Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

@ChristinaK
Εμένα με βοήθησες πολύ, και οι ερμηνείες στα "γκρίζα" σημεία που δίνεις είναι βάσιμες και λογικές. 
Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ChristinaK

Σε ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση. Έχει μια λογική η προσέγγισή σου από την μια και από την άλλη δεν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη στο νόμο για να πεις ότι είναι λάθος... Οπότε ως προς την μη κατασκευεή του τμήματος μέχρι τα όρια θα κάνω εναν αναλυτικό θα βάλω και μια κατηγορία 3 για μετακίνηση. ο η/χ που έκλεισε και ήταν στο όριο θα χρεωθεί με ΥΔ ΚΧ με παραβίαση Δ αυτή τη φορά και είμαι μάλλον κομπλέ. Πάντα ο προβληματισμός μου είναι να είναι σε ενδεχόμενο έλεγχο να μην μας πουν πως και τι...

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 4:08 ΜΜ, tzankan said:

 

PLAGIO ORIO.jpg

 

Τι γίνεται εαν έχουμε αυθαίρετο τμήμα το όποιο παραβιάζει το Δ, στην περίπτωση Γ

1111.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

1. To περίγραμμα ή το τμήμα του περιγράμματος της άδειας που πήγε σε άλλη σύννομη θέση Κατ3

2. Το τμήμα του περιγράμματος της άδειας που βρέθηκε σε μη σύννομη θέση ΥΔ , Δ  (εγώ ΔΕΝ βάζω ΥΚ σε αυτό καθώς δεν υπάρχει ΥΚ )

Τα 1,2 έχουν υποδειχθεί επίσημα με την εγκύκλιο . ΔΕΝ τα αμφισβητούμε. ( Συζήτηση χωράει μόνο για το αν θα μπει ή όχι ΥΚ καθώς η εγκύκλιος δεν λέει κάτι επί αυτού ).

3. Η αυθαίρετη προσθήκη  ΥΔ , ΥΚ ,Δ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Ρώτησα επειδή στην κατηγορία 5 αναφέρει πως υπάγονται όσα δεν είναι από την 1 έως 4 και στην 4 αναφέρει μόνο για υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Για έλεγχο παραβίασης πλάγιας απόστασης κτιρίου από πλάγιο όριο εκτός σχεδίου και όπου στο τοπογραφικό της άδειας εμφανίζεται στην πλευρά αυτή δουλεία αερισμού/φωτισμού και που στην υφιστάμενη κατάσταση το κομμάτι αυτό έχει παραχωρηθεί ως κοινόχρηστη δίοδος για τα γύρω γήπεδα, θα μετρηθεί από το εξωτερικό όριο της δουλείας ή από το εσωτερικό όπου βρίσκεται σήμερα και η περίφραξη του γηπέδου;

Επιπρόσθετα, σε νέο τοπογραφικό θα πρέπει να εμφανιστεί η δουλεία ή θα πρέπει να απεικονιστεί το γήπεδο μικρότερο, χωρίς τη δουλεία, εφόσον πλέον έχει παραχωρηθεί σε κοινή χρήση;

Να σημειώσω ότι στο παλιό τοπογραφικό, το οποίο είναι της κακιάς ώρας και σχεδιασμένο με αλχημείες, ενώ η αναγραφόμενη συνολική επιφάνεια του γηπέδου συμβαδίζει με το συνολικό σημερινό εμβαδόν αν συμπεριλάβουμε τη δουλεία, οι πλευρικές διαστάσεις που αναγράφονται στο σχέδιο εξισώνονται με τις μετρούμενες διαστάσεις χωρίς τη δουλεία.

Μπορώ να ανεβάσω σχέδιο αν κρίνετε ότι η περιγραφή δεν είναι κατανοητή.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία είναι εμπράγματο δικαίωμα, πρέπει να τη βρεις στους τίτλους.
Υπάρχει εκεί ή είναι στον αέρα όπως το τοπογραφικό;
Η απόσταση από τα όρια μετράει από το όριο του οικοπέδου, η εσωτερική περίφραξη, απόσο ξέρω, απαγορεύεται (μα τι χώρα είμαστε;;;;), βέβαια επιφυλάσσομμαι για δουλείες/κάθετες.

Για να την απεικονίσεις στο τοπογραφικό σου θα πρέπει να υπάρχει στους τίτλους, ή να πρόκειται να μπει αυτό το τοπογραφικό σε πράξη. Τώρα γιατί είναι σε τοπογραφικό άδειας χωρίς να είναι στους τίτλους, don't know.

Ανέβασε και ένα σχεδιάκι αν μπορείς, με το τελευταίο με έστειλες για τσάι....
Βρωμάει λίγο το πράγμα πάντως... Θα έλεγα πάντως ότι υπερισχύει το εμβαδό. Βολεύει άλλωστε ;)

@avgoust

τι εννοείς δεν υπάρχει ΥΚ;

"Το τμήμα του περιγράμματος της άδειας που βρέθηκε σε μη σύννομη θέση ΥΔ , Δ  (εγώ ΔΕΝ βάζω ΥΚ σε αυτό καθώς δεν υπάρχει ΥΚ )"

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε Κατηγορία 2 χωρίς Ο.Α. ή Κατ. 5 τότε οι επιλογές για την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων κλειδώνουν και δεν μπορούμε να τις επεξεργαστούμε.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να λάβουμε υποψη μας την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.