Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

On 1/11/2018 at 5:13 ΜΜ, andan said:

καλησπέρα, 

σε οικόπεδο (εντός στάσιμου οικισμού μάλιστα) κατασκευάστηκε ισόγεια κατοικία με οικ. άδεια του '77. Το 99 προστέθηκε μία αποθήκη 13 τ.μ. και 3,30 μ. ύψος δίπλα στην κατοικία, σε απόσταση ενός μέτρου. Παράλληλα, επειδή το οικόπεδο βρίσκεται σε πλαγιά και περνάει και δρόμος από τα όρια του, κατασκευάστηκε κάτι σαν χώρος στάθμευσης, 30 τ.μ., από τον δρόμο έως την ταράτσα της κατοικίας (όπως φαίνεται και στο σκαρίφημα) δηλαδή από το επίπεδο του δρόμου έως σχεδόν το ύψος της ταράτσας έριξαν πλάκα που κάθεται σε κολώνες, επέκτειναν τον δρόμο κατά κάποιο τρόπο στο κενό που είχε δημιουργηθεί λόγω ύψους.

 Για τη ρύθμιση έχουμε 30+13=43 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή 50%; ή τα 13 τ.μ. της αποθήκης με -50% και το άλλο με αναλυτικό; ή κάπως αλλιώς;

ευχαριστώ...

..261539032_1.thumb.jpg.44188589c325fec227858ab60e6328b7.jpg

 

 

Αν κατάλαβα καλά έχει δημιουργηθεί μία στοά , που τρέχει παράλληλα με την μεγάλη πλευρά της ισόγειας κατοιίας από την πλευρά του δρόμου.

Θα  θεωρούσα  την κατασκευή και ανοικτό υπόστεγο , αφού είναι ανοικτό απο δύο πλευρές φαντάζομαι.

Αλλά και στην ένοια του η/χ κάθεται κατά την γνώμη μου.

Είτε σαν ανοικτό υπόστεγο , είτε σαν η/χ  θα το έβαζα με αναλυτικό προυπολογισμό.

Την αποθήκη των 13,00τμ  με μειωτικό 0,50.

Ένα θέμα που βλέπω και έχει συζητηθεί και εδώ αρκετές φορές χωρίς να υπάχει τελικά ξεκάθαρη απάντηση , είναι την γίνεται με την απόσταση της αποθήκης των 13,00τμ σε σχέση με την κατοικία.

Αν τελικά θεωρείται παραβίαση Δ η όχι.

Με την έννοια ότι δύο κτίσματα πρέπει να κολλάνε η να απέχουν μεταξύ τους απόσταση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω διαβάσει τα όσα έχουν ειπωθεί έως τώρα σχετικά με τις σοφίτες και ομολογουμένως έχω μπερδευτεί. Στη δική μου περίπτωση έχω σε διαμέρισμα Β1 και Β2   χώρο - μεταλλική κατασκευή,  μεταξύ του ύψους της στέγης και των διαμερισμάτων που λειτουργεί ενιαία με αυτά με εσωτερική σκάλα. Θα μπορούσε να θεωρηθεί σοφίτα ή πατάρι και να υπολογίσω την υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή Επισυνάπτω αντίστοιχη τομή.

ΤΟΜΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εσύ από ότι φαίνεται δεν έχεις παραβιάσει ούτε τα υψόμετρα της ΟΑ.

Αν είναι έτσι και το έχω καταλάβει σωστά , τότε τι είναι αυτό που σε προβληματίζει ώστε να μην το θεωρήσεις πατάρι η σοφίτα;

Θα έλεγα ότι στην περίπτωσή σου, έχουμε τον ορισμό της σοφίτας η του παταριού για τον Ν4495/17.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω απλά ήθελα και μαι επιβεβαίωση από ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί περαιτέρω με το θέμα.

Έχω μια ελάχιστη αλλαγή στη κλίση της στέγης που μου δημιουργεί ΥΥ και μπερδεύτηκα λίγο σχετικά με το μέσο ύψος που είναι μεγαλύτερο του 2.20

Ευχαριστώ πολύ!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

σοφίτα με εσωτερική σκάλα, αλλά πρόσβαση και στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, παίρνει μειωτικό 0.50 ή όχι?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

"...που  δεν αποτελούν   ανεξαρτητο χωρο..." παίρνουν 0,30.

Η δική σου, αποτελει ανεξαρτητο χώρο,  αφου  υπαρχει ξεχωριστη εισοδος, ανεξαρτητα που εχει και εσωτερικη επικοινωνια.

[το 0,50 πού το γραφει?]

 

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κάπου το είχα δει το 0.50, αλλά δεν είμαι κ σίγουρη, γι'αυτό ρωτάω.

το βάζω με συντελεστή 1  λοιπόν?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.