Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Μμμμμ kan62 τώρα καταλαβαίνω καλύτερα αυτό που λες... επομένως να "αγνοούνταν" η σημερινή υλοποιημένη διαμόρφωση του ορίου?...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά. Pavlos 33)

Καλημέρα,αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει.

Σε ένα οικόπεδο υπήρχε ένα σπίτι με βεράντα και στην πορεία χτίστηκε ένα δεύτερο σπίτι σε απόσταση 3.30 από το πρώτο και 1.80 απόσταση από τη βεράντα του ή οποία είχε πλάτος 1.50.

Υπάρχει κάποια παραβίαση απόστασης και πόση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Έχω σπάσει το κεφάλι μου με την εξής περίπτωση πολυκατοικίας με γοκ 73... σύμφωνη δόμηση κάλυψη περιγραμμα με τα της άδειας όπως και θέση σωστή στο οικοπεδο. Οκ ως εδώ ....Η πίσω μάντρα ομωσ του οικοπέδου είναι κατασκευασμένη 40 πόντους μέσα από το όριο που δείχνει το τοπογραφικο άδειας με αποτελεσμα τμήμα του κτηρίου τώρα να μπαίνει εντός δ.... αντιμετωπίζω ως λοιπή παράβαση ; Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις να εκδόσεις βεβαίωση νομιμότητας για κάποια ΟΙ του κτηρίου , τότε δεν σε αφορά η θέση της περίφραξης από την στιγμή που ξέρεις ότι το σωστό όριο είναι αυτό του τοπογραφικού της ΟΑ.

Στην βεβαίωση νομιμότητας για συγκεκριμένη ΟΙ δεν ψάχνουμε κοινόχρηστους χώρους.

βεβαιωση.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά κόλλησα στο γεγονός πως με ένα νέο τοπογραφικο υφιστάμενης κατάστασης του οικοπέδου τμήμα της ιδιοκτησίας μου δε θα τηρούσε την απόσταση δ και ισως το έβρισκαν μπροστά τους .. Παρ όλα αυτά η προσέγγιση σου με καλύπτει ώστε να δωσω την βεβαίωση !

Edited by gtho
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ξεκάθαροι όλα αυτά ισχύουν με αυτό που έγραψα και πιο επάνω ,ότι το όριο που αναφέρεται στην ΟΑ είναι το σωστό και η περίφραξη τοποθετήθηκε για κάποιον λόγο σε λάθος θέση.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη περίπτωση συνάδελφε , το τοπογραφικο της άδειας για κάποιο λόγο να είναι λάθος , τίθεται ζήτημα ακυρότητας της άδειας ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.