Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Συμφωνώ και ήδη +1 σε Largy που πρωτοείπε για το Δ. :)

EDIT απάντηση

Laxanos με την καλησπέρα μου, "υπεύθυνο " για το στρίμωγμα με το νόμιμο κτίσμα είναι το αυθαίρετο κτίσμα που έγινε εκ των υστέρων , Αυτό τιμωρείς  με ΥΚ,ΥΔ, (+Δ άαααν αυτό είναι μέσα στο Δ) και πάπαλα....! 

Η Δ ως αναφέρεται στις ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ του ΠΑΡΑΡΤ.Α΄ αφορά σε "πλάγια απόσταση από τα όρια του οικοπέδου"  και  ΟΧΙ μεταξύ κτιρίων

Να μαστε και λογικοί, μην είμαστε και πλεονέκτες.....!!!!!! :D

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους. Αρα για το αυθαίρετο ειστε της αποψης ασχετα που είναι στα 0,70 απο το νόμιμο χρεώνω μονο ΥΔ ΥΚ και είμαι και καλυμένος βασει παραρτήματος που δεν αναφέρεται πουθένα καποια περιατέρω χρέωση για περιπτώσεις σαν και αυτή!

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, laxanos said:

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους. 

Κι εγώ σε ευχαριστώ για την αναφορά σου στο όνομά μου.....

Δυστυχώς, εγώ θα "τιμωρούσα  extra" και την επιφάνεια εκείνη του αυθαίρετου κτιρίου, η οποια δεν απέχει απόσταση Δ απο το νόμιμο κτίριο, εκτός βεβαίως από την ΥΔ και ΥΚ.

Δεν αποτελεί κατα τη γνώμη μου παράβαση "ντόμινο" που μπορούμε να προσπεράσουμε.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@Anton_civeng και @ΙΑΣΟΝΑΣ θα ήθελα αν γίνεται και την άποψη σας και για το ερώτημα που έβαλα εδώ και έως τώρα μόνο ο @karanus εχει τοποθετηθεί:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση αλλαγής θέσης κτιρίου στο οικόπεδο (κατηγορία 3), ωστόσο η νέα θέση παραβιάζει τις πλάγιες αποστάσεις του οικοπέδου. Πως το περνάω αυτό στο φύλλο καταγραφής;

Αν βάλω κατηγορία 3 με υπέρβαση >20% πλαγίων αποστάσεων το πρόστιμο προφανώς δεν αλλάζει. Θα κάνω νέο φύλλο καταγραφής; Ή το αφήνω έτσι;

Επίσης στις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά την κατασκευή (1978), δηλαδή στο ΒΔ 25/8/1969 δεν αναφέρεται κάτι για πλάγιες αποστάσεις. Η θέση του κτιρίου ήταν ελεύθερη τότε; 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια περίπτωση δεν βάζει κ3. Η οριζεις το προβλεπόμενο βάσει αδείας και οτι ειναι εκτός αυτού ορίζεις ώς ΥΔ, ΥΚ, παραβίαση πλαγίων κ.ο.κ ή εφοσον δεν υπάρχει καμία ταύτιση με το προβλεπόμενο πάει ώς δίχως αδεια βασει του παραρτήματςο Α. Δυστυχώς δε, επειδή δε σε καλύπτει και το θέση που αναφέρει το παράρτημα στις  κουκίδες πάς ώς όλος αυθαίρετος. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2019 at 6:10 ΜΜ, IoanSiou said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.. Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης και όντως έχετε δίκιο ότι δεν μπορώ να επικαλεστώ τον ΝΟΚ.

Παρόλα αυτά, μου φαίνεται κάπως άδικο από τη στιγμή που στην άδεια το μηχανοστάσιο της πισίνας ήταν, ούτως ή άλλως, εντός Δ (αφού επιτρέπεται) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, τώρα που απλά άλλαξε θέση και συνενώθηκε με το υφιστάμενο υπόγειο να τον χρεώσω ΚΑΙ παραβίαση Δ για έναν χώρο που πριν απλά αναφερόταν στην άδεια και δεν μετρούσε πουθενά. 

Υ.Γ. Το όλο υπόγειο δεν έχει καν νόημα, όλοι αυτοί οι χώροι ήταν εντελώς άδειοι, δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο τους χρειάζεται. Σίγουρα και η επέκταση είναι μεγάλη για μηχανοστάσιο παρόλα αυτά εγώ αυτό συνάντησα όταν πήγα για αυτοψία οπότε αυτό αποτυπώνω, δεδομένου ότι είναι και ένας, εξ' ολοκλήρου μέσα στο έδαφος, χώρος, κολλητά στην πισίνα, που ούτε να ξεμπαζωθεί δεν μπορεί..

1.Από που προκύπτει ότι το μηχανοστάσιο της πισίνας επιτρέπεται να είναι στο Δ;

2. Συμφωνώ με την αντμετώπιση που σου πρότειναν οι συνάδελφοι

3. Το άρθρο 17 του ΝΟΚ λέει ότι μπορουν τα υπόγεια να επεκτείνονται έξω από το περίγραμμα του κτιρίου κάτω από τον ακάλυπτο όχι όμως και εντός Δ. Και κυρίως, το 17β δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου στα οποία η επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμό με εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του 1955 ο οποίος δεν είναι οικισμός κάτω των 2000 κάτοικων όσον αφορά τα όρια από κοινόχρηστη δημοτική οδό προϋφιστάμενη του 1923 ξέρετε τι ισχύει. Έχω κολλητά μια αποθήκη θα πρέπει να υπολογίσω παράβαση για πλάγια όρια και πόσο είναι η επιτρεπόμενη απόσταση? 

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 6:03 ΜΜ, danaikaterina said:

1.Από που προκύπτει ότι το μηχανοστάσιο της πισίνας επιτρέπεται να είναι στο Δ;

2. Συμφωνώ με την αντμετώπιση που σου πρότειναν οι συνάδελφοι

3. Το άρθρο 17 του ΝΟΚ λέει ότι μπορουν τα υπόγεια να επεκτείνονται έξω από το περίγραμμα του κτιρίου κάτω από τον ακάλυπτο όχι όμως και εντός Δ. Και κυρίως, το 17β δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου στα οποία η επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος απαγορεύεται.

Επειδή είμαι και νέα μηχανικός και ίσως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.. Στα εκτός σχεδίου ο ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου δε θεωρείται ότι είναι η περιοχή εντός του Δ ;; (τα 15μ. από τα όρια) ;; Κάνω λάθος; Απ' όσο ξέρω επίσης, οι πισίνες με τα μηχανοστάσια τους μπορούν να τοποθετηθούν ελεύθερα στο οικόπεδο.. Στέλνω και μια φώτο από το εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης της αδείας όπου η πισίνα με το μηχανοστάσιο της είναι εντός Δ.

1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου αφορά τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση άδειας δόμησης;

Πρόσφατα είδα σε εκδοθείσα άδεια δόμησης κατοικίας, πισίνα και μηχανοστάσιο να βρίσκεται εντός της υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης των 15 μ.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.