Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Στην εκδήλωση του ΤΕΕ στην Κρήτη αναφέρθηκε από τους αρμόδιους ότι εκ παραδρομής απαλείφθηκε από τον νόμο ή έκπτωση 50% στις ισόγειες αποθήκες. Αρα λογικά αναμένουμε προσεχώς τροποποίηση της αχετικής διάταξης.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίστε μου λίγο συνάδελφοι. Στον 4178 όταν είχαμε σε ένα κτίριο ένα χώρο που χρησιμοποιείτο σαν αποθήκη υπήρχε κάποιος τρόπος να τον δηλώσουμε με μειωτικό συντελεστή? Γιατι στον 4495 σίγουρα δεν υπάρχει προστοπαρών 

Link to comment
Share on other sites

Χώρο μέσα σε κτίριο που χρησιμοποιείται σαν αποθήκη (ένα δωμάτιο του σπιτιού μου ας πούμε που έχω μέσα κούτες;) κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν είχαμε το δικαίωμα να το δηλώσουμε με μειωτικό.

Αν αναφέρεσαι σε ανεξάρτητες ισόγειες αποθήκες έως 50τμ του 4178, δες το ακριβώς από πάνω μήνυμα του avgoust

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το θυμάμαι. Εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι χώρος λεβητοστάσιο 13 τ.μ. μεσοτοιχία με το σπίτι αλλά με είσοδο εξωτερικά του σπιτιού καθώς επίσης και χώρο 10 τ.μ. κάτω από εξωτερική σκάλα με χρήση αποθήκης.  Επίσης με την εγκύκλιο 3 ή 4 στο 4178 είχανε συμπεριλάβει και τους χώρους στάθμευσης/parking/γκαράζ του σπιτιού τα οποία ούτε αυτά τα έχουνε βάλει στο 4495, για την ώρα τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι έχω περίπτωση δυο αυθαιρέτων ισογείων αποθηκών σε γήπεδο εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα (270Δ).Δεν έχει άλλο κτήριο μέσα. Επομένως τι χρήση θα του βάλω? ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ Αποθηκευτικοί χώροι είναι και όχι επαγγελματικοί. Να το βάλω υπηρεσίες? Και το πρόστιμο? Δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή? ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΙΑ, ΜΠΑΙΝΕΙ ΩΣ ΥΔΚΧ ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΤΙΚΟ  Δεν βρίσκω κάτι μέσα στον νόμο που να αναφέρεται πάνω σε αυτό. Καμία ιδέα? Εχει γουστο να πηγαινουν σαν Κ.Χ. χωρις μειωτικο. Ερε γλεντια. Τσαμπα στις εκπτωσεις των εμπροθεσμων υπαγωγων!!! :shock: :shock:

Ευχαριστω.

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 Η' 2, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΣΕ

 

Ιασονα να μετρησουνε στο Σ.Δ. και στην Καλυψη, οκ το καταλαβαινω, αλλα να υπολογιστουν σαν Υ.Δ.Κ.Χ. και χωρις μειωτικο ειναι τρελο. Αποθηκες ειναι που βαζει οτι σαβουρα μπορεις να φανταστεις με ελλενιτ απο πανω. Δυστυχως απ οτι βλεπω παει σπουδαιοτητα Σ2 οποτε δεν την γλυτωνει την ΜΣΕ. Ναι βεβαια ειναι Κατηγορια 5.

Παντως απο αυτο που ειπε ο Σταθακης στην ομιλια του στο Ηρακλειο, φαινεται οτι εκ παραδρομης δεν αναφερονται οι Ισογειοι Β.Χ. και θα το διορθωσουν στην πρωτη ερμηνευτικη εγκυκλιο. Αντε παλι. Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα. Ειδομεν λοιπον. Το κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να δωσουμε προσφορα μεχρι στιγμης.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα να μετρησουνε στο Σ.Δ. και στην Καλυψη, οκ το καταλαβαινω, αλλα να υπολογιστουν σαν Υ.Δ.Κ.Χ. και χωρις μειωτικο ειναι τρελο. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.... Αποθηκες ειναι που βαζει οτι σαβουρα μπορεις να φανταστεις με ελλενιτ απο πανω. Δυστυχως απ οτι βλεπω παει σπουδαιοτητα Σ2 οποτε δεν την γλυτωνει την ΜΣΕ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η "ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ" ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η' ΟΧΙ Η ΜΣΕ... Ναι βεβαια ειναι Κατηγορια 5. Παντως απο αυτο που ειπε ο Σταθακης στην ομιλια του στο Ηρακλειο, φαινεται οτι εκ παραδρομης δεν αναφερονται οι Ισογειοι Β.Χ. και θα το διορθωσουν στην πρωτη ερμηνευτικη εγκυκλιο. ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ (ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ), ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΑ!!!! ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ "ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ" ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΟΥ "ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ", ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ....Αντε παλι. Τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα. Ειδομεν λοιπον. Το κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να δωσουμε προσφορα μεχρι στιγμης. ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ, ΓΙΑΤΙ ...."ΘΑ ΣΤΗ ΦΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ....ΑΛΜΠΑΝΗΔΕΣ".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα.

