Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση, εχω κτιριο εντος οικισμου κατω των 2000 κατοικων που δεν εχει μπει στο οριο οπως ειναι η αδεια αλλα σε αποσταση 50 ποντων. Για παραβιαση πλαγιων αποστασεων υπολογιζω απο το 0 μετρα η απο τα 2.5 μετρα τα τετραγωνικα;

Επισης το κτιριο κατα τα αλλα εχει μονο κλειστει ενας ΗΧ αρα δεν θελει μελετη στατικης επαρκειας, ομως πρεπει να κανω μελετη στατικη επαρκειας απο τη στιγμη που βαζω παραβιαση πλαγιων αποστασεων αρα και ΥΔ; Ειναι τουριστικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι σε περίπτωση πολυκατοικίας όπου έχει γίνει μετακίνηση της οικοδομής εντός Δ 1 μ ,Και θέλω να κάνω τακτοποίηση και να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα το οποίο επίσης έχει ως αυθαιρεσία κλείσιμο ΗΧ. , η ερωτηση μου είναι στα διαμερίσματα η αλλαγή θέσης και παραβίαση Δ πως αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση, εχω κτιριο εντος οικισμου κατω των 2000 κατοικων που δεν εχει μπει στο οριο οπως ειναι η αδεια αλλα σε αποσταση 50 ποντων. Για παραβιαση πλαγιων αποστασεων υπολογιζω απο το 0 μετρα η απο τα 2.5 μετρα τα τετραγωνικα;

Επισης το κτιριο κατα τα αλλα εχει μονο κλειστει ενας ΗΧ αρα δεν θελει μελετη στατικης επαρκειας, ομως πρεπει να κανω μελετη στατικη επαρκειας απο τη στιγμη που βαζω παραβιαση πλαγιων αποστασεων αρα και ΥΔ; Ειναι τουριστικο

Συνάδελφε alel υπολογίζουμε τα τ.μ. του κτιρίου που είναι μέσα στο Δ (2,5μ), στατική επάρκεια δεν χρειάζεται.

 

lydia1

Δεν αλλάζει κάτι, υπολογίζουμε κανονικά την απόκλιση (%) και χρεώνουμε με ΥΔ-ΥΚ-Υδ με τα τ.μ. του διαμερίσματος που παραβιάζουν το Δ.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

είχα διαβάσει μια σύζήτηση σχετική στην οποία  έλεγε την άποψη ότι όταν είναι διαμέριμα σε πολυκατοικία δεν ελέγχουμε το αν έχει μετακίνηθεί η οικοδομή,(την οποία  δεν μπορώ να βρε 'για καποιο λόγο' τωρα) για αυτό το ρωτάω εκτός αν κατάλαβα εγώ κατι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικια με Ο.Α 1988 εχουν τηρηθεί τα 2,5μ με βαση το τοπογραφικο της αδειας.Μετά κυρωθηκε πράξη εφαρμογής που μείωσε το εμβαδον κατά 6μ2 και κατα συνεπεια μειωθηκε και η προσοψή του κατα 10 πόντους σχεδόν και με βαση το νεο οικοπεδο της πράξης έχει η οικοδομή μια παραβίαση των 2,5μ κατά 12 ποντους δηλ βγαινει 2,38.Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?Ειναι παραβίαση πλαγιας απόστασης? 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η οικ. άδεια εφαρμόστηκε ως προς την τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο νομίζω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Έχω ακίνητο το οποίο ήταν εκτός σχεδίου το 1967 που εκδόθηκε η οικοδομική άδεια. Το 1989 η περιοχή μπήκε στο σχέδιο πόλης. Το 1992 έγινε κατάτμηση του οικοπέδου σε 4 κομμάτια και το ακίνητο κατατμήθηκε επίσης σε δύο κομμάτια.

Εγώ τώρα που έχω να δηλώσω μια υπέρβαση δόμησης ποιες πλάγιες αποστάσεις θα τσεκάρω? Καθώς πλέον έχουν ανοιχθεί δρόμοι και το εμβαδό του ακινήτου έχει αλλάξει προς το μικρότερο. Θα θεωρήσω ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Έχω ακίνητο το οποίο ήταν εκτός σχεδίου το 1967 που εκδόθηκε η οικοδομική άδεια. Το 1989 η περιοχή μπήκε στο σχέδιο πόλης. Το 1992 έγινε κατάτμηση του οικοπέδου σε 4 κομμάτια και το ακίνητο κατατμήθηκε επίσης σε δύο κομμάτια.

Εγώ τώρα που έχω να δηλώσω μια υπέρβαση δόμησης ποιες πλάγιες αποστάσεις θα τσεκάρω? Καθώς πλέον έχουν ανοιχθεί δρόμοι και το εμβαδό του ακινήτου έχει αλλάξει προς το μικρότερο. Θα θεωρήσω ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια?

 

Συνάδελφε νομίζω πως αν η κατάτμηση είναι νομιμότατη τότε δηλώνεται ΜΕ άδεια.

 

Η κατάτμηση έγινε με συμβολαιογραφική πράξη αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι μπορούσαν να την κάνουν εφόσον υπήρχε κτίσμα με οικοδομική άδεια. Επίσης αυτό που που προκύπτει αυτό? Ο νόμος μιλάει για κατατμήσεις γενικά

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτό που δεν κατάλαβα από την αρχή, αλλά ούτε  και τώρα , είναι το παρακάτω: «το ακίνητο κατατμήθηκε επίσης σε δύο κομμάτια»

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Μήπως έγινε κάποια σύσταση?

 

Γι’ αυτό το λόγο απάντησα γενικά, πάντως συμφωνώ καταρχάς με το τελευταίο που αναφέρετε: «Ο νόμος μιλάει για κατατμήσεις γενικά» και σχολιάζω αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον).

 

Ως νόμιμη κατάτμηση αντιλαμβάνομαι αυτήν  όπου το νέο αυτοτελές οικόπεδο που μας αφορά αλλά και όλα τα υπόλοιπα (όσα και να είναι) που προέκυψαν,  τηρούν τα ελάχιστα όρια αρτιότητας  που ίσχυαν για την περιοχή κατά το χρόνο που έγινε η κατάτμηση.

Επιπλέον:  όσα από αυτά τα νέα,  αυτοτελή οικόπεδα περιελάμβαναν οικοδομή θα έπρεπε,  στον ίδιο παραπάνω χρόνο,  να καλύπτουν-δικαιολογούν (βάσει του εμβαδού τους και των όρων δόμησης που ίσχυαν)  τόσο την κάλυψη όσο και τη δόμηση του υπάρχοντος  κτίσματος και ταυτόχρονα να μην προκύπτουν αντικανονικές αποστάσεις από τα -νέα- όρια τους, σύμφωνα και πάλι με τους τότε ισχύοντες όρους δόμησης (δεν γνωρίζω αν θα έπρεπε, επιπλέον, να είναι "απολύτως" νόμιμα).

 

Αν ευσταθεί η παραπάνω άποψη μου, θα θεωρούσα γενική και άστοχη (τουλάχιστον) την σχετική αναφορά του Παραρτήματος. Υποθέτω λοιπόν ότι η αναφορά αυτή παραπέμπει σε παράνομη κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.