Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ισογειες αποθηκες σε οικοπεδο με κατοιμια η μια 40 τμ και η αλλη 30 τμ πως τις δηλωνω:

1) Μεχρι 50 τμ με μειωτικο συντελετη και τα υπολοιπα 20 τμ ΚΧ

2) Και τις δυο με μειωτικο συντελεστη

 

Link to comment
Share on other sites

Τη μια με μειωτικό (μεγαλύτερη) και την άλλη κανονικά. :grin::-):P

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, χαιδω said:

Καλησπερα,

Ισογειες αποθηκες σε οικοπεδο με κατοιμια η μια 40 τμ και η αλλη 30 τμ πως τις δηλωνω:

1) Μεχρι 50 τμ με μειωτικο συντελετη και τα υπολοιπα 20 τμ ΚΧ

2) Και τις δυο με μειωτικο συντελεστη

 

Μπορείς να δηλώσεις 50 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή 0,30 και τα υπόλοιπα 20 τ.μ. χωρίς μειωτικό συντελεστή σε 1 φύλλο καταγραφής, όπως αναφέρεις στο 1).

Edited by geoste
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

....και να ετοιμάζεις ταυτοχρόνως τις "βαλίτσες" σου ξεκινώντας γι' άλλες πολιτείες!!!!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , στην κάτω εικόνα όπως βλέπετε υπάρχουν δύο ''Αποθήκες'' που είναι κατασκευασμένες σε επαφή με την οικία. Η μία είναι κτισμένη κάτω από τον εξώστη στο χώρο της υπερύψωσης και η άλλη είναι κτισμένη μεταξύ των δύο εξωστών.

Αυτές λοιπόν οι κατασκευές θα τακτοποιηθούν ως ισόγειοι βοηθητικοί χώροι με μειωτικό συντελεστή 0,50 σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής η καθεμία ?

Δεν μπορούν να θεωρηθούν αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 επειδή δεν  αποτελούν αυτοτελείς ισόγειες αποθήκες?

Τακτοποιηση-ισογειοι β.χ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο περιπτώσεις και απλά ζητάω επιβεβαίωση:

1) Έχω μία περίπτωση όπου σε ακίνητο έχει κατασκευαστεί ισόγεια αυθαίρετη στεγασμένη θέση στάθμευσης η οποία είναι άνω των 15τμ οπότε φαντάζομαι ότι δεν μπορεί στην κατηγορία 3. Η απορία μου είναι αν μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή.

2) Έχω αγροτεμάχιο όπου υπάρχουν αποθήκες άνω των 15τμ το οποίο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιο και σε περιοχή Natura. Στο εν λόγω αγροτεμάχιο δεν υπάρχουν άλλες κατασκευές κύριου χώρου παρά μόνο αυτές οι αποθήκες και διαφόρων ειδών καλλιέργειες... Πάλι φαντάζομαι πως δεν μπορώ να τα περάσω σαν κατηγορία 3 αλλά μπορώ να έχω τον μειωτικό συντελεστή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, domerg87 said:

1) Έχω μία περίπτωση όπου σε ακίνητο έχει κατασκευαστεί ισόγεια αυθαίρετη στεγασμένη θέση στάθμευσης η οποία είναι άνω των 15τμ οπότε φαντάζομαι ότι δεν μπορεί στην κατηγορία 3. Η απορία μου είναι αν μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή. Με την προϋπόθεση ότι, στο ακίνητο υπάρχει κι άλλος ΚΧ, τότε ναι μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή, ως ισόγειος βοηθητικός χώρος.

2) Έχω αγροτεμάχιο όπου υπάρχουν αποθήκες άνω των 15τμ το οποίο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιο και σε περιοχή Natura. Ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό.... Στο εν λόγω αγροτεμάχιο δεν υπάρχουν άλλες κατασκευές κύριου χώρου παρά μόνο αυτές οι αποθήκες και διαφόρων ειδών καλλιέργειες... Πάλι φαντάζομαι πως δεν μπορώ να τα περάσω σαν κατηγορία 3 αλλά μπορώ να έχω τον μειωτικό συντελεστή; Όχι δεν μπορείς να έχεις μειωτικό συντελεστή.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.