Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

nik

Στο σχήμα σου πάντως δεν φαίνεται να είναι 1,5μ , εκεί που τερματίζει. Γιατί γράφεις και πιό επάνω ότι σηκώθηκε έναν όροφο, που πάλι δεν κολλάει με το 1,5μ.

Θα μου πείς τώρα τη σημασία έχει.

Δεν ξέρω άμα έχει ,αλλά σε προδιαθέτει αρνητικά να το πας στις σοφίτες...

 

Άμα δεν ήταν μεζονέτα και ο Α και ο Β ήταν ανεξάρτητοι χώροι και η σοφίτα ήταν σε επικονωνία με τον χώρο Β μόνο , δεν θα την θεωρούσε ςσοφίτα;

Νομίζω θα την θεωρούσαμε σοφίτα.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα το σχήμα. Ο Β όροφος ρωτάω αν είναι σοφίτα ? Είναι εντός της στέγης. Το θέμα είναι ότι η στέγη έχει αλλάξει στάθμη. Στην περίπτωση που δεν ήταν σοφίτα και ο Β ήταν ανεξάρτητος προφανώς δεν θα είχα σοφίτα αλλά έναν αυτοτελή όροφο. Τώρα όμως υπάρχει εσωτερική σκάλα και επικοινωνία μεταξύ των ορόφων.

post-86-0-61922400-1513185352_thumb.jpg

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik

Το θέμα είναι ότι η στέγη έχει αλλάξει στάθμη.

 

 

...β) εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες που δεν αποτελούν ανεξάρτητο χώρο.

 

Δεν γράφει για σοφίτες εντός νόμιμης στέγης.

 

Μην ξεχνάς ότι μπορεί να μπεί και ΥΥ.

 

Δεν λεω, σωστός ο προβληματισμός σου, αλλά πιό πολύ κλείνω ,ότι θα το έβαζα με μειωτικό.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και παραπάνω ότι θεωρώ ότι εφόσον μιλάει για σοφίτες προφανώς μιλάει για σοφίτες βάσει ΝΟΚ όπως ορίζονται στο άρθρο 2 αυτού. Δεν χρειάζεται να κάνει περαιτέρω περιγραφή στον 4495. Άρα το "εντός εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου" το θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να ισχύει και δεν είναι ανάγκη να το γράφει. Αυτό βέβαια είναι δική μου ερμηνεία. Από εκεί και πέρα αυτός ο ορισμός δεν καταλαβαίνω πως εφαρμόζεται στην περίπτωση ενός αυθαιρέτου. Πρέπει το ύψος της στέγης να μην μεταβάλλεται ? 

 

Υ.Υ. έχω βάλει προφανώς έτσι και αλλιώς. Στον μειωτικό έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

nik

Συνάδερφε κατά το γνωστό "σλόγκαν", δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τον νόμο των αυθαιρέτων με γνώμονα τον ΓΟΚ-ΝΟΚ.

Στον ΝΟΚ προφανώς και το γράφει έτσι , γιατί αυτά που θα εφαρμοσθούν πρέπει να είναι νόμιμα.

Ο  ν.4495 όμως υπάρχει για αυθαίρετα.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι. Υπάρχουν ένα σωρό είδη χώρων στον 4495. Εξώστες, όροφοι, κλιμακοστάσια, αποθήκες, κύριοι χώροι, Η/Χ, πατάρια, υπόγεια κτλ. Αλλίμονο αν για κάθε χώρο έπρεπε ο νόμος αυθαιρέτων να γράφει "βάσει ΝΟΚ". Όλα αυτά κάπως πρέπει να ορίζονται αλλιώς χάνεται τελείως η μπάλα και το λογικό κατ'εμέ είναι να ισχύει η τωρινή νομοθεσία ή έστω η νομοθεσία που ίσχυε όταν κατασκευάστηκε.

 

Δηλαδή αλλιώς θα βαφτίζω εγώ μία σοφίτα και αλλιώς εσύ ? Δηλαδή έναν όροφο που έχει και πέντε κεραμίδια στην άκρη εγώ θα τον λέω σοφίτα και άλλος (ορθώς) κανονικό όροφο ?  Οι χώροι πάνε κατ' εμέ με τους ορισμούς του ΝΟΚ.  (Άρθρο 2 μόνο όχι τα υπόλοιπα άρθρα του περί εκτός Σ.Δ. κτλ). 

 

Αλλιώς αν πάμε άλλος με ΓΟΚ, άλλος με ΝΟΚ άλλος με κοινή λογική άλλος με ό,τι του κατέβει...θα επικρατήσει ο πιο Αλμπάνης. 

 

Για να το προχωρήσουμε όμως λίγο και επειδή και στον 4178 με ΝΟΚ πηγαίναμε και μάλλον με κάποια εγκύκλιο στα ίδια θα μείνουμε, έστω ότι πάμε ορισμό ΝΟΚ. Εγώ έχω σοφίτα ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Αυτό  που περιγράφεις γίνεται.

Να σου πω κάτι άλλο .

Πάρε την αλλαγή χρήσης και πες μου: Ποιά σχέση έχει στον νόμο των αυθαιρέτων και ποιά στον ΓΟΚ-ΝΟΚ.

Αλλιώς την ξέρουμε απο τον ΓΟΚ , τέλειως διαφορετικά ερμηνεύεται στους νόμους των αυθαιρέτων.

 

Για να έρθουμε στο θέμα μας.

Στην μια εξήγηση  προσθέτουμε  "λέξεις" και ερμηνείες.

Στην άλλη εφαρμόζουμε αυτά που διαβάζουμε.

 

Δεν ξέρω. Ας γράψουν κι' άλλοι την άποψή τους.

 

Πάντως είναι ενδιαφέρον το θέμα...

 

Να ρωτήσω κάτι: Σε πόση έκταση υπάρχει πλάκα, εαν υπάρχει, στην στάθμη της οροφής του Α;Και πως επικοινωνεί με την σοφίτα ο Α; 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι δεν εχεις "σοφιτα"

 

λογω υψους κατασκευης

 

[και δεν καταλαμβανει μονον το 50% του εμβαδου  του υποκειμενου οροφου  [αν θυμαμαι καλα]

 

 

και δεν μπορεις να στηριχθεις  μονον  στο οτι "επικοινωνει" με τον απο κατω οροφο...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[και δεν καταλαμβανει μονον το 50% του εμβαδου  του υποκειμενου οροφου  [αν θυμαμαι καλα]

 

Καλά θυμάσαι. Αλλά τι σχέση έχει. Δεν πάμε να βγάλουμε άδεια.

 

 

εγω θεωρω οτι δεν εχεις "σοφιτα"

 

λογω υψους κατασκευης

 

Αυτό απο που προκύπτει;

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι θα κρινουμε την  εννοια μιας "σοφιτας" 

εάν φερει τις ιδιοτητες του ΓΟΚ-ΝΟΚ

 

Ανεξαρτητα απο αυτο, η κατασκευη στο σχεδιο δειχνει εναν   σχεδον πληρη "οροφο"

Το οτι επικοινωνει με τον απο κατω, ή "επικοινωνια" δεν του προσδιδει την ιδιοτητα της σοφιτας...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.