Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχω ρωτήσει παλιότερα και στην υπέρβαση κάλυψης, αλλά εδώ μπαίνει καλύτερα...

 

Όταν έχω τοποθέτηση νόμιμου κτηρίου εντός πλάγιων αποστάσεων, εκτός από ΥΔ, χρεώνουμε και ΥΚ ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μια παρόμοια περίπτωση τώρα και προβληματίζομαι λίγο.

 

Το κτίσμα έχει γίνει όπως λένε τα σχέδια, αλλά δεν έχει τηρηθεί η απόσταση 15 μέτρων από το ένα όριο του γηπέδου. Κουνήθηκε δηλαδή  το κτίσμα εντός της απαιτούμενης πλάγιας απόστασης.

Βάζω υπέρβαση δόμησης τα ανάλογα τετραγωνικά του κτίσματος και τσεκάρω και παραβιαση πλάγιων αποστάσεων >20% (στην περίπτωση μου).

 

Υπέρβαση καλύψης πρέπει να βάλω? Γιατί? Αφου τα τ.μ. κάλυψης και το περίγραμμα του κτιρίου είναι το ίδιο. Απλά σε λάθος θέση. Το οποίο το δηλώνω με την παραβιαση πλαγιων αποστασεων. Αρα...?!

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπτωση έχουμε Irini.... Η λογική λέει ότι ναι, δεν έχω υπέρβαση στην κάλυψη, αλλά βάσει 4495 (και 4178) τα τ.μ. αυτά που είναι εντός Δ είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.... συνεπώς πρέπει ( ??? ) να αντιμετωπιστούν ως ΥΔ + ΥΚ + Δ. <--- Ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω εξώστη προς τον ακάλυπτο, ο οποίος έχει απόσταση 1μ από το πλάγιο όριο. Ο εξώστης έχει κλειστεί. Εκτός από Υ.Δ.Κ.Χ.  και υπέρβαση κάλυψης, έχω και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω κτίριο με άδεια το οποίο αντί να κολλήσει στα όρια του οικοπέδου, άφησε μια απόσταση 1μ. Πως θα υπολογίσω την αυθαιρεσία αυτή;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιδω και λοιποί 

Μη κάνεις/ετε σαν πρωτάρα/ριδες 

 

Μόνο υπέρβαση πλάγιας Δ θα βάλεις/βάλετε

με ποσοστό = (Δ-1)/Δ

 

αφού αυτή είναι η μόνη παράβαση σε σχέση με την Ο.Α και τα εγκεκριμένα

και αν τα ξαναβάλετε είναι σαν τμηματικά να τα  αντιμετωπίζετε  σαν εντελώς αυθαίρετα "χωρίς οικ άδεια"

που δεν ισχύει

είναι σαν να  φάσκεις και αντιφάσκεις μέσα στην ίδια τη δήλωση!

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στον 4495 δεν υπάρχει μια λοιπή παράβαση για μετακίνηση του με Ο.Α. κτίσματος σε άλλη θέση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.