Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

κάτι παρόμοιο νομίζω.. Αναφέρθηκε σε τριώροφο.. οπότε το ισόγειο κάποια ιδιοκτησία είναι μέσα  στο ΣΔ. Αναφέρεται σε επέκταση των κοινοχρήστων πέρα του περιγράμματος κτιρίου οπότε μυρίζει ΥΔ, ΥΚ, παραβιαση πλαινων αποστάσεων ή προκηπίου δεν ξέρω ακόμα. Ο μειωτικός με ότι λέμε ως τώρα φαίνεται να μην φαίνεται πουθενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arch81 said:

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Σας παραθέτω την κάτοψη αδείας και την υφιστάμενη κατάσταση..ΥΚ δεν υπάρχει,ούτε παραβίαση πλαινών αποστάσεων ή προκηπίου.

 

 

Κατοψη_αδείας.pdf Κατοψη_υφιστάμενη.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, καταρχήν αυτό που ονομάζεις σαν επέκταση της δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να δεις ο μελετητής σαν τι ονομάτιζε τον χώρο αυτόν στην οικοδομική άδεια. 
Μήπως ο χώρος αυτός είχε μπει στον υπολογισμό του συντελεστή (δόμησης) που πραγματοποιούταν?

Ενημέρωσε. Και πες τίνος έτους είναι η οικοδομική άδεια που έχεις?
Β) Ο διάδρομος ο τυφλός στην οικοδομική σου άδεια, που κτίστηκε και επεκτάθηκε και λίγο στον ακάλυπτο, είναι μέσα στον Συντ. Δομ. ? 
Στο τμήμα που επεκτείνεται εκτός κτιρίου μήπως έχεις παραβίαση απόστασης που δεν θα έπρεπε να πραγματοποιηθεί δόμηση?
Αν το τμήμα που βρίσκεται εκτός κτιρίου γκρεμιζότανε ο ιδιοκτήτης θα ήταν πρόθυμος να το δεχτεί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυρίζει ΓΟΚ73, πιθανότατα όλα είναι μέσα στην κάλυψη. Και συμβολαιογραφικά πρέπει να δεις τι γίνεται. Αν δεν υπάρχει σύσταση μπορεί να αρκεί μια λοιπή παράβαση.

Για το παραπάνω πάντως που σου έλεγα με τις αποθήκες έχει ως εξής:
(100.6)
Στις υπόγειες στάθμες, που αποτελούν αυτοτελή χώρο, καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι σωστό, θα πρέπει να διευκρινιστεί ο στενόμακρος διάδρομος στην άδεια που δεν οδηγεί πουθενά τι είναι, γιατί αυτός ίσως να παίρνει τον συντελεστη 0,50

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

Καλημέρα συνάδελφε, καταρχήν αυτό που ονομάζεις σαν επέκταση της δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να δεις ο μελετητής σαν τι ονομάτιζε τον χώρο αυτόν στην οικοδομική άδεια. 
Μήπως ο χώρος αυτός είχε μπει στον υπολογισμό του συντελεστή (δόμησης) που πραγματοποιούταν?

Ενημέρωσε. Και πες τίνος έτους είναι η οικοδομική άδεια που έχεις?
Β) Ο διάδρομος ο τυφλός στην οικοδομική σου άδεια, που κτίστηκε και επεκτάθηκε και λίγο στον ακάλυπτο, είναι μέσα στον Συντ. Δομ. ? 
Στο τμήμα που επεκτείνεται εκτός κτιρίου μήπως έχεις παραβίαση απόστασης που δεν θα έπρεπε να πραγματοποιηθεί δόμηση?
Αν το τμήμα που βρίσκεται εκτός κτιρίου γκρεμιζότανε ο ιδιοκτήτης θα ήταν πρόθυμος να το δεχτεί?

Καλημέρα,

Υπήρχαν 2 άδεις . Μια αρχική του '83 και μία μετέπειτα προσθήκης το 2004.Ο χώρος δεν έχει μπει στο συντελεστή δόμησης και δεν χαρακτηρίζεται σε καμία από τις 2 άδειες. Ο διάδρομος πίσω έβγαινε στον ακάλυπτο. Στα τμήματα που επεκτείνονται  εκτός κτηρίου (κύρια είσοδο και πίσω χώρος) δεν έχω παραβίαση ακάλυπτου και αποστάσεων.

