Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Αν δεν ζήτησες "νομιμοποίηση" και προχωράς σε απλή δήλωση ένταξης τότε σωστά στο ζητάει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, liumier said:

Ψάχνω να βρω τρόπο να πείσω τον ελεγκτή της Υπ. Δόμησης καθώς αυτός εξετάζει την αυθαιρεσία κατά τον χρόνο δημιουργίας της και σύμφωνα με την εκδοθείσα Ο.Α.

 

 

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Αν δεν ζήτησες "νομιμοποίηση" και προχωράς σε απλή δήλωση ένταξης τότε σωστά στο ζητάει

 

 

επρεπε να μπουνε μαζι οι δυο παραθεσεις  ..παλι κατι πατησα λαθος

τεσπα

σωστα λεει ο ΚΑΝΑ...με την αγορα του διπλανου εχεις αλλαξει τα όρια προς ομορο  γηπεδο και δικαιουσαι νομιμοποιηση.

ερωτημα

αυτο που αγορασες ηταν αρτιο και οικοδομησιμο?

Μπορουσε η προσθηκη του να αυξησει τον σδ. του υφισταμενου?

 

[και λεω να το δουμε σε συδυασμο με το νεο αρθρο 40 του 4759 περι συνενωσης...]

διορθωνω αρθρο33

6. Στις εκτός σχεδίου περιοχές επιτρέπεται η συνένωση όμορων γηπέδων, υπό τις εξής προϋποθέσεις: α) το νέο γήπεδο που προκύπτει μετά τη συνένωση έχει εμβαδόν τουλάχιστον 4.000 τ.μ. και, β) τουλάχιστον ένα από τα γήπεδα που συνενώνονται είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

με την εννοια οτι, αφου επιτρεπονταν η συνενωση προς βελτιωση της οικοδομησιμοτητας,

μηπως η νεα ρυθμιση προσθετει τα εμβαδα  σε ενα "ενιαιο" με δικαιωμα δομησης σε ολα τα τμ.

Διοτι, άλλως, δεν ειχαν ειδικο λογο  να το γραψουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, liumier said:

Ψάχνω να βρω τρόπο να πείσω τον ελεγκτή της Υπ. Δόμησης καθώς αυτός εξετάζει την αυθαιρεσία κατά τον χρόνο δημιουργίας της και σύμφωνα με την εκδοθείσα Ο.Α.

Ποιά ήταν η διαδικασία που έκανες και έφτασες στην ΥΔΟΜ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα γήπεδο 25 στρεμμάτων με μεικτή χρήση βιομηχανικής - αγροτικής. (με οικ. άδειες του 2009)

Ενδιάμεσο γήπεδο 2 στρεμμάτων που αγοράστηκε το 2020 

και μετά το ενδιάμεσο 8 στρέμματα με βιομηχανική χρήση (άδεια του 2016).

Σήμερα όλα 35 στρέμματα του ίδιου ιδιοκτήτη.

Θέλω να κάνω προσθήκη βιομηχανικού κτιρίου. Υπάρχει μια αγροτική αποθήκη (η οποία είναι και η αρχική κατασκευή επί του γηπέδου) που της αλλάζω χρήση σε βιομηχανική για να δώσω σε όλο βιομηχανική χρήση απλοποιώντας την αδειοδότηση αλλά και την χρήση ευνοϊκότερων όρων δόμησης. 

Υπάρχει ρύθμιση του 2018 για τα 25 στρέμματα που αφορούσε την παραβίαση των πλάγιων αποστάσεων (ως προς το ενδιάμεσο) και κάποιες ακόμα μικροπαραβάσεις. Η δήλωση δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε κάποια δικαιοπραξία πέραν δανεισμού από τράπεζα. 

