Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Την παραπάνω επιλογή, την ανέφερα ως κάποιον τρόπο που μπορεί κατ' εμέ να περιοριστεί το πρόστιμο..( από 3000€ πηγαίνει στα 1500 €) από τη στιγμή μάλιστα που εξωτερικά υπάρχει συρόμενη δίφυλλη πόρτα.... Όσο για την τροποποίηση του αρ. 100 , και εγώ πιστεύω πως εάν είναι όπως στο 4178 τότε θα πρέπει η αποθήκη να είναι βοηθητικός χώρος της κατοικίας, αλλά εδώ δεν υπάρχει .... Το γεγονός που ανέφερα, ότι ο ιδιοκτήτης σε όμορο οικόπεδο έχει το σπίτι του, δεν γίνεται να ληφθεί υπ' όψην ; 

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

...οσονούπω...

εδω

https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=c3631fb9-579d-48e9-85dd-a8e400d4cb13

και εχει μια σημερινη τροπολογια αρκετα "χρησιμη"

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΠΑΝΟΣ27 said:

Την παραπάνω επιλογή, την ανέφερα ως κάποιον τρόπο που μπορεί κατ' εμέ να περιοριστεί το πρόστιμο..( από 3000€ πηγαίνει στα 1500 €) από τη στιγμή μάλιστα που εξωτερικά υπάρχει συρόμενη δίφυλλη πόρτα.... Όσο για την τροποποίηση του αρ. 100 , και εγώ πιστεύω πως εάν είναι όπως στο 4178 τότε θα πρέπει η αποθήκη να είναι βοηθητικός χώρος της κατοικίας, αλλά εδώ δεν υπάρχει .... Το γεγονός που ανέφερα, ότι ο ιδιοκτήτης σε όμορο οικόπεδο έχει το σπίτι του, δεν γίνεται να ληφθεί υπ' όψην ; 

περιμένουμε τη βουλή με ανοιχτό το στόμα ... μπορεί να βρεις λύση εκεί... 

Αν τα όμορα οικόπεδα έχουν ακριβώς τους ίδιους ιδιοκτήτες, μπορούν υπο προϋποθέσεις να θεωρηθούν ως ένα... (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τέτοια μεγάλη μέρα και δεν εχω συντονιστεί ακόμη στη βουλή? Όντως σήμερα σκάει η τροποποίηση 

και σε κάνα 2 μερούλες το ΦΕΚ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε εγκύκλιο του 4178 οι απολήξεις πήγαιναν με αναλυτικό. Πράγμα που δυστυχώς δεν προβλέφθηκε στην παρούσα τροποποίηση του 4495. Επομένως επειδή ο μειωτικός 0.5 θα αφορά πλέον μόνο ΙΣΟΓΕΙΕΣ αποθήκες, σημαίνει πως οι απολήξεις θα πρέπει να υπολογίζονται ως Κύριοι Χώροι. !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε διώροφη μονοκατοικία (υπόγειο+ισόγειο+Α' όροφος) με αυτόνομο υπόγειο και Ο.Α. 1989, το υπόγειο φαίνεται να είναι 1,50μ. πάνω από την στάθμη του δρόμου. Τελικά κατασκευάστηκε 2,20μ. πάνω από την στάθμη του δρόμου και επιπλέον έγινε α/χ από β/χ σε κ/χ. Θεωρώ δεδομένο ότι δηλώνω ΥΔ χωρίς αλλαγή χρήσης (παρ.7, αρ.100).

Σε αυτό που δεν έχω καταλήξει είναι αν μπαίνει μειωτικός 0,5 ή όχι. Διάβάζοντας τα σχόλια για το σχετικό θέμα στο forum δεν μπόρεσα να καταλήξω.

Υπάρχει κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις θεμελίωση ολόκληρου του κτιρίου σε ψηλότερη στάθμη. Κατά τη γνώμη μου ο χώρος που περιγράφεις δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν υπόγειο οπότε θα το έβαζα χωρίς μειωτικό συντελεστή και επιπλέον λογικά έχεις και υπέρβαση ύψους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.