Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

21 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 υποθετω οτι το διαμερισμα εχει χιλιοστα.. δεν έχει αλλά θα αποκτήσει από "χηρεύοντα" ποσοστά του εργολάβου

Υπαρχει συμβολαιο;;; Θα γίνει αποδοχή κληρονομιάς από τους κληρονόμους του εργολάβου και η συμβολαιογράφος θα του αποδώσει ένα ποσοστό 1% από την παλιά τροποποίηση της σύστασης του καταστήματος που μείνε το ποσοστό του κατά 1% αλλά δεν έλεγε που το αποδίδει. 

Κατα τα λοιπα,

αφου καταλαμβανει ολοκληρο το καταστημα, δεν εχει πλεον  την πολεοδομικη εννοια "παταρι". Ναι

Σιγουρα εχεις μια διανοιξη πορτας στο κεφαλοσκαλο. Έχω, έχω

και ΑΧ και υπερβαση δομησης. Το φοβόμουν

[εδω, θα χρειαστουμε την βοηθεια του κοινου...]:-D

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής αλλαγής χρήσης μπαίνει όταν έχουμε από κύρια σε κύρια με ταυτόχρονη υπέρβαση δόμησης λόγω της αλλαγής (να μειώνεται η επιτρεπόμενη δόμηση για τη νέα χρήση δλδ). Από βοηθητική σε κύρια αρκεί ΥΔ με συντελεστή 1.

0.5 παίρνουν μόνο τα υπόγεια κ τα ισόγεια<50μ².

0.3 δεν παίρνει γιατί δεν είναι πατάρι πλέον.

Φοράς το αγιοβασιλιάτικο σκούφο σου κ κερνάς πρόστιμο.

Ώπ, γράφαμε μαζί, άρα στη σύσταση είναι ακόμα τμήμα του καταστήματος;

Να κάνουν πρώτα την αποδοχή κ μετά να ρυθμίσεις. Βέβαια με 1% όλοι οι συντελεστές θα είναι οι μέγιστοι κ φυσικά κατ5.

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, zazeng said:

Να κάνουν πρώτα την αποδοχή κ μετά να ρυθμίσεις. Βέβαια με 1% όλοι οι συντελεστές θα είναι οι μέγιστοι κ φυσικά κατ5.

 

Γιατί κατηγορία 5;  Έχω συμβολαιο πώλησης του κάτω καταστήματος που το μεταβιβάζει χωρίς πατάρι, έχω βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης του 1979, έχω μπετονένια κατασκευή χωρίς συναρμογές και έχω μωσαικά στα δάπεδα παμπάλαια. Γιατί να μην είναι κατηγορία 2;

Το ποσοστά υπέρβασης ναι θα είναι μεγάλα, αλλά η κατηγορία γιατι;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν είχα δώσει βάση στην παλαιότητα που ανέφερες.

Χμμ συμβόλαιο πώλησης χωρίς πατάρι λοιπόν. Η σύσταση το αναφέρει κάπως;

Τα σχέδια της σύστασης κ της πώλησης;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, zazeng said:

Έχεις δίκιο, δεν είχα δώσει βάση στην παλαιότητα που ανέφερες.

Χμμ συμβόλαιο πώλησης χωρίς πατάρι λοιπόν. Η σύσταση το αναφέρει κάπως;

Είχε αφαιρεθεί ποσοστό με τροποποίηση της σύστασης του καταστήματος αλλά δεν αποδόθηκε στο πατάρι. Προφανώς ο εργολάβος υπολόγιζε οτι στο μέλλον θα το πουλήσει και τότε θα έκανε σύσταση για το πατάρι. 

Και μετά ήρθαν οι μέλισσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο θέμα, αφού πρώτα μιλήσεις με το δικηγόρο σου (ο οποίος θα προσπαθήσει να σε καλύψει σε όποιο μελλοντικό θέμα...

