Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Ιάσονα, πως το ΤΕΕ μας υποχρεώνει να δηλώσουμε παραβίαση πλάγιων αποστάσεων; 

Στα σχόλια θα υπάρχει η αιτιολόγηση της επιλογής για τον μελλοντικό έλεγχο. Αν ο μελλοντικός έλεγχος αποδείξει ότι υπάρχει η παράβαση, θα διορθωθεί η δήλωση και θα πληρωθεί το πρόστιμο. Σήμερα όμως, που όλα συνηγορούν (κατά την άποψή μου βέβαια) στο ότι δεν υπάρχει η παράβαση, γιατί να πληρώσει ο ιδιοκτήτης επιπλέον πρόστιμο;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω και γω τη μακακια μ....

Εξαρχής το θέμα ξεκινά από την αλλαγή θέσης του προβλεπόμενου περιγραμματος να κατασκευαστει βάσει ο.α.

Πρώτον ακόμη δεν έχω πειστεί πότε μπορεί να χρεωθεί η κατ3 καθώς και αν η κατηγορία 3 όσον αφορά την αλλαγή θέσης

μπορεί να εφαρμοστεί συνδυαστικά με άλλες παραβάσεις.

Αν το αντιμετωπίσουμε κατά γράμμα εφόσον τόσο η κατηγορία 3 όσο και το Παράρτημα Α μιλούν για το προβλεπόμενο περίγραμμα,

ίσως (?) η κατηγορία 3 μπορεί να εφαρμοστεί όταν το προβλεπόμενο είναι σε σύννομη θέση άσχετα με τις λοιπές παραβασεις περαν 

αυτού, ενώ για παράδειγμα ίσως (?) δε μπορεί να εφαρμοστεί εάν το