Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Κατ' αρχάς κατάλαβα από την περιγραφή της ερώτησης ότι πρόκειται για ανεξάρτητο υπόγειο.

Γι ' αυτό κα μίλησα για 0,50 και όχι για 0,30.

Τώρα όσον αφορά το άλλο  (κίτρινο) τμήμα.

Θεωρώ ότι επειδή δεν υπάρχει καθόλου στην άδεια ότι πρέπει να πάει με συντελεστή 1,0.

Οι μειωτικοί νομίζω ότι αναφέρονται σε υπόγεια με ΟΑ.

Και λογικά αν το δεις δεν μπορεί κάτι που είναι εντελώς αυθαίρετο να τιμωρείται ίδια με κάτι που υπήρχε στην ΟΑ.

Ξέρω ότι ίσως ακούγεται περίεργο αυτό που λέω.

Θα έπρεπε μετά από 7 χρόνια αυθαιρετονόμους τουλάχιστον αυτά τα απλά να τα είχαν ξεκαθαρίσει.

Αφου δεν το έκαναν ,δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα διακινδυνεύω να βάζω μειωτικούς εκεί  που δεν είμαι σίγουρος.

Γιατί όπως και να το κάνουμε με το 1,00 δεν μπορεί κάποιος να σου πει κάτι.

Με το 0,50 αρχίζεις και μπαίνεις σε διαδικασίες ερμηνειών και άστα να πάνε.

Μακάρι στα κριτήρια που ετοιμάζει το υπουργείο για τους ελέγχους να τα προλάβουν όλα αυτά ,

γιατί διαφορετικά θα μπλέξουμε...

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος αναφέρει υπόγειες στάθμες που δεν είναι αυτοτελείς και συνδέονται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο, δεν κάνει λόγο για υπάρχοντα υπόγεια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες και μάλιστα αν ψάξεις και έναν χρόνο πριν σε δημοσιεύσεις μου, υποστήριζα αυτό που γράφεις και εσύ.

Μετά  είπα ότι δεν αξίζει το κόπο να διακινδυνεύω για τον Χ αυθαιρετούχο σε πράγματα για τα οποία δεν είμαι σίγουρος. 

Γενικά με την πάροδο του χρόνου και διαβάζοντας περισσότερο τους εν λόγω νόμους ,έγινα πιό αυστηρός στις αποφάσεις μου.

Δεν το κρύβω ότι τρέμω στην ιδέα να ήμουν εγώ ελεγκτής δόμησης στις δικές μου αρχικές δηλώσεις , ξέρεις ν4014 κ,λ,π...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις!!Η προσθήκη που αναφερω είναι το κίτρινο κομματι που φαίνεται στο σκίτσο, κ είναι σε συνέχεια του υφιστάμενου υπογειου,κ στην ίδια στάθμη με αυτό. Πιστεύω οτι αν το υφιστάμενο τμήμα οπου άλλαξε αυθαίρετα η χρηση μπορεί να παρει μειωτικό, θα πρέπει κ η επέκταση να πάρει μειωτικό, εφόσον πρόκειται για χώρους με ίδια χαρακτηριστικά (χρηση κ στάθμη). Το οτι για το υφιστάμενο υπήρχε ΟΑ δεν καταλαβαίνω πως επηρεαζει τον μειωτικό, αφού πλεον δεν πληροί τα προβλεπόμενα στη ΟΑ. Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν οντως θεωρειται υπογειο εφοσον η μια πλευρά είναι ουσιαστικά ισόγειο. Δεκτή κάθε γνώμη κ γνώση στο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, lenia_s said:

 Το οτι για το υφιστάμενο υπήρχε ΟΑ δεν καταλαβαίνω πως επηρεαζει τον μειωτικό, αφού πλεον δεν πληροί τα προβλεπόμενα στη ΟΑ.

Ναι αλλά είπαμε ότι για να βάλεις μειωτικό πρέπει να μην έχει μεταβληθεί η στάθμη  του σήμερα σε σχέση με την προβλεπόμενη στάθμη του υπογείου της ΟΑ.

Άρα επηρεάζεται ο μειωτικός από το εάν υπάρχει ΟΑ η όχι.

Επίσης σκέψου το εξής:

Για το υπόγειο που υπήρχε στην ΟΑ , πλήρωσες κάτι για ΟΑ, πλήρωσες κρατήσεις , ΙΚΑ...και οκ τώρα που του αλλαξές και χρήση πληρώνεις και κάτι ακόμα (0,50).

