Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

επομενως,

με βαση τα νεωτερα αυτα στοιχεια,

φαινεται οτι εχει το δικαιωμα να τροποποιησει την συσταση

και να δωσει απο τα δικα του χιλιοστα στο παταρι

και να δημιουργησει μια ανεξαρτητη ΟΙ.

 

εχουμε το "αιωρουμενο" ερωτημα του αρθρου 98 για "πώς θα γινει"

 

[και αυτο εχει σχεση με το   σε ποιον θα μεταγραφει η τροποποιηση, αν θα γινει μεταγραφη και στις μεριδες των υπολοιπων  [αλλα πώς θα γινει αν αυτες δεν ειναι τακτοποιημενες....ή ....ή....]

αρα πόσα θα ειναι τα εξοδα... :sad:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Για να αρχειοθετησουμε το ερωτημα, αν δεν υπηρχε προβλεψη στην αρχικη συσταση για ανακατανομη των χιλιοστων, τοτε θα ισχυαν αυτα που εγραψε παραπανω ο συναδλφος Anton_civeng?

(οτι δηλαδη θα επροκειτο για κοινοχρηστο/κοινοκτητο χωρο)

 

Με την ευκαιρια, σχετικα με το αρχικο μου ερωτημα, στην περιπτωση μου (οπου γινεται ανακατανομη χιλιοστων), τι %υπερβασης πρεπει να χρησιμοποιησω κατα τη γνωμη σας?

Προσωπικα θεωρω αυθαιρετο το >200%, ενω το <50% εχει τη βαση συγκρισης των αυθαιρετων μ2 με τα επιτρεπομενα του οικοπεδου.

Link to comment
Share on other sites

ο αντονης ειχε εξ αρχης  επιφυλαχθει για το θεμα του παταριου...

ως προς το οτι βρισκεται εντος του ογκου του  "ισογειου οροφου"

αρα αποτελει μερος του καταστηματος...

και το επανελαβε στη συνεχεια

 

για τα υπολοιπα, δεν εχω γνωμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς 2 μηνες μετά την ισχύ του νόμου δεν έχουν απαντήσει για το σοβαρό θεμα με τις ισόγεις αποθήκες και το μειωτικό συντελεστή.

Οι μισές μου υποθέσεις περιλαμβάνουν αυτή την περίπτωση και είμαι στην αναμονή μαζί με τους πελάτες μου.

Κατά τ΄ άλλα, 1 στους 3 δεν πλήρωσε ενφια και φόρο εισοδήματος...

Link to comment
Share on other sites

Largy για να πούμε την μαύρη αλήθεια ως ρεαλιστές όντας μηχανικοί,....

όσον αφορά στις ισόγειες αποθήκες δεν είναι υποχρεωμένοι να βγουν να μας πουν ότι δεν τις ξεχάσανε για μειωτ. συντελεστή.

Στον νόμο είναι από τα λιγα σαφή πως ΔΕΝ παίρνουν τον μειωτικό αφού απλά ΔΕΝ αναφέρονται μαζί με τα υπόγεια, πατάρια κ.λ.π

Εμάς μόνον έχει παραμείνει η ανικανοποίητη "λιγούρα" από τον ν. 4178 που εκείνος έδινε τον μειωτικό...... :mrgreen:

 

Θα τους κτυπήσω όμως ότι παραμένουν σιωπηλοί σε αδιευκρίνηστα θέματα καυτά :-x όπως :

  • η κατ.4 για Ο.Α και για  α/χ από β/χ σε κ/χ  ,
  • η κατ.2 για επόμενα αυθαίρετα,
  • η κατ.1 για αυθ. αποθήκες σε επικρ. χρήση κατοικίας
  • η διάτρητη και προχειρογραμμένη συναίνεση αρ. 98

κ.λ.π άλλα που δεν έχω τώρα πρόχειρα...... 

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δίκαιο που ο 4178 ειχε μειωτικό, διότι το κοτέτσι και λοιπές αποθήκες από τσιμεντόλιθο που υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα σπίτια στην επαρχία και όχι μόνο, με πχ ύψος >2,50 και δεν μπορούν να πάνε κατηγορία 3, θα έπρεπε να έχουν έκπτωση.

