, με τη μόνη διαφορά ότι στην περίπτωσή μας είναι στη συνέχεια του δαπέδου του εσωτερικού εξώστη/σοφίτας.

Μου φαίνεται πως ούτε για αναλυτικό δεν πάει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η συλλογιστική για έκδοση άδειας. Επιπλέον εξετάζεις διατάξεις που αφορούν ΝΟΚ κάτι που δεν ισχύει στα αυθαίρετα εκτός από την περίπτωση της σοφίτας όπου σαφώς είχε οριστεί βάσει εγκ. 4 ν 4178 ότι έπρεπε να υπακούει στον ορισμό του άρθρου 2 του ΝΟΚ (ίσως λόγω έλλειψης ορισμού της στον ΓΟΚ 85).

Στο έγραψα και μερικά ποστ πιο πριν. Στο ν 4178 η εγκύκλιος έγραφε ότι δεν εξετάζεται το ύψος που αντιστοιχεί στη χρήση και υπολογίζονταν ολόκληρη η επιφάνεια ανεξαρτήτως ύψους.

Στον παρόντα νόμο οδηγίες δεν έχουμε. Άρα μη βιάζεσαι να κάνεις υπαγωγή γιατί μπορεί να αλλάξει μετά ο τρόπος υπολογισμού τέτοιων περιπτώσεων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ααα τώραα κατάλαβαα.. Είναι άρα λόγω της συγκεκριμένης εγκυκλίου (που εξηγεί συγκεκριμένη περίπτωση) που έχουμε πάθει την εμμονή με τις διατάξεις του ΝΟΚ.. :roll:  Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν διαφοροποιείται η περίπτωση από ένα παταράκι λουτρού..

Τώρα με την παράταση του 20% κάτι γίνεται ως προς την ανάκτηση της αρετής της υπομονής, διαφορετικά.. καθημερινά στη μέγγενη...........

Link to comment
Share on other sites

Το παταράκι στο μπάνιο δεν το τακτοποιούμε. Στην περίτπωση σου δεν είναι παταράκι μπάνιου αλλά ωστόσο έχεις δίκιο για το χαρακτηριστικό του ύψους.

 

Οι νόμοι των αυθαιρέτων κακώς αποσυνδέθηκαν με τον κτιριοδομικό και έτσι υπάρχουν πολλαπλές απορίες για το πως υπολογίζουμε τι. θα μου πεις δεν μπορέι ένα αυθαίρετο να σέβεται τις διατάξεις του κτιριοδομικού (πχ χώρο αυθαίρετης κατοικίας με ύψος 2.40 μ θα τον βάζαμε κύριο χώρο ή βοηθητικό ?). Ομώς αφού το αυθαίρετο είναι χαοτικό θα έπρεπε τουλάχιστον κάποιες βασικές διατάξεις του κτιριοδομικού να υπήρχαν ως αναφορά. (πχ χώροι με ύψος κάτω από 2.00 παίρνουν μειωτικό, χώροι κάτω από 1.10 υπολογίζονται με αναλυτικό). Εχω δεί πολλά αποθηκάκια κάτω από μπαλκόνια με ύψος 1.2 - 1.1 μ. Αυτά αποθήκη δεν τα λές. περισσότερο κτιστή ντουλάπα εξωτερικού χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλοί μου συνάδελφοι, 

σύμφωνα με ο.α. οικοδομής κατοικιων, έχω διαμέρισμα με ημιυπόγειο (βοηθητικών χρήσεων) και ανώγειο όροφο με ανεξάρτητες εισόδους από τον ανώγειο όροφο.

Στην αυτοψία διαπίστωσα

α) τηρήθηκαν οι στάθμες της ο.α. αλλά το ημιυπόγειο έχει χρήση κατοικία. 

