Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

2 hours ago, Honor_Code said:

Αφού βεβαιωθείς ότι έχει γίνει δήλωση για το πατάρι και λάβεις την απόδειξη πληρωμής της πρώτης δόσης, μπορείς να προχωρήσεις στον συμψηφισμό ως εξής:
Στην καρτέλα "Πρόσθετα Στοιχεία" επιλέγεις "Εισαγωγή παλαιότερων πληρωμών προστίμων".

Tέλεια. Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

ερώτηση 1. Σε οικοδομή με επικρατούσα χρήση κατοικίας ασχολούμαι με την τακτοποίηση ισόγειου καταστήματος το οποίο έχει επεκταθεί προς τον ακάλυπτο χώρο κατά 30τ.μ.. Η επέκταση χρησιμοποιείται ως αποθήκη του καταστήματος και είναι κατασκευασμένη από μεταλλικό φορέα και πάνελ. Οι δύο χώροι επικοινωνούν με πόρτα. Δεδομένου ότι όλο το οικοδόμημα ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη, και δεν χρειάζομαι συναινέσεις, για τη δήλωση της αποθήκης μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή 0,50 ή επειδή πρόκειται για επαγγελματικό χώρο δεν μπορώ;
ερώτηση 2. Σε σοφίτα προσπαθώ να γλιτώσω την υπέρβαησ ύψους. Διαπιστώνω ότι έχω υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους της οικοδομής κατά 40εκ. Μπορώ να θεωρήσω σαν ύψος ορόφου αυτό που περιγράφεται στο ΝΟΚ, δλδ στο σημείο έδρασης της στέγης ή όχι; 
 
   
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, HAROUL said:

για τη δήλωση της αποθήκης μπορώ να βάλω μειωτικό συντελεστή 0,50 ή επειδή πρόκειται για επαγγελματικό χώρο δεν μπορώ;

Μπορείς, γιατί πρόκειται για βοηθητικό χώρο (αποθήκη).

Παράθεση

Μπορώ να θεωρήσω σαν ύψος ορόφου αυτό που περιγράφεται στο ΝΟΚ, δλδ στο σημείο έδρασης της στέγης ή όχι;

Η σοφίτα δεν είναι όροφος και δεν προσμετράται στο μέγιστο ύψος του κτιρίου.

Edited by Honor_Code
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Honor_Code said:

Μπορείς, γιατί πρόκειται για βοηθητικό χώρο (αποθήκη).

Βεβαίως μπορείς.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κολλάω στην διευκρίνιση που λέει ότι :

Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κλπ, που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σδ του οικοπέδου / γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των "βοηθητικών χώρων" και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων).

 

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη που περιέγραψες είναι βοηθητικής χρήσεως.
Άλλο πράγμα είναι η επαγγελματική αποθήκη.
Υποθέτω ότι μιλάμε πράγματι για αποθήκη και όχι για επέκταση του καταστήματος.
Η σοφίτα δεν είναι όροφος και δεν προσμετράται στο πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου.

Edited by Honor_Code
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Honor_Code said:

Η αποθήκη που περιέγραψες είναι βοηθητικής χρήσεως.
Άλλο πράγμα είναι η επαγγελματική αποθήκη.
Υποθέτω ότι μιλάμε πράγματι για αποθήκη και όχι για επέκταση του καταστήματος.
Η σοφίτα δεν είναι όροφος και δεν προσμετράται στο πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου.

Eίναι αποθήκη καραμπινάτη, κατασκευασμένη με πάνελ, με ελλειπή φωτισμό-αερισμό και απλά συνδέομαι με πόρτα με το ισόγειο κατάστημα που είναι κατασκευασμένο από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Όσον αφορά τη σοφίτα, είνναι εξολοκλήρου αυθαίρετη και δεν της έχω βάλει μειωτικό συντελεστή καθώς έχω πρόσβαση από κλιμακοστάσιο οικοδομής, οπότε λογικά είμαι πρόσθετος όροφος. Για αυτό εξετάζω αν έχω υπέρβαση ύψους ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 10:32 PM, janna said:

Ότι πληρωθήκε μπορεί να   γίνει συμψηφισμός  μετά την πληρωμή του παραβόλου.

Δηλαδή αφού πληρωθεί το παράβολο, θα μειωθεί το υπόλοιπο πρόστιμο αυτόματα σύμφωνα με τη πληρωμή που είχε πραγματοποιηθεί το 2010? Το ρωτάω γιατί ενώ έχω επισυνάψει αποδείξεις κτλ της πληρωμής της 1 δόσης του 2010 ακόμη βλέπω το νέο πρόστιμο ολόκληρο στη δήλωσή μου..

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, the_topo said:

Δηλαδή αφού πληρωθεί το παράβολο, θα μειωθεί το υπόλοιπο πρόστιμο αυτόματα

Μετά την πληρωμή του παραβόλου θα γίνει η υπαγωγή. 
Τότε θα ληφθεί υπόψιν το καταβληθέν ποσό και θα εμφανιστεί το μειωμένο πρόστιμο.

Edited by Honor_Code
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα , έχω κολλήσει λιγάκι....Σε τμήμα υπογείου (ακίνητο με οικοδομική άδεια) που ξεμπαζωθηκε και έγινε κατοικία , τα τετραγωνικά τα βάζω σε μειωτικό συντελεστή 0,5 ή τμ κύριου χώρου;

Ευχαριστώ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.