Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή

Recommended Posts

Αν το πας τυπικά (σε παραπέμπω στην εγκ 3 ν. 4178) θα πρέπει να βάλεις Υ.Δ. Φυσικά δεν θα το κάνεις και βεβαίως μιλάμε για την απόλυτη παράνοια να βάλεις στο λαγούμι με ύψος 85 εκ. υπέρβαση δόμησης. Προσωπικά έχω βάλει ΥΔ με μειωτικό σε αντίστοιχη περίπτωση με  ύψος 1,60 μ, σε λεβητοστάσιο-αποθήκη (λίγο καλύτερη περίπτωση από την δική σου). Αν δεν το κάνεις θα πρέπει στη Τ.Ε να τεκμηριώσεις σε σχέση με τις διατάξεις του νόμου γιατί δεν το βάζεις αφού αποτελεί επιφάνεια χώρου (σύμφωνα με την εγκ 3 ν 4178 το ύψος δεν παίζει κανένα ρόλο στην υπαγωγή αυθαίρετου χώρου για οποιαδήποτε χρήση). Μια  λύση είναι κάρφωμα κοντρα πλακέ ('ή σφήνωσε κανένα φελιζόλ στο πορτάκι να μη φαίνεται) και τέλος.  Δυστυχώς με τους αυθαιρετονόμους χάθηκε κάθε ίχνος επιστήμης μηχανικού και ασχολούμαστε με @@ριες τόσα χρόνια.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί βιομηχανικού και κτιριακού σχεδιασμού (BIM/CAD)

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ κι εγώ με τον Παύλο και έχω αντίστοιχα δηλώσει ως ΥΔ με μειωτικό χώρους πολύ χαμηλού ύψους. Ωστόσο στη δική σου περίπτωση δεν μπαίνεις ούτε σκυφτός αλλά μόνο μπουσουλώντας. Ο συγκεκριμένος χώρος μάλλον περισσότερο σε ντουλάπι παραπέμπει παρά σε χώρο αποθήκης οπότε κατά τη γνώμη μου θα δικαιολογούνταν ο αναλυτικός. Επίσης μήπως είναι και μικρότερο από 15τ.μ. να το βάλεις μια κατηγορία 3;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον καθόλου δεν θα τον δηλώσω διότι μου βγάζει πρόστιμο 800 ευρω... Το θεωρώ τραγικό. Θα ενημερώσω πελατη εάν και εφόσον προκύψει θέμα να κλείσει την πόρτα.... Χα χα

Όπως προανέφερα, στις φώτο που θα βγάλεις να έχεις κρύψει με σανίδες ή φελιζόλ το άνοιγμα. 

• Upvote 1

Posted (edited)

σε οικόπεδο με μονοκατοικία με οα, υπάρχουν αυθαίρετα: κλειστή θέση στάθμευσης 40 μ2, λεβητοστάσιο/αποθήκη 25 μ2 και θερμοκήπιο 25 μ2 (όλα ισόγεια).

Τι από αυτά μπορεί να πάρει μειωτικό?

Το θερμοκήπιο μπορεί με αναλυτικό? Είναι μεταλλική κατασκευή με πανιά και χρησιμοποείται για οικιακή χρήση.

Edited by LESS

εγώ θα έβαζα θέση στάθμευσης με μειωτικό, το λεβητοστάσιο ΥΔΚΧ (διότι στο σύνολο ξεπερνάν τα 50μ2) και το θερμοκήπιο με αναλυτικό.

• Thanks 1

Στέγη εχει γινει συμφωνα με την οικ.αδεια  ομως είναι προσβάσιμη με ξύλινη κλίμακα από τον όροφο. Το ύψος είναι 2,00μ από τη μια πλευρά και 0 από την άλλη.Να την υπολογίσω σαν ΥΔ με 0,30 ;ή πως Αλλιώς;

• Upvote 1

On 2/6/2020 at 10:04 ΠΜ, LESS said:

....

Το θερμοκήπιο μπορεί με αναλυτικό? Είναι μεταλλική κατασκευή με πανιά και χρησιμοποείται για οικιακή χρήση.

Μη βαζεις το θερμοκηπιο ως παραβαση. Σημερα μπορει να ειναι αυριο να μην ειναι ουτε καν στην ιδια θεση. προχειρη κατασκευη ειναι.

• Upvote 1

σωστα..

ούτε το γραφει στο Ε9

[ούτε βρισκω τροπο υπολογισμου της αντικειμενικης αξιας...]

Posted (edited)
On 3/6/2020 at 9:42 ΜΜ, gio said:

Μη βαζεις το θερμοκηπιο ως παραβαση. Σημερα μπορει να ειναι αυριο να μην ειναι ουτε καν στην ιδια θεση. προχειρη κατασκευη ειναι.

On 3/6/2020 at 10:26 ΜΜ, dimitris GM said:

σωστα..

έχει θέματα με γείτονα δικαστήρια κλπ και φοβάμαι να μην το βάλω..

Επίσης, -άλλη περίπτωση- ντουλάπα απο γυψοσανίδα στη βεράντα να τη βάλω με αναλυτικό ή καθόλου? Εχει ύψος 3 μ και διαστάσεις 0,90μ*0,90μ με ράφια, δε χωράει άνθρωπος να μπει

Edited by LESS