Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Εχω αυθαίρετη προσθήκη ορόφου σε δώμα και παράλληλα μικρή αποθήκη 3τμ σε απόσταση 72εκ απο την προσθήκη 1)θα υπολογιστεί παραβίαση Δ?  μεταξύ των 2 χώρων,αν ναι για όποιο τμημα  απο τα 2 αποφασίσω (δεν νομίζω οτι αλλάζει κάτι΄) η μήπως .2)να υπολογίσω τον μεταξύ τους χώρο σαν ΥΔ κ να μη βάλω καθόλου Δ? ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ερώτημα είναι αν θα υπολογίσεις παραβίαση Δ μεταξύ δυο αυθαίρετων κατασκευών στο ίδιο υψομετρικό επίπεδο;

Προφανώς και όχι. 

Καταρχήν, η παραβίαση Δ αφορά τη θέση κτιρίων αναφορικά με τα όρια του οικοπέδου. Αν λοιπόν η θέση τους οδηγεί σε παραβίαση της Δ τότε εισάγεις και αυτή την παράβαση. Αν δεν υφίσταται παραβίαση Δ, τότε θα έχεις σίγουρα Υ.Δ και Υ.Υ (πιθανώς με αναλυτικό).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο, ΥΔ  μόνο για τίς κατασκευές εννοείς,οχι κ για τον χώρο μεταξύ τους.Το θεώρησα  σαν απόσταση μεταξύ κτιρίων...Η αποθήκη πληρεί τα της κατ3 ,το ρώτησα κ στην αντίστοιχη ενότητα,αλλά απ ότι καταλαβαίνω στο 4495 μιλάει μόνο για ισόγειες σε αντίθεση με 4178.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση αν έχω καταλάβει σωστά, αφορά μια αυθαίρετη προσθήκη ορόφου και μια αυθαίρετη αποθήκη στο ίδιο επίπεδο (όροφος). Οπότε ισχύει η προηγούμενη απάντηση.

Η κατηγορία 3 δεν συνδέεται με άλλους συντελεστές παραβάσεων και αναφορικά  με το υπολογιστικό κομμάτι, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο να υπαχθεί μια αποθήκη στην κατηγορία 3, σε όποια θέση αυτή και αν βρίσκεται (ακόμη και στο δώμα). Ο περιορισμός αφορά βοηθητικούς χώρους που θα πρέπει να είναι στο ισόγειο και με επιφάνεια έως και 50 τμ προκειμένου να εισαχθεί στο πρόστιμο μειωτικός συντελεστής σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις υπολογισμού προστίμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είναι στο ίδιο επίπεδο καλά καταλαβες,και αν κατάλαβα εγώ καλά δεν βάζω ΥΔ  για το τμήμα που μεσολαβεί

Οσο γιά τις αποθήκες κατ3 διαβάζω <<ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και μέσου ύψους έως 2,50 μέτρα,
Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες και όχι άλλους
βοηθητικούς χώρους που εξυπηρετούν το κτίριο (π.χ. λεβητοστάσια, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κ.ά.). Επίσης,
υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες, εφ’ όσον η συνολική επιφάνειά τους δεν
υπερβαίνει τα 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.>> 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καμία δουλειά να βάλεις τέτοιο πρόστιμο. Νομίζω ότι συγχέεις τη μελέτη για την ελάχιστη απόσταση μεταξύ των κτιρίων στο ίδιο οικόπεδο, η οποία γίνεται στα πλαίσια έκδοσης άδειας, με την τακτοποίηση. Στο παράρτημα Α του νόμου, η παραβίαση Δ αφορά  την πλάγια απόσταση

image.thumb.png.281d6e41cc6ee00e5fa4c0a2d27105ac.png

Όσο για την εγκύκλιο 2 από την πρώτη μέρα έκδοσής της δεν ξέραμε όχι αν (αυτό ήταν σίγουρο) αλλά πόσο να γελάσουμε με αυτά που διαβάζαμε. Ένα πυροτέχνημα για να κάνει θόρυβο το τότε απελθόν υπουργείο. Εξάλλου έχουμε πει πολλές φορές και μέσα σε αυτό το φόρουμ, ότι στις περιπτώσεις που μια εγκύκλιος ερμηνεύει το νόμο σε ευθεία αντίθεση, είτε διαφοροποίηση (ασχέτως αν με αυτή επωφελείται ή θίγεται ο ιδιοκτήτης) δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την εφαρμόσουμε. Με απλά λόγια, υπάγεις την αποθήκη (αν συμφέρει από άποψη προστίμου) στην κατηγορία 3. Αν δεν συμφέρει, την υπάγεις με τις γενικές διατάξεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση. Σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου έχουν βγει 3 οικοδομικές άδειες, μία για κάθε κτίριο, κοινώς έχω 3 κτίρια. Σύμφωνα με τις άδειες το Κτίριο Α και το Κτίριο Β είναι σε επαφή ενώ το Κτίριο Γ είναι σε απόσταση 2,5 μ από το Κτίριο Β και ΣΕ ΕΠΑΦΉ με το όριο του οικοπέδου. 

Τελικά το κτίριο Γ κατασκευάσθηκε 1μ πιο μέσα από το όριο του οικοπέδου (και όχι σε επαφή) και πήγε και ενώθηκε με το Κτίριο Β, αυξάνοντας τα τετραγωνικά του. (μπλε περίγραμμα: υφιστάμενο)

Πώς να το αντιμετωπίσω?

Θεωρώ ότι η ''κατασκευή σε άλλη νόμιμη θέση'' δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εδώ έστω και αν τμήμα του είναι σε νόμιμη θέση. Λέω να βάλω το κόκκινο τμήμα σαν ΥΔ, ΥΚ και υπέρβαση Δ. Το γεγονός όμως ότι το κτίσμα Γ δεν κόλλησε στο όριο του οικοπέδου, πως το αντιμετωπίζω?235737033_.thumb.JPG.2b51808f07c653a233abda6e3478ca3b.JPG

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Roukat said:

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση. Σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου έχουν βγει 3 οικοδομικές άδειες, μία για κάθε κτίριο, κοινώς έχω 3 κτίρια. Σύμφωνα με τις άδειες το Κτίριο Α και το Κτίριο Β είναι σε επαφή ενώ το Κτίριο Γ είναι σε απόσταση 2,5 μ από το Κτίριο Β και ΣΕ ΕΠΑΦΉ με το όριο του οικοπέδου. 

Τελικά το κτίριο Γ κατασκευάσθηκε 1μ πιο μέσα από το όριο του οικοπέδου (και όχι σε επαφή) και πήγε και ενώθηκε με το Κτίριο Β, αυξάνοντας τα τετραγωνικά του. (μπλε περίγραμμα: υφιστάμενο)

Πώς να το αντιμετωπίσω?

Θεωρώ ότι η ''κατασκευή σε άλλη νόμιμη θέση'' δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εδώ έστω και αν τμήμα του είναι σε νόμιμη θέση. Λέω να βάλω το κόκκινο τμήμα σαν ΥΔ, ΥΚ και υπέρβαση Δ. Το γεγονός όμως ότι το κτίσμα Γ δεν κόλλησε στο όριο του οικοπέδου, πως το αντιμετωπίζω?

Έχεις παραβίαση πλάγιας απόστασης στη θέση που το κτίριο Γ δεν κόλλησε τελικώς στο πλάγιο όριο και επιπλέον για την εκ κατασκευής επέκτασή του προς το κτίριο Β, έχεις ΥΔ+ΥΚ+παραβίασ Δ για το κτιριακό τμήμα των 2,5 μ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.