Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο ανεγέρθη βιοτεχνικό κτίριο με οικοδομική άδεια του 92. Με βάση το τοπογραφικό της άδειας, το (ορθογώνιο) οικόπεδο είχε ένα πρόσωπο και η απόσταση του κτιρίου από τα πλάγια όρια ήταν 10 μέτρα. Το 2005 όμως ανοίχτηκε δρόμος από τον Δήμο σε τέτοιο σημείο , που το εν λόγω οικόπεδο έγινε γωνιακό με 2 πρόσωπα πλέον, ένα κομμάτι του οικοπέδου το "έφαγε" ο δρόμος, - από το (πρώην) όμορο οικόπεδο ο δήμος "έφαγε" πολύ μεγαλύτερο κομμάτι, ο δρόμος είναι πλάτους άνω των 10 μέτρων-, με αποτέλεσμα πλέον η απόσταση του κτιρίου από το καινούριο πλέον όριο του οικοπέδου να μην είναι 10 μέτρα, αλλά είναι μόλις 5 μέτρα. Σ' αυτή την περίπτωση δε μιλάμε για παραβίαση πλάγιων αποστάσεων, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O δρόμος υποθέτω ότι έγινε με νόμιμη διαδικασία απαλλοτρίωσης και αποζημίωσης (συντέλεση απαλλοτρίωσης). Έχει χαρακτηριστεί ως δημοτικός αυτός ο νέος δρόμος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Παύλο κι εγώ αυτό υποθέτω για την ώρα,  μέχρι να μου το επιβεβαιώσει και ο ιδιοκτήτης. Έχει χαρακτηριστεί δημοτικός, του έχει δοθεί και όνομα, είναι ασφαλτοστρωμένος όλα κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αφού ο δρόμος είναι δημοτικός, δεν αποτελεί πλέον όριο γηπέδου ώστε να απαιτείται 10 μ ελάχιστη απόσταση από το όριο και ισχύει ότι η γραμμή δόμησης κτιρίου θα καθορίζεται στα 15 μ από τον άξονα βάσει του ΠΔ 209/98


      ζ) Στο Δευτερεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο και στο Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο των νήσων πλην Κρήτης, Εύβοιας, Ρόδου, Κέρκυρας και σε ολόκληρο το Δημοτικό ή Κοινοτικό Οδικό Δίκτυο, 15 μέτρα από τον άξονα της οδού. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ θα πρέπει να μετρήσω τον δρόμο από τον άξονά του ως το κτίριό μου για να δω σε τί απόσταση βρίσκομαι από τον άξονα. 

Αν μετρήσω  πάνω από 15 μέτρα είμαι οκ, αν όμως μετρήσω κάτω από 15 μέτρα τι γίνεται? 

Θα θεωρηθεί ότι έχω παραβίαση πλάγιου ορίου? Αφού το κτίριό μου υπήρχε πριν τη διάνοιξη του δρόμου? Υποθέτω πως όχι, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις καμία παράβαση. Η άδεια εκδόθηκε με τις τότε διατάξεις. Έγινε αναγκαστική απαλλοτρίωση για λόγους δημοσίας ωφέλειας. Ακόμη και μη άρτιο να προέκυπτε πάλι δεν έχεις πρόβλημα. Καμία παράβαση. Απλώς θα αναφέρεις το ιστορικό στην ΤΕ αν τακτοποιείς άλλες αυθαιρεσίες.

Από καθαρά επαγγελματική περιέργεια μπορείς να το μετρήσεις να το δούμε και αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή του 1984 (προ ΓΟΚ 85) έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση του 1ου όροφου εκτός Δ οικοδομικής αδείας αλλά εντός σημερινού Δ. Θα λάβω υπόψιν για αυτά τα τμ υπερβαση πλαγίων ορίων; 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δημιουργήθηκε εκ κατασκευής έρκερ;

Ποια ήταν η τότε υποχρεωτική απόσταση, ποια είναι σήμερα και γιατί έχει αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, CAPRICE_ said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο ανεγέρθη βιοτεχνικό κτίριο με οικοδομική άδεια του 92. Με βάση το τοπογραφικό της άδειας, το (ορθογώνιο) οικόπεδο είχε ένα πρόσωπο και η απόσταση του κτιρίου από τα πλάγια όρια ήταν 10 μέτρα. Το 2005 όμως ανοίχτηκε δρόμος από τον Δήμο σε τέτοιο σημείο , που το εν λόγω οικόπεδο έγινε γωνιακό με 2 πρόσωπα πλέον, ένα κομμάτι του οικοπέδου το "έφαγε" ο δρόμος, - από το (πρώην) όμορο οικόπεδο ο δήμος "έφαγε" πολύ μεγαλύτερο κομμάτι, ο δρόμος είναι πλάτους άνω των 10 μέτρων-, με αποτέλεσμα πλέον η απόσταση του κτιρίου από το καινούριο πλέον όριο του οικοπέδου να μην είναι 10 μέτρα, αλλά είναι μόλις 5 μέτρα. Σ' αυτή την περίπτωση δε μιλάμε για παραβίαση πλάγιων αποστάσεων, σωστά? 

 

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Όχι δεν έχεις καμία παράβαση. Η άδεια εκδόθηκε με τις τότε διατάξεις. Έγινε αναγκαστική απαλλοτρίωση για λόγους δημοσίας ωφέλειας. Ακόμη και μη άρτιο να προέκυπτε πάλι δεν έχεις πρόβλημα. Καμία παράβαση. Απλώς θα αναφέρεις το ιστορικό στην ΤΕ αν τακτοποιείς άλλες αυθαιρεσίες.

Από καθαρά επαγγελματική περιέργεια μπορείς να το μετρήσεις να το δούμε και αυτό.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο πάνω σ' αυτό,

Μιας και τακτοποιώ κάποιες αυθαιρεσίες, στα δικαιολογητικά υπαγωγής κατασκευών ή χρήσεων σύμφωνα με το άρθρο 99, σε κτίρια με ύπαρξη οικοδομικής άδειας, χρειάζεται να ανεβάσουμε και το τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας. Στην περίπτωσή μου όμως το τοπογραφικό της άδειας δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Χρειάζεται να συνταχθεί νέο? Ή δεν με απασχολεί από τη στιγμή που δεν ξεκαθαρίζεται κάτι τέτοιο μέσα στο νόμο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.