Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

ρε φοιτητή υπάρχει - πως δεν υπάρχει αλλά με προϋποθέσεις

..στην κατηγορία 3

 

Πως μ`αρέσει να με λένε φοιτητή σε αυτή την ηλικία! :mrgreen:

 

Συμφωνώ,λοιπόν: ΥΔΚΧ + παραβίαση Δ όπως τα λέει ο ΚΑΝΑ + 1 παράβαση κατηγορίας 3 για το υπόλοιπο κτίσμα και τη μετακίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείς μετακίνηση σε "άλλη νόμιμη στάθμη" ? ... Γιατί εφόσον δεν είναι "νόμιμη στάθμη" γιατί να βάλεις και ΚΑΤ. 3 ?

 

Θα επιμείνω στην ερώτησή μου, διότι δεν θυμάμαι τι κάναμε στον 4178... Εντός Δ, δεν θα βάλω και υπέρβαση κάλυψης ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και εγώ δεν θυμόμουν.Μετακίνηση σε άλλη μη νόμιμη θέση  δεν έχω οπο΄τε δεν βάζουμε κατηγ.3

Θα συμφωνήσω με ΚΑΝΑ  θα βάλουμε παραβίαση Δ και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση από όποιον γνωρίζει. Έχω κτίσμα διόροφο 60 τμ ισόγειο και 30 τμ Α όροφος χτισμένο με άδεια. Στον Α όροφο έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση 30 τμ με αποτέλεσμα τα περιγράμματα των 2 ορόφων πλέον να ταυτίζονται. Το Δ σήμερα είναι μεγαλύτερο από αυτό της οικοδομικής άδειας με αποτέλεσμα ένα κομμάτι τόσο της αυθαίρετης επέκτασης του Α ορόφου όσο και του υποκείμενου τμήματος του ισογείου να βρίσκονται εντός του Δ. Αυτό όμως δεν συνιστά παράβαση πλαγίων αποστάσεων, σωστά? Για να κρίνουμε αν έχουμε παραβίαση πλαγίων αποστάσεων εξετάζουμε με βάση το Δ της οικοδομικής άδειας και σε περίπτωση που προκύψει παράβαση μόνο τότε συγκρίνουμε το ποσοστό υπέρβασης Δ με το σημερινό επιτρεπόμενο. Αυτό δεν ίσχυε και στον 4178?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μετακίνηση σε "άλλη νόμιμη στάθμη" ? ... Γιατί εφόσον δεν είναι "νόμιμη στάθμη" γιατί να βάλεις και ΚΑΤ. 3 ?

 

Θα επιμείνω στην ερώτησή μου, διότι δεν θυμάμαι τι κάναμε στον 4178... Εντός Δ, δεν θα βάλω και υπέρβαση κάλυψης ?

Φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Εντός Δ  θα πρέπει  να επιβαρυνθεί και με υπέρβαση κάλυψης, 

 

λόγω του ότι δεν προβλέπεται  στο διάγραμμα κάλυψης σε αυτή τη θέση.

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

αφού ως τ.μ κάλυψης περιλαμβάνεται στο δ.κ

η θέση τι σημασία έχει! 

 

αν είναι έτσι βάλε και Υ.Υ αφού .. ήταν σε άλλη  θέση 

κ.ο.κ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι εντός Δ πρέπει να πάρει και υπέρβαση κάλυψης διότι όπως είχα ξαναπεί και στον 4178, η δόμηση και η κάλυψη όπως είχε διευκρινιστεί και στις εγκυκλίους δεν είναι απόλυτο μέγεθος αλλά έχει να κάνει και με τη θέση.

Όταν κάνουμε σύγκριση για να δούμε τι αυθαίρετα έχουμε δεν την κάνουμε αριθμητικά. Δηλαδή δε λέω είχα 100τμ στην άδεια έχω 100 και τώρα αρα οκ (ενω μπορεί να είναι εντελώς άλλο κτίριο, άλλο σχήμα άλλη θεση κλπ). Βάζω το περίγραμμα της άδειας πάνω στο πραγματικό και ότι είναι εκτός είναι αυθαίρετο και επιβαρύνεται με όλους τους συντελεστές που προβλέπονται από το νόμο.

Edited by danaikaterina
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.