β) δεν εγινε η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου άρα δεν έγινε η σκάλα/είσοδος από τον ανώγειο όροφο, που γίνετε πλέον από τον ημιυπόγειο όροφο. Αυτό ορθώς το θεωρώ Παράβαση αναλυτικού?

γ) έχω υπέρβαση στην επιφάνεια των χώρων και στις δυο στάθμες, κατασκευή μπάνιου, κουζίνας και κύριας εισόδου στον ημιυπόγειο όροφο χωρίς να αλλάξει η εσωτερική σκάλα του και η μεσοτοιχία με το άλλο διαμέρισμα, παραμένουν ίδια με ο.α. δηλαδή, χωρίς να θίγεται το άλλο διαμερισμα. 

δ) Μείωση στην επιφάνεια των εξωστών και στην συνολική επιφάνεια των ανοιγμάτων. Να τα θεωρήσω μία παράβαση κατηγορίας 3?

 

Ισχύει η δήλωση του ημιυπόγειου χώρου με 0,30 μειωτικό της παρ.6 αρ.100 και σε ποιο εμβαδόν?

Ισχύει διαφορετική διαμερισμάτωση?

 

Ευχαριστώ 

Edited by zoogle
Link to comment
Share on other sites

Εντος σχεδιου (στα ορια σχεδιο πολεως) εέχι αυθαιρετες

τρεις αποθηκες με αντιστοιχα εμβαδα 35 - 24 -12τμ,

που χρησιμοποιουνται ως αποθηκευτικος χωρος  κοτετσι και πομονα(υδρευση)

πως δηλωνονται;

υπηρεσιες;

κατηγορια 3 (το 12τμ) & κατηγορια 4 (τα αλλα);

με μειωτικο ολα;

Link to comment
Share on other sites

 

Εντος σχεδιου (στα ορια σχεδιο πολεως) εέχι αυθαιρετες

τρεις αποθηκες με αντιστοιχα εμβαδα 35 - 24 -12τμ,

που χρησιμοποιουνται ως αποθηκευτικος χωρος  κοτετσι και πομονα(υδρευση)

πως δηλωνονται;

υπηρεσιες;

κατηγορια 3 (το 12τμ) & κατηγορια 4 (τα αλλα);

με μειωτικο ολα;

Καλημέρα,

νομίζω έχεις υπέρβαση δόμησης κ.χ. για τις δυο αποθηκες, δεν θα έβαζα υπηρεσίες αν δεν προκείπτει να παρέχονται κάποιες υπηρεσίες απο την επικρατούσα χρήση....

Η αποθηκη των 12τμ / οικίσκος αντλητικής εγκατάστασης : κατ 3 αν έχει τις προυποθεσεις της ...αλλιώς αν έχεις ο.α. (που δεν το λες κάπου) κατηγορία 4 ή 5 αν δεν πληρούνται οι προυποθέσεις της 4 και αναλυτικός υποθέτω.....

Ελπίζω να βοήθησα καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο αυθαιρετο τελευταιο οροφο της φωτογραφιας

θα λαμβανατε τη βεραντα, ως εξωστη ή ως ημιυπαιθριο;

Το ιδιο ερωτημα και για τον χωρο στην εισοδο του οροφου που εχει προσβαση απο τη σκαλα.

 

DSC_0387.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio,

Ο χώρος εισόδου από την σκάλα όντας σε εσοχή και όχι σε προεξοχή πλάκας είναι σαφώς Η/Υ χώρος.

Ο σκεπασμένος εξώστης  έχοντας ΚΑΙ τους πλαινούς τοίχους τείνει και αυτός σε Η/Υ χώρο ...

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος εισοδου πραγματι πιστευω οτι ειναι Η/Χ (θα κοιταξω και τις διαστασεις...γιατι κατι εχει εκει...)

Στο σκεπασμενο εξωστη.....τεινει....ετσι λεω και εγω....αλλα αλλοι συναδερφοι λενε να το βαλω εξωστω και οχι ΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.