Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Θεωρώ πως ναι, η χρήση που αφορά το 51%. Βεβαια, και η αποθηκη αυτή όπως ακούγεται 

δεν εχει ανεξάρτητη χρήση αλλα ειναι βοηθητική χρήση στην κύρια χρήση που ειναι η κατοικία.

Αρα και στην περιπτωση που θα υπολογίζονταν ανεξάρτητα θα έπαιρνε χρήση κατοικίας (κυρια, άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι, η χρήση που αφορά το 51%. Βεβαια, και η αποθηκη αυτή όπως ακούγεται 

δεν εχει ανεξάρτητη χρήση αλλα ειναι βοηθητική χρήση στην κύρια χρήση που ειναι η κατοικία.

Αρα και στην περιπτωση που θα υπολογίζονταν ανεξάρτητα θα έπαιρνε χρήση κατοικίας (κυρια, άλλη).

Αυτό (το 51%) θα ήταν χρήσιμο να το έχουμε και από ποια νομοθεσία προκύπτει, γιατί είναι κάτι που θα μας απασχολήσει με αυτόν τον νόμο.

Στο παράδειγμα ο φίλος δεν μας ανέφερε τετραγωνικά μέτρα κατοικίας. Επίσης δεν μας ανέφερε τί κάνει στην ζωή της αυτή η αποθήκη. Δηλαδή είναι όντως μια αποθήκη που εξυπηρετεί αποκλειστικά την κατοικία ή και τίποτα άλλο? Είναι και σχεδόν 40μ2..

Τα μπλε παράθυρα σου, δεν είναι από τις υπερκορυφαίες τραγουδάρες του Μάρκου?

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει απο την εγκύκλιο το 4178. Ορθώς αναφέρεις ότι ο συνάδερφος έθεσε σε λάθος βάση το ερώτημα.

 

Όσο για το κομμάτι συμφωνώ. Βεβαια, με το Μαρκο δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός...Και δε μπορώ να ξεχωρίσω

κομμάτια...Ο ηχος του Μάρκου, θα έπρεπε ήδη, να διδασκεται στα πανεπιστήμια. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάρκος είναι ζωή, απόλυτα βιωματικός. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να διδαχθεί χωρίς να κινδυνέψει να γίνει καρικατούρα.

Σόρρυ για το οφτόπικ προς τους mods..Καλημέρα :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν αναφέρθηκε,αλλά τι λέτε να ισχύει στον 4495/17 όσον αφορά δήλωση ισόγειας αποθήκης σε εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομήσιμο χωρίς Ο.Α.?

 

Όπως στον 4178/13, επιλέγουμε:

Χρήση: Υπηρεσίες & ΥΔΚΧ για το σύνολο των τ.μ.?

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το κομμάτι συμφωνώ. Βεβαια, με το Μαρκο δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός...Και δε μπορώ να ξεχωρίσω

κομμάτια...Ο ηχος του Μάρκου, θα έπρεπε ήδη, να διδασκεται στα πανεπιστήμια. 

 

Ο Μάρκος είναι ζωή, απόλυτα βιωματικός. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να διδαχθεί χωρίς να κινδυνέψει να γίνει καρικατούρα.

Σόρρυ για το οφτόπικ προς τους mods..Καλημέρα :smile:  :smile:

Ίσως το μόνο off topic που αφήνω και επικροτώ. Μάρκος δεν είναι ένα όνομα, είναι πολλά άλλα μαζί. Συμφωνώ μαζί σας. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τραγούδι του. Ανοίξτε ένα θέμα για Μάρκο να τα πούμε εκεί.

 

Alsterwasser

Ηρακλάρα, δεν έχουμε ενημέρωση οπότε κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός. Με τα παλία έτσι κάναμε. Αν όμως ήταν μοναδικό κτίριο ακόμη και με επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ δεν βάζαμε βοηθητική χρήση στον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Alsterwasser

Ηρακλάρα, δεν έχουμε ενημέρωση οπότε κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός. Με τα παλία έτσι κάναμε. Αν όμως ήταν μοναδικό κτίριο ακόμη και με επιφάνεια μικρότερη των 50 τμ δεν βάζαμε βοηθητική χρήση στον 4178.