Αν μπορούμε, να περιορίσουμε τη χρήση κεφαλαίων (κανόνας συμμετοχής)  και το κόκκινο χρώμα στις δημοσιεύσεις μας (πολλές φορές προκαλείται σύγχυση επειδή η ομάδα συντονισμού γράφει τις παρατηρήσεις με κόκκινο).

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.

Pavlos 33

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου Pavlos 33,

 

Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο διότι, είναι κατά τη γνώμη μου ο καταλληλότερος τρόπος για ν' απαντήσεις με σαφήνεια σε πολλά διαδοχικά ερωτήματα ενός συγκεκριμένου post.

Εξάλλου, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο θεωρώ ότι, παρέχεται η δυνατότητα του συγκεκριμένου editor στα μέλη του site, διαφορετικώς έπρεπε να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικώς και μόνον "ενιαίο format".....

Αν ενοχλεί κ.λπ. το χρώμα (π.χ. κόκκινο κ.λπ.), η ο τρόπος, ή τα κεφαλαία ή μήπως μόνο τα κεφαλαία ή ..... υποδείξτε μου τον "εναλλακτικό τρόπο" κι εγώ με μεγάλη ευχαρίστηση θα τον υιοθετήσω.

Π.χ. θέλεις να τα κάνω "πράσινα" και "πεζοκεφαλαία" κι όλα μια χαρά;;;;

 

P.S.

Και παλιότερα κι άλλος "συντονιστής" μου είχε δημοσίως κάνει ακριβώς την ίδια παρατήρηση, είχα απαντήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, αλλά "εναλλακτική λύση" δεν είδα ούτε μου προσφέρθηκε ποτέ.... και ταυτοχρόνως "χάλασαν και οι καρδιές μας"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, μια αποθήκη γιατί θεωρείται κατηγορίας Σ2;

 

Η κατηγορία Σ2 αναφέρεται στα παρακάτω ''Συνήθη κτίρια, όπως κατοικίες και γραφεία, βιομηχανικά − βιοτεχνικά κτίρια, ξενοδοχεία (τα οποία δεν περιλαμβάνουν χώρους συνεδρίων), ξενώνες, οικοτροφεία, χώροι εκθέσεων, χώροι εστιάσεως και ψυχαγωγίας (ζαχαροπλαστεία, καφενεία, μπόουλινγκ, μπιλιάρδου, ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εστιατόρια, μπαρ, κλπ), τράπεζες, ιατρεία, αγορές, υπεραγορές, εμπορικά κέντρα, καταστήματα, φαρμακεία, κουρεία, κομμωτήρια, ινστιτούτα γυμναστικής, βιβλιοθήκες, εργοστάσια, συνεργεία συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων, βαφεία, ξυλουργεία, εργαστήρια ερευνών, παρασκευαστήρια τροφίμων, καθαριστήρια, κέντρα μηχανογράφησης, αποθήκες, κτίρια στάθμευσης αυτοκινήτων, πρατήρια υγρών καυσίμων, ανεμογεννήτριες, γραφεία δημοσίων υπηρεσιών και τοπικής αυτοδιοίκησης που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία Σ4, κλπ''

 

ενώ η Σ1 στα παρακάτω: 

 

''Κτίρια μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, όπως αγροτικά οικήμα− τα και αγροτικές αποθήκες, υπόστεγα, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία, κ.λπ.''

 

Από το ΦΕΚ 270/Β/16-03-2010 ''Τροποποίηση της απόφασης έγκρισης του «Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού − ΕΑΚ−2000»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, μια αποθήκη γιατί θεωρείται κατηγορίας Σ2;

 

Η κατηγορία Σ2 αναφέρεται στα παρακάτω ''Συνήθη κτίρια, όπως κατοικίες και γραφεία, βιομηχανικά − βιοτεχνικά κτίρια, ξενοδοχεία (τα οποία δεν περιλαμβάνουν χώρους συνεδρίων), ξενώνες, οικοτροφεία, χώροι εκθέσεων, χώροι εστιάσεως και ψυχαγωγίας (ζαχαροπλαστεία, καφενεία, μπόουλινγκ, μπιλιάρδου, ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εστιατόρια, μπαρ, κλπ), τράπεζες, ιατρεία, αγορές, υπεραγορές, εμπορικά κέντρα, καταστήματα, φαρμακεία, κουρεία, κομμωτήρια, ινστιτούτα γυμναστικής, βιβλιοθήκες, εργοστάσια, συνεργεία συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων, βαφεία, ξυλουργεία, εργαστήρια ερευνών, παρασκευαστήρια τροφίμων, καθαριστήρια, κέντρα μηχανογράφησης, αποθήκες, κτίρια στάθμευσης αυτοκινήτων, πρατήρια υγρών καυσίμων, ανεμογεννήτριες, γραφεία δημοσίων υπηρεσιών και τοπικής αυτοδιοίκησης που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία Σ4, κλπ''

 

ενώ η Σ1 στα παρακάτω: 

 

''Κτίρια μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, όπως αγροτικά οικήμα− τα και αγροτικές αποθήκες, υπόστεγα, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία, κ.λπ.''

 

Από το ΦΕΚ 270/Β/16-03-2010 ''Τροποποίηση της απόφασης έγκρισης του «Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού − ΕΑΚ−2000»

Δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.