Σήμερα κατά την έκδοση της προέγκρισης έχουμε αυτόν τον προβληματισμό! Δύναται η τροποποίηση της δήλωσης σε νομιμοποίηση ; (και παράλληλα την προσθήκη κατ' επέκταση ενός βιοτεχνικού κτιρίου, άσχετου με το κτίριο που υπήρχε η παράβαση των πλάγιων αποστάσεων).

Αυτά εν τάχει.. 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η τακτοποίηση του 2018 δεν προχώρησε όσον αφορά την τελειωτική πληρωμή των προστίμων , γιατί διαφορετικά δεν θα μιλούσαμε τώρα.

Οπότε θέλεις να γυρίσεις την τακτοποίηση του 2018 σε νομιμοποίηση με έκδοση ΟΑ.

Και καλά κάνεις , γιατί έτσι θα αποφύγεις τα πρόστιμα για παράβαση πλαγίων ορίων που θα προέκυπταν κατά την τακτοποίηση.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς να προχωρήσεις ,έτσι όπως το σκέφτεσαι.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πληρώσει το πρόστιμο με την ρύθμιση του 2018.

Γενικότερα η συμβουλή μου ήταν να περιμένει να αποκτήσει το ενδιάμεσο γεωτεμάχιο κατά 100 % (το είχε 90% ήδη από το 2009) και να προχωρήσουμε σε νομιμοποίηση, καθώς η διαφορά στο πρόστιμο ήταν ελκυστικότατη. Όμως το 10% ήταν "φευγάτο" κυριολεκτικά (φυγάς)..

Τα κατάφερε λοιπόν και το απέκτησε το 2020 αλλά ήταν αργά καθώς η ρύθμιση είχε προχωρήσει.

Σήμερα λοιπόν προτιμώ να νομιμοποιήσω την κατάσταση παρά να έχω μια ρύθμιση κατηγορίας 4 μέσα στο ακίνητο και που ξέρεις ίσως πάρει τα χρήματα του πίσω (το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος - αναλόγως της απόφασης του ΣΥΠΟΘΑ)...

Link to comment
Share on other sites

αν  μεγάλωσε η πλέυρά  οικοδομής  (εως 5% --> κατηγ.3 )  προφανώς προ τον ακάλυπτο χώρο, τότε έχουμε πρόβλημα με μεταβίβαση λόγω κατάληψηςκοινοχρήστου?

Είναι εκ κατασκευής και σε όλους τους ορόφους.

 

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, liumier said:

Το έχει πληρώσει το πρόστιμο με την ρύθμιση του 2018.

Γενικότερα η συμβουλή μου ήταν να περιμένει να αποκτήσει το ενδιάμεσο γεωτεμάχιο κατά 100 % (το είχε 90% ήδη από το 2009) και να προχωρήσουμε σε νομιμοποίηση, καθώς η διαφορά στο πρόστιμο ήταν ελκυστικότατη. Όμως το 10% ήταν "φευγάτο" κυριολεκτικά (φυγάς)..

Τα κατάφερε λοιπόν και το απέκτησε το 2020 αλλά ήταν αργά καθώς η ρύθμιση είχε προχωρήσει.

Σήμερα λοιπόν προτιμώ να νομιμοποιήσω την κατάσταση παρά να έχω μια ρύθμιση κατηγορίας 4 μέσα στο ακίνητο και που ξέρεις ίσως πάρει τα χρήματα του πίσω (το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος - αναλόγως της απόφασης του ΣΥΠΟΘΑ)...

Εάν  το πρόστιμο έχει πληρωθεί  ,τότε  έχεις μιά ολοκληρωμένη τακτοποίηση.

Και δεν καταλαβαίνω που κολλάει η γνώμη του ελεγκτή της ΥΔΟΜ;

Η τακτοποίηση είναι τελειωμένη και με την τακτοποίηση αυτήν (σαν δικαιολογητικό πλέον) θα προχωρήσεις στην έκδοση της νέας άδειας.

Απλά πλήρωσε κάποιο βαρύ πρόστιμο (τακτοποίηση 2018) , το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει πίσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.