Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Η άδεια είναι του 81 και τότε δεν ειχε βγει το ΠΔ/24-5-85 και η εγκ. 104/86 που ορίζει τα πλάγια όρια για τις παρεκκλίσεις. Οπότε τότε τα πλάγια 15 και σήμερα 5.Πιστέυω ότι έχει γίνει μετακίνηση σε σύννομη θέση σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα οπότε βάζω μόνο ΦΚ με κατηγ.3 όπως αναφέρατε και εσείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στο διάταγμα του 1978 υπήρχαν παρεκκλίσεις για την αρτιότητα και τα πλάγια όρια.

http://www.grhotels.gr/GR/BussinessInfo/Legislation/DocLib/ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 6-17-10-1978.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αδεια του 76  αφορά προσθήκη ορόφου επί υφισταμένου ισογείου (πρό του 55). Στο τοπογραφικό το υπάρχων και η προσθήκη

δείχνονται σε απόσταση 1,20 από τα πλάγια όρια. Εχω μεταγενέστερες αυθαιρεσίες. Ως εγκεκριμένη πλάγια απόσταστη

για να μετρήσω παραβάσεις κλπ παίρνω το 1,20 που είναι η εγκεκριμένη απόσταση της ο.α? Πρεπει να σημειωθεί οτι στο τοπογραφικο

δεν αναγράφεται τιποτα σχετικά με τις πλάγιες αλλα σημειώνεται το 1,20.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη ακολούθησε νόμιμα το περίγραμμα του πριν του '55.

Άρα το 1,20 ισχύει.

Εξαρτάται η αυθαιρεσία που έχει να κάνει με το Δ , σε τι αφορά ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Eστω πράσινο άδεια-νόμιμο και κόκκινο αυθαιρεσία. Στην αυθαιρεσία θα χρεωθεί παράβαση με βάση κάποιο Δ (σημερινό ή γοκ 73) ή εφόσον 

εχω απο την αδεια εγκεκριμένο το 1,20 η οποια πλάγια απόσταση ελεγχεται με βάση αυτό? Εως σήμερα για τον ελεγχο παραβιασεις πλάγιων χρησιμοποιώ 

το εγκεκριμένο της άδειας Δ.

Στην πράξη το 1,20 της αδειας εχει μικροδιαφορες και κυμαινεται μεταξύ 0,95-1,35 γιατι το οικόπεδο δεν ειναι ορθογωνιασμένο

όπως φαίνεται στην άδεια ούτε και το σπίτι.

Drawing_20.bmp

Link to comment
Share on other sites

Χρόνος του αυθαιρέτου;

Όπως και να έχει, γνώμη μου είναι να  πάρεις το Δ του ΓΟΚ85.

Όταν ακολουθούσαμε υφιστάμενο περίγραμμα νόμιμου υπάρχοντος , αγνοούσαμε το Δ και πηγαίναμε με το περίγραμμα του υποκείμενου ορόφου.

Εδώ όμως είσαι σε περίπτωση προσθήκης αυθαιρέτου κατ' επέκταση.

Να το πω και διαφορετικά .

Αν το κόκκινο ήταν επάνω απο το πράσινο περίγραμμα, εκεί θα δεχομουν το 1,2 της ΟΑ.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Σε ίδιο μήκος κινούμαστε. Άπλα σύμφωνα με ιδιοκτήτη καθώς δεν έχω βρει ακόμη α/φ ειναι αυθαιρεσία πρό γοκ 85. Ισως του γοκ 73 που είναι νομίζω 2,50+0,20*(Η-Υ) οπου εδώ εχω υψος 6,70 ΄στο διώροφο και με Υ =0 είναι Δ=3,84Μ.

Συγκεκριμένα εγινε μεταξύ 78-82 η επέκταση.

Οσον αφορα τα τμήματα του πράσινου που στην πράξη είναι όπως έγραψα κάτω από 1,20 σκέφτομαι να χρεώσω και εκει 

παραβίαση αλλά με σύγκριση με το 1,20 που είχε εγκεκριμένο για το υφιστάμενο..

Link to comment
Share on other sites

Για ΓΟΚ 73 η ΓΟΚ85 δεν ξέρω.

Εγώ μέχρι κάποια στιγμή χρησιμοποιούσα τον ΓΟΚ ανάλογα της χρονικής στιγμής της εγκατάστασης του αυθαιρέτου.

Μετά απο εκείνη την περιβόητη εγκύκλιο και επειδη οι πιό πολλοί και εδώ μέσα αυτό υποστήριζαν, άρχισα να συγκρίνω με ΓΟΚ85.

Για τις μικρομετακινήσεις που γράφεις , προφανώς προκύπτουν απο λάθος τοπογραφικό της ΟΑ.

Γιατί το προ του '55 όπου τοποθετήθηκε ,τοποθετήθηκε και είναι νόμιμα υφιστάμενο σε οποιαδήποτε θέση και αν ήταν.

Και απο επάνω έβαλαν τον όροφο.

Άρα για εμένα δεν μπαίνει θέμα παραβάσεων.

Απλά το τογραφικό ήταν λάθος, η εκείνα τα μέσα διέθεταν τότε και τέτοια τοπογραφικά υπήρχαν.

Σε πολλά ακίνητα εκείνης της εποχής παρατηρείται αυτό το φαινόμενο .

Όλοι έβαζαν την διάσταση στην περασιά της πρόσοψης π.χ. 1,20 , ενω πιό πίσω αυτή η διάσταση μπορεί να γινόταν και 1,00μ.

Αλλά αφού στην περίπτωσή σου το αρχικό κτήριο είναι πριν του'55 , δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα για το διώροφο κτήριο (πράσινη γραμμή).

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς οτι το νόμιμο περίγραμμα της αδείας θα πρέπει να κουμπώσει πάνω στο περίγραμμα του προ το 55 άσχετα με το γεγονός

οτι το 1,20 έγινε 0,80 και άπλα να αναφερθεί αυτό στην τ.ε? Λογικό μου ακούγεται και μένα. Όπως και να χρεωθεί Δ στην επέκταση με βάση το 2,50+ κατι ή το 3+κατι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.