Ο ιδιοκτήτης της οικοδομής είναι ένας και δεν προτίθεται να γκρεμίσει τον πίσω χώρο. Τον δημιούργησε γιατί τώρα που θα κατασκευάσει τον ανελκυστήρα θέλει να είναι σε επικοινωνία με την κύρια είσοδο και να βρίσκεται εσωτερικά και άρα στεγασμένος.

 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, zazeng said:

Μυρίζει ΓΟΚ73, πιθανότατα όλα είναι μέσα στην κάλυψη. Και συμβολαιογραφικά πρέπει να δεις τι γίνεται. Αν δεν υπάρχει σύσταση μπορεί να αρκεί μια λοιπή παράβαση.

Για το παραπάνω πάντως που σου έλεγα με τις αποθήκες έχει ως εξής:
(100.6)
Στις υπόγειες στάθμες, που αποτελούν αυτοτελή χώρο, καθώς και σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους (αποθήκες, χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.

Η οικοδομή είναι σε έναν ιδιοκτήτη και δε νομίζω να έχει γίνει σύσταση. Θα το ελέγξω πάντως. Ευχαριστώ. Υπέρβαση κάλυψης δεν έχω γιατί είχε πολύ περιθώριο το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά αυτό που λες ότι "η κύρια είσοδο μεταφέρθηκε εκτός του κτιρίου..." έχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. Μάλλον αυτή η κάτοψη είναι του ισογείου και την διέπει ο Νόμος του 73 νομίζω, οπότε αν δεις το τοπογραφικό, οι υπολογισμοί συνήθως τότε γραφόντουσαν στο τοπογραφικό μπορεί να δεις ότι ο χώρος σαν εσοχή, σαν ημιυπαίθριος στην αρχή του κτιρίου ίσως να βρισκεται μέσα στον υπολογισμό της δόμησης που πραγματοποιειται οποτε εκει μπορει να μην έχεις τιποτα, ουτε υπερβαση δομησης, ουτε κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Arche said:

όσο αφορά αυτό που λες ότι "η κύρια είσοδο μεταφέρθηκε εκτός του κτιρίου..." έχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. Μάλλον αυτή η κάτοψη είναι του ισογείου και την διέπει ο Νόμος του 73 νομίζω, οπότε αν δεις το τοπογραφικό, οι υπολογισμοί συνήθως τότε γραφόντουσαν στο τοπογραφικό μπορεί να δεις ότι ο χώρος σαν εσοχή, σαν ημιυπαίθριος στην αρχή του κτιρίου ίσως να βρισκεται μέσα στον υπολογισμό της δόμησης που πραγματοποιειται οποτε εκει μπορει να μην έχεις τιποτα, ουτε υπερβαση δομησης, ουτε κάλυψης.

Εγώ έλαβα την υπόψιν τελευταία άδεια του 2004. Εκεί δε φαίνεται να το υπολογίζει σαν ημιυπαίθριο χώρο.

Και αν δεν έχω ούτε υπέρβαση δόμησης ούτε υπέρβαση δόμησης πως το δηλώνω στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

είπες αρχικά ότι έχεις μια άδεια του 83 για αυτό πίστευα ότι στον νόμιμο εγκεκριμένο όγκο του κτιρίου έχει μπει η εν λόγο κατασκευή, αν η κατασκευή είναι σε νόμιμο χώρο όπως υποπτεύομαι μια μετακίνηση υαλοπετάσματος με πόρτα έχεις σε άλλο νόμιμο χώρο του κτιρίου, νομίζω μετακίνηση ανοίγματος λέγεται, μια παράβαση κατ. 3 την δηλώνεις μαζί με άλλες παραβάσεις της κατηγορίας 3 και όσες κόστος έχουν ως 15.000€ θα υπολογιστούν σαν μια παράβαση, άρα ένα πρόστιμο 250€.
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και να σου λεω πράγματα που δεν ισχύουν η γνώμη μου από τα συμφραζόμενα και τα μέχρι σήμερα λεγόμενα είναι αυτή, τον νόμο του 73 δεν τον έχω σπουδάσει πρόσφατα και αυτά που σου λέω λέω ότι μάλλον ισχύουν αλλά χωρίς να έχω σχέδια στα χέρια μου και αυτό δεν σημαίνει να βάλεις στο www.michanikos.gr το τοπογραφικό γιατί δεν θα έχω τον χρόνο να το δω άμεσα, είναι αυτή, τώρα εσύ απόφασίζεις κρατάς ότι σου λεω μελετάς και τα στοιχεία σου και σιγά σιγά προχωράς προς το επιθυμητό αποτέλεσμα
πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.