Το αρχικό κατάστημα είχε κάποια χιλιοστά και ένα συγκεκριμένο όγκο, μέσα στον οποίο εμπεριείχε και το εν λόγω πατάρι. Μεταβιβάστηκε το κατάστημα χωρίς το πατάρι.... Θέλει σοβαρό έλεγχο του συμβολαίου μεταβίβασης καθώς και της όποιας τροποποίησης της ΣΟΙ είχε γίνει.... Ο όγκος του καταστήματος που μεταβιβάστηκε άφησε "καβάτζα" ένα τμήμα του το οποίο ήταν πατάρι και κάποια τροποποίηση της ΣΟΙ θ' αναφέρει το αν έχει χιλιοστά ή όχι. "Διαμερίσματα - χώροι" δεν γεννιούνται έτσι μέσα στους όγκους των πολυκατοικιών... Αν δεν έχει χιλιοστά μπορεί και ν' αποδόθηκε άμεσα ή έμμεσα π.χ. στα κοινόχρηστα... κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Το τυράκι το βλέπεις, τη φάκα την είδες;

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή διότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι μια απλή υπόθεση υπαγωγής στον 4495 με αμοιβή μηχανικού π.χ. 800 ευρώ ή λόγω Κατηγορίας 1 και "καιρού που είναι αυτή την εποχή" π.χ. 400 ευρώ....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Προτείνω να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο θέμα, αφού πρώτα μιλήσεις με το δικηγόρο σου (ο οποίος θα προσπαθήσει να σε καλύψει σε όποιο μελλοντικό θέμα...

Το αρχικό κατάστημα είχε κάποια χιλιοστά και ένα συγκεκριμένο όγκο, μέσα στον οποίο εμπεριείχε και το εν λόγω πατάρι. Μεταβιβάστηκε το κατάστημα χωρίς το πατάρι.... Θέλει σοβαρό έλεγχο του συμβολαίου μεταβίβασης καθώς και της όποιας τροποποίησης της ΣΟΙ είχε γίνει.... Ο όγκος του καταστήματος που μεταβιβάστηκε άφησε "καβάτζα" ένα τμήμα του το οποίο ήταν πατάρι και κάποια τροποποίηση της ΣΟΙ θ' αναφέρει το αν έχει χιλιοστά ή όχι. "Διαμερίσματα - χώροι" δεν γεννιούνται έτσι μέσα στους όγκους των πολυκατοικιών... Αν δεν έχει χιλιοστά μπορεί και ν' αποδόθηκε άμεσα ή έμμεσα π.χ. στα κοινόχρηστα... κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Το τυράκι το βλέπεις, τη φάκα την είδες;

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή διότι η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι μια απλή υπόθεση υπαγωγής στον 4495 με αμοιβή μηχανικού π.χ. 800 ευρώ ή λόγω Κατηγορίας 1 και "καιρού που είναι αυτή την εποχή" π.χ. 400 ευρώ....

 

Εγώ αυτή τη στιγμή κάνω την αποτύπωση για να γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Και εξετάζω πώς θα μπορούσε να γίνει η τακτοποίηση. Οι κληρονόμοι έχουν έρθει σε επαφή με συμβολαιογράφο η οποία είπε πως αν διορθωθεί το κτηματολόγιο με τη διαδικασία του προδήλου σφάλματος και αποδοθεί στο πατάρι το ποσοστό που εκκρεμεί από την τροποποίηση της ΣΟΙ του καταστήματος θα μπορέσει να κάνει συμβόλαιο ΣΟΙ και για το διαμέρισμα. Λογικά δηλαδή τότε θα έχω στα χέρια μου συμβόλαιο σύστασης για να μπορώ να κρίνω. Όπως και να χει δεν μπορεί να προηγηθεί ένταξη πριν από αυτό. Αναμένω να δω τι περιγράφει και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, freecat said:

την τροποποίηση της ΣΟΙ του καταστήματος

Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. ΣΟΙ έχει όλο το ακίνητο, όχι το κατάστημα. Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Σε κάποια μονομερή τροποποίηση της γενικής σύστασης εκ μέρους του ιδιοκτήτη του καταστήματος; Έδινε αυτό το δικαίωμα η αρχική σύσταση; 

Κατά τα άλλα καλά το πας.

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2021 at 5:14 ΜΜ, zazeng said:

Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. ΣΟΙ έχει όλο το ακίνητο, όχι το κατάστημα. Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Σε κάποια μονομερή τροποποίηση της γενικής σύστασης εκ μέρους του ιδιοκτήτη του καταστήματος; Έδινε αυτό το δικαίωμα η αρχική σύσταση; 

Κατά τα άλλα καλά το πας.

Καλή χρονιά! Έκανε μονομερή τροποποίηση πριν πουλήσει το κατάστημα (το 1980). Τα επόμενα χρόνια το καταστημα μεταβιβάστηκε ξανά από άλλον συμβολαιογράφο χωρίς πρόβλημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το κατάστημα είχε ( ας πουμε) 50 χιλιοστά. Έκανε μονομερή τροποποίηση και έδωσε στο κατάστημα 49 ενώ το 1 δεν το έδωσε πουθενά; Καλά κατάλαβα;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.