Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Περίπτωση 3 όροφης πολυκατοικίας χωρίς σύσταση με υπόγειο-αποθήκες. Στο υπόγειο υπάρχουν αποθήκες των κατοικιών και η πρόσβαση σε 

αυτές γίνεται με "κοινόχρηστο" εσωτερικό κλιμακοστάσιο. Μπορώ λόγω της μιας ιδιοκτησίας, να πάω στο 0,30 για τις αποθήκες? Άσχετα αν σε πιθανή

μελλοντική σύσταση κάθε μια θα αντιστοιχεί σε ένα διαμέρισμα και η πρόσβαση θα γίνεται μέσω του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου?

Link to comment
Share on other sites

Εστω ναι μονη αυθαιρεσια το υπογειο. Αλλα και αλλες να ειχα δε νομιζω να επηρεαζει κατι στην ουσια του ερωτηματος.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

laxanos,

  • έχεις υπόγεια στάθμη,
  • συνδέεται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο (δεν αναφέρει για ιδιοκτησία ο νόμος.....),

άρα : όλο το υπόγειο λαμβάνει τον 0,3 ,  χωρίς βεβαίως να ξεχωρίζονται οι χώροι κατά διαμ/τα - αποθήκες - κ/χ αφού δεν υπάρχει σύσταση.  Τον 0,5 θα ελάμβανε  το υπόγειο αν είχε  αποκλειστική πρόσβαση από τον εξωτερικό χώρο.

 

Αν όπως καταλαβαίνω είναι χωρίς άδεια απλά πληροφοριακά σου λέω ότι, με την εγκ.4/13 του ν.4178, υπόγειες στάθμες εννοούντο μόνο σε αδειοδοτημένες οικοδομές.....

post-27255-0-77175300-1513781827_thumb.png

post-27255-0-62633100-1513781846_thumb.png

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει η κοινή αυτή εσωτερική επικοινωνία προς τις αποθήκες δεν βλέπω γιατί να μην πάει με το 0,3.

Άλλωστε νομίζω ότι σήμερα το εξετάζουμε και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον.

Εμείς με τα σημερινά δεδομένα θα εξετάσουμε.

Σήμερα λειτουργικά το υπόγειο ανήκει στο κτήριο και επικονωνεί εσωτερικά με τους ορόφους του.

 

Και αν ακόμα σε μελλοντική σύσταση οι αποθήκες θα ανήκουν στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων, πάλι δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Η επικονωννία θα εξακολουθεί να είναι εσωτερική για το κάθε διαμέρισμα και την αντίστοιχη αποθήκη του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ προς την αντιμετώπιση με το 0,3 τείνω. Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις

 

Υ.γ  @anton την έχω υπόψιν μου αυτή την ιστορία με την εγκύκλιο του 4178. Προς το παρόν τουλάχιστον,

στον 4495 δεν αναφέρεται κάτι σχετικό αλλά είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρονια πολλα σε ολους.Μερος υπογειου που βρισκεται εξω απο το περιγραμμα του κτιριου αλλα συνδεεται λειτουργικα με τον υπερκειμενο οροφο τι συντελεστη παιρνει? 0,30 ή 0,50?

Link to comment
Share on other sites

palencia,

καλησπέρα  και χρόνια πολλά,

η επιλογή συντελεστή 0,3 ή 0,5  ΔΕΝ εξαρτάται καθόλου από το αν είναι εντός ή εκτός περιγράμματος  ένα υπόγειο, παρά ΜΟΝΟΝ από την λειτουργική του σύνδεση με τον υπερκείμενο όροφο. Άρα εν προκειμένω αν πράγματι είναι υπόγειο όπως λες, θα πάρει τον 0,3 .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλη μας Χρονια!

Εντος της νομιμης κεραμοσκεπης, δημιουργηθηκε ενας χωρος εμβασου 30 τ.μ.με μεγιστο υψος 1,80. Συνδεεται με την υπολοιπη κατοικια με εσωτερικη σκαλα.

θα το δηλωνατε με μειωτικο συντελεστη? Και ως τι χωρος δηλωνεται λογω μικρου υψους? Βοηθητικος χωρος?

Link to comment
Share on other sites

Με μειωτικό συντελεστή. Δηλώνεις τον χώρο που είναι. 

Αν είναι αποθήκη ----> αποθήκη

Αν είναι κατοικία---> κατοικία.

Το τι χώρος είναι, νομίζω μόνο για το Ε9 έχει σημασία.

Πολεοδομικά το τακτοποιείς με μειωτικό συντελεστή και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.