Για το κίτρινο κομμάτι όμως δεν πλήρωσες κάτι ... είναι λογικό να πληρώσεις μόνο με 0,50;

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2018 at 11:45 ΠΜ, danaikaterina said:

Ίσως θα βοηθούσε κάποιο σχέδιο ή φωτογραφία. Πάντως γενικώς χώρος παταριού δεν υπολογίζεται σε καμία περίπτωση με αναλυτικό αλλά με Υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή 0,3.

Το εσωτερικό ύψος του παταριού δε μας ενδιαφέρει για να πάμε συντελεστή 0,30? Αν είναι δλδ πάνω από 2,20μ?

Link to comment
Share on other sites

karanus 

το ότι δεν πρέπει να έχει μεταβληθεί η στάθμη για να πάρει μειωτικό από που προκύπτει; Λόγω του ότι όταν κατασκευάστηκε, σύμφωνα με τη σύγχρονη του νομοθεσία δεν πληρούσε τις προυποθέσεις για να χαρακτηριστεί υπόγειο(προεξέχει 1μ από το έδαφος);
(δεν γνωρίζω ακόμα καλά τη νομοθεσία, οπότε συγχώρεσε μου απορίες που μπορεί να έχουν προφανή απάντηση)
Ως προς την ύπαρξη ή όχι ΟΑ, αυτό επηρεάζει συνολικά τη δήλωση με επιβάρυνση του συντελεστή τετραγωνιδίων. Δεν αναφέρεται κάπου υποπερίπτωση στους συντελεστές ΥΔ για αυθαίρετη κατασκευή με ΟΑ ή χωρίς. Αν για παράδειγμα σε μια ισόγεια κατοικία (με ΟΑ) έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα υπόγεια στάθμη αυτή δε θα μπορεί να πάρει μειωτικό; Όπως αντίστοιχα και σε εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, το υπόγειο δε θα μπορεί να πάρει μειωτικό;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lenia_s said:

karanus 

το ότι δεν πρέπει να έχει μεταβληθεί η στάθμη για να πάρει μειωτικό από που προκύπτει; Λόγω του ότι όταν κατασκευάστηκε, σύμφωνα με τη σύγχρονη του νομοθεσία δεν πληρούσε τις προυποθέσεις για να χαρακτηριστεί υπόγειο(προεξέχει 1μ από το έδαφος);........................................

............................................. Αν για παράδειγμα σε μια ισόγεια κατοικία (με ΟΑ) έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα υπόγεια στάθμη αυτή δε θα μπορεί να πάρει μειωτικό; Όπως αντίστοιχα και σε εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή, το υπόγειο δε θα μπορεί να πάρει μειωτικό;

Ξεκάθαρη απάντηση μην ψάχνεις γιατί δεν θα βρεις.

Για το πρώτο κομμάτι της ερώτησης σου και από την στιγμή που δεν ανέφεραν κάτι διαφορετικό για τον Ν4495 ,το αντιμετωπίζω με την λογική της "συνέχειας των νόμων" .

Όπου στον Ν4178 και στην εγκύκλιο 4 είχαμε:

36) Παρ. 6 :......
....
Επίσης   ο   µειωτικός   συντελεστής   εφαρµόζεται   για   αυθαιρεσίες   σε   νοµίµως υφιστάµενες
υπόγειες στάθµες, δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια και µόνο  στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου
έχει υλοποιηθεί στη στάθµη που προβλέπεται στην οικοδοµική άδεια. 
Στην  περίπτωση  αυτή  όταν  
υπάρχουν  εκσκαφές  στον  περιβάλλοντα  χώρο  της
υπόγειας στάθµης εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13.

Βλέπεις ότι αναφέρεται σε νόμιμες υπόγειες στάθμες  ( το κίτρινο δικό σου κομμάτι δεν είναι , γιατί δεν βρισκόταν σε κάποια ΟΑ)

Όπως επίσης μιλάει και για την μη μεταβολή της στάθμης του υπογείου.

Σε αυτά λοιπόν στήριξα την προηγούμενη απάντηση μου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική σου απάντηση. Δεν έχω εμπειρία με παλιότερους νόμους αυθαιρέτων, οπότε δε γνώριζα αυτά που ανέφερες. :) 
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση τεσσάρων ανεξάρτητων ισόγειων βοηθητικών χώρων σε οικόπεδο εντός οικισμού. Ο κάθε χώρος από μόνος του δεν ξεπερνά τα 50τμ. Αθροιστικά και οι τέσσερις χώροι συγκεντρώνουν 110τμ. Θα πάρουν μειωτικό συντελεστή ή όχι?. 

Εγώ θα έλεγα ότι παίρνουν αλλά θέλω και τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.