Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Ευχαριστώ! Αυτη τη στιγμή η ρύθμιση βρίσκεται στον 4178/13 και αναρωτιόμουνα αν συμφέρει τον ιδιοκτήτη να το μεταφέρει στον 4495/17.
Στον 4178/13 θα βάζατε ως βοηθητικό χώρο και τα δύο άνω τμήματα με 50%? (το ξέρω ότι το θέμα της συζήτησης εδώ είναι ο 4495, αλλά μιας και ξεκίνησε το ερώτημα μου, επιτρέψτε μου....)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε οικόπεδο με Οικοδομική Άδεια για κατοικία έχει γίνει επιπλέον μία αυθαίρετη αποθήκη 120 τ.μ. και εντός αυτής (της αποθήκης) πατάρι 40 τ.μ.

α) Έχω σίγουρα 120 τ.μ. ΥΔ και ΥΚ.

β) Όσο αφορά το πατάρι, έχω 40 τ.μ. ΥΔ με 0,30 μειωτικό συντελεστή ;

γ) Την υπέρβαση ύψους τη συγκρίνω με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής που είναι 7,50 μ. ή ισχύει κάτι διαφορετικό, που μου διαφεύγει, λόγω του ότι είναι αποθήκη ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, STAVION said:

Ευχαριστώ! Αυτη τη στιγμή η ρύθμιση βρίσκεται στον 4178/13 και αναρωτιόμουνα αν συμφέρει τον ιδιοκτήτη να το μεταφέρει στον 4495/17.
Στον 4178/13 θα βάζατε ως βοηθητικό χώρο και τα δύο άνω τμήματα με 50%? (το ξέρω ότι το θέμα της συζήτησης εδώ είναι ο 4495, αλλά μιας και ξεκίνησε το ερώτημα μου, επιτρέψτε μου....)

Για τον "πράσινο" χώρο στον ν.4178 αλλάζει ο συντ. από  0,3 σε 0,5

Δεν υπάρχει όμως διαφοροποίηση για τον  χαρακτησιμό  του "κίτρινου" χώρου ως χώρου χωρίς μειωτικό αφού :

  • είτε από το αρ.18.6 ν4178/13
  • είτε από το αρ.100.6 ν4495/17

ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ αυτός να χαρακτηριστεί ως εσ. εξώστης  (πατάρι)  ή σοφίτα,  άρα ΔΕΝ μπορεί να πάρει τον μειωτικό συντ.

Σημειωτέον δε, επειδή το αναφέρεις, η έννοια "βοηθ. χώρος" ΔΕΝ υφίσταται στον ν.4178, αλλά όλοι οι χώροι λογίζονται απλά ως χώροι με μειωτικό συντ. ή άνευ μειωτικού......

billanas,

α) ναι,

β) ναι,

γ) καταλαβαίνω από το μεγ.Υ=7,50μ  ότι αναφέρεσαι σε εκτός σχεδίου.   Στο 270/Δ/85 αρ.2,5,δ λοιπόν  αναφέρεται μεν ως μεγ.Υ αποθ=10μ. αλλά αυτό αφορά σε αποθήκες που κατασκευάζονται από φορείς (Αγρ. Τράπεζα, κ.λ.π) που σίγουρα δεν σε αφορά . Άρα θα πρέπει να ελέγξεις με το 7,50μ .

(Επίσης εξαντλητικά θα μπορούσες να ελέγξεις και πιθανό μικρότερο μεγ. ύψος αποθηκών από τυχόν εγκεκριμένο Γ.Π.Σ)

 

 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει αντίστοιχη ερώτηση. Αυθαίρετη αποθήκη στο δώμα πάει με μειωτικό συντελεστή? 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν ήταν ισόγεια η αποθήκη και μέχρι 50 τμ (παρ. 6β άρθρ. 100 Ν. 4495 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε μετά την ισχύ του Ν. 4546/18)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ισόγεια αποθήκη-γκαραζ 40 τμ ,μεμονωμένο κτίσμα , σε οικόπεδο εντός οικισμού, θα το βάζατε ως χώρο με μειωτικό συντελεστή , από την στιγμή που στον ν.4495 στα φύλλα καταγραφής δηλώνονται κύριοι χώροι και χώροι με μειωτικό συντελεστή  ; Η' ισχύει ότι και στον προηγούμενο νόμο δηλ πρέπει να είναι βοηθητικός χώρος κάποιου άλλου κτίσματος; ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε κατάστημα (με επικρατούσα χρήση κατάστημα)  ισχύει ότι σε κατοικία δηλ:

1) υπόγεια και πατάρια μειωμένος συντελεστής 0,30

2) μειωτικός συντελεστής 0,50 μέχρι 50 τμ για ισόγειες μόνο αποθήκες;

3) και μειωτικός στελεστής 0,50 για ισόγεια αποθήκη μόνο 1 και αθροιστικά μέχρι 50 τμ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.