 

Ευχαριστώ φιλαράκι...τι να φωτίσει?....Τους υπεύθυνους ας φωτίσει μπας και δούμε άσπρη μέρα! :mrgreen:

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με αρκετή καθυστέρηση και θα ήθελα καταρχάς να σας ευχαριστήσω συνάδερφοι για τις απαντήσεις σας! Η κατοικία έχει συνολικό εμβαδόν 131,04 μ2 η δε αποθήκη που εφάπτεται (προσθήκη κατ' επέκταση) σε αυτή έχει εμβαδόν 37,98 μ2 άρα προφανώς πολύ μικρότερο του 51,00 % . Δηλαδή σε κάθε περίπτωση η επικρατούσα χρήση είναι αυτή της κατοικίας. Η πραγματική χρήση της αποθήκης είναι η αγροτική (αποθηκεύονται ελιές) και εξυπηρετεί αυτή και μόνο αυτή την κατοικία. Το γεωτεμάχιο όπου έχουν κατασκευαστεί όλα τα κτίσματα βρίσκεται εντός οικισμού κάτω των 2.000,00 κατοίκων. Κάνοντας επιτόπου αυτοψία διαπίστωσα ότι υπάρχουν και κάποια υπόστεγα που θα τα δηλώσω με αναλυτικό καθώς και ότι η αποθήκη απέχει λιγότερο από το προβλεπόμενο Δ=2,50 μ από το πίσω όριο του γεωτεμαχίου. Και αυτό είναι το νέο μου ερώτημα θα πρέπει να δηλώσω και παραβίαση Δ στο φύλλο καταγραφής; Ή αυτό δεν επηρεάζει τις κατηγορίες 1,2; 

Edited by Παναγιώτης Ζαντές
Link to comment
Share on other sites

Την παραβίαση Δ θα την δηλώσεις στο φύλλο καταγραφής κανονικά , είτε επηρεάζει το πρόστιμο (η ΚΑΤ2 έχει πρόστιμο άρα το επηρεάζει) είτε δεν το επηρεάζει (η ΚΑΤ1 έχει μόνο παράβολο 250ευρώ, το οποίο δεν αυξάνεται από την παραβίαση Δ, ωστόσο θα την δηλώσεις κανονικά για λόγους ορθότητας).

Αναφέρω και τις δύο περιπτώσεις (ΚΑΤ1 και ΚΑΤ2) γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι την παλαιότητα της αποθηκης που ανέφερες (προ 75 ή προ 83) στο αρχικό σου μηνυμα.

εδιτ: βέβαια αναφέρεις άδεια της χωροφυλακής..θα ήταν ενδιαφερον να μας έλεγε κάποιος εάν αυτή (η αδεια της χωροφυλακής) μας κανει να συμπληρώνουμε "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ" στο πεδίο "με οικοδομική άδεια" του παραρτήματος Α... Γιατί αν είναι "ΟΧΙ" δεν ασχολείσαι με τα 5,7,8,9 ήτοι και με την παραβίαση Δ που είναι το 8....

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η αποθήκη έχει κατασκευαστεί και αυτή ταυτόχρονα σχεδόν με την κατοικία δηλαδή προ του 1975 σίγουρα. Και την δηλώνω ως κατηγορία 2 επειδή δεν είναι ειδικό κτίριο και όχι κατοικία και δεν ισχύει ο όρος "επικρατούσα χρήση" που εν προκειμένω είναι η κατοικία. Τώρα όσο αφορά την άδεια της Χωροφυλακής από την στιγμή που πρόκειται για δημόσιο έγγραφο εγώ το χρησιμοποιώ κανονικά ως άδεια αλλά και ως απόδειξη παλαιότητας. Μου έχει ξανατύχει και σε άλλες περιπτώσεις αυθαιρέτων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.