Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Σε οικισμό έχω αυθαίρετες αποθήκες 300τ.μ.

Μερικές από αυτές (από τσιμεντόλιθους) έχουν ύψος 6.5μ. Μπορώ να δηλώσω αποθήκες σε οικόπεδο χωρίς να υπάρχει κατοικία;

Θα πάρουν μειωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να τις δηλώσεις σαν "υπηρεσίες".

Είναι και το μεγάλο ύψος που συνηγορεί σε αυτό, πέρα από το ότι είναι μόνες τους.

Μειωτικό δεν μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είτε αποθήκη (υπηρεσίες), είτε κατοικία, το πρόστιμο θα είναι το ίδιο γιατί δεν έχει μειωτικό).

Επειδή είναι πολλές οι αποθήκες μπορώ να βάλω κάποια-ες <15τ.μ. για να έχω μείωση του προστίμου;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιες αθροιζόμενες προκύπτουν με επιφάνεια μικρότερη των 15 τμ ίσως μπορείς να βασιστείς (κατ αναλογία) στην εγκ. 4 του ν. 4178 και να τις υπάγεις κατηγορία 3. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 7 αποθήκες σύνολο (ανεξάρτητες).

οι 3 είναι περίπου από 60-100.   (κατηγορία 4 ή 5);  το οικόπεδο είναι 600τ.μ.

οι 4 είναι αντίστοιχα περίπου, 4 - 14 - 16 - 28 τ.μ. (κατ. 3;; σύμφωνα με εγκ 4)....εκτός από αυτή των 28τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα σύμφωνα με την εγκ. 4 του ν. 4178. Ανέφερα ότι ίσως μπορείς να βασιστείς κατ αναλογία (λαμβάνοντας φυσικά και την πλήρη ευθύνη αφού στο Ν. 4495 δεν υπάρχει ανάλογη εγκύκλιος ή αναφορά). Βεβαίως μετά και την παράθεση των επιφανειών η παραπάνω αναφορά μου δεν έχει καμία σημασία αφού δεν έχεις άθροισμα επιφάνειών μέχρι 15 τμ ώστε να βάλεις κάποιες από αυτές ως κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, gio said:

Έχω 7 αποθήκες σύνολο (ανεξάρτητες).

οι 3 είναι περίπου από 60-100.   (κατηγορία 4 ή 5);  το οικόπεδο είναι 600τ.μ.

οι 4 είναι αντίστοιχα περίπου, 4 - 14 - 16 - 28 τ.μ. (κατ. 3;; σύμφωνα με εγκ 4)....εκτός από αυτή των 28τ.μ.

Aπ οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει αδεια στο οικόπεδο-γήπεδο. Αρα μιλάμε για Κατηγορία 5.

Τωρα για τις μικρές , με βάση την εγκύκλιο μόνο η 14 μπορεί να πάει ώς Κατηγορία 3.

Με βάση τον νόμο και το λεκτικό αυτό καθε αυτό στην Κατηγορία 3 ισψς μπορεί να παει και η 4 και η 14

και η 16 με λιγη προσπάθεια ώς κατηγορία 3....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.