Έχω ακουσει/ελπιζω πάντως οτι θα διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Σε όλη την επαρχεία, υπάρχουν σχεδόν σε κάθε κτίριο κατοικίας, βοηθητικοί ισόγειοι χώροι αποθήκης οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις είναι κατασκευασμένοι με την απλούστερη των κατασκευών. Μιλάω για κατασκευαστικό κόστος 150 -250 ε / μ2 max και λέω και πολλά. Σχεδόν σε κάθε σπίτι υπάρχει και μια μικρή αποθήκη 10-20 μ2 όπου μέσα έχουν εργαλεία, λάδια, κλπ κλπ. Είναι παράλογο αυτό το πραγματικό στοιχείο της ελληνικής πραγματικότητας να μην λαμβάνεται υπόψιν και να κοστολογείται αυτός ο χώρος με τα ίδια κριτήρια με χώρο κατοικίας όπου το κατασκευαστικό κόστος είναι 900-1000 euro/m2. Μία απλή λύση θα ήταν να μπορούμε να λάβουμε υπόψιν τις κατηγοριοποιήσεις του κτιριοδομικού για τον προσδιορισμό του μειωτικού συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για ένα πέτρινο ισόγειο κατάστημα 230τμ, σε σχέδιο πόλης, κτισμένο το 1937 (αναφορά σε συμβόλαιο του '37) χωρίς άδεια.
Έγινε νόμιμη επισκευή του, το 1970 και το ενίσχυσε με κολώνες σκυροδέματος. Παράλληλα, μέσα στο κατάστημα, μάλλον παράνομα με τις επισκευές , έγινε πατάρι 56τ.μ. με εσωτερική σκάλα ως πρόσβαση, (δεν φαίνεται στις εργασίες επισκευής).
θέλω να το ταχτοποιήσω με 4495.
 

1.Για τα ισόγειο κατάστημα: Εφόσον έχω συμβόλαιο με αναφορά του το 1937, δεν αποδεικνύω ότι είναι όλο πριν το 55; Αρά, το ισόγειο κατάστημα, δεν το δηλώνω με 4495. Σωστά; 

2. Για το πατάρι: Έγινε το 1970. Δεν μπορώ να το δηλώσω προ '75 γιατί είναι κατάστημα και όχι κατοικία …άρα πρέπει να το δηλώσω, στο σύστημα υπολογισμού προστίμου, ως παλαιότητα το προ 83; Κάνω κάπου λάθος;

Επίσης το πατάρι ως κατασκευή του 1970 είναι με ΓΟΚ 55. Σωστά; Θα μπορούσα να δεχτώ ως μη παράβαση το πατάρι δεδομένου ότι ο ΓΟΚ 55 (άρθρο 31 παρ 4) επιτρέπει τα πατάρια σε επιφάνεια έως τα 2/3 του ορόφου άρα 66,66% και επομένως να μην δηλώσω ως παράβαση τα τετραγωνικά του;

3. Αν δηλωθεί το πατάρι: θα βάλω μειωτικό (0.30); θα το ρυθμίσω ως βοηθητικό, ασχέτως αν είναι τα γραφεία του καταστήματος εκεί;

Link to comment
Share on other sites

gio,

1. Βεβαίως το συμβόλαιο αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας εφ΄ όσον η αναφερόμενη επιφάνεια του είναι  ίδια με την σημερινή.

2. Σωστά για ΚΑΤ.2,    Για παλαιότητα παταριού δες   αρ.87.1 β)

    Όσο για τον ΓΟΚ ΄55,  ότι πατάρι επέτρεπε, το επέτρεπε ΜΟΝΟΝ με άδεια, αυτό όμως είναι αυθαίρετο, ΑΡΑ=> τακτοποίηση

3, Βάζεις 0,3 λόγω μή αυτόνομου παταριού και ανεξάρτητα από κ.χ ή β.χ.  Δεν έχεις λόγο όμως να το υποβαθμίσεις ως β.χ, δεν κερδίζεις

    τίποτα αλλά χάνεις.....  ( άρα =>κ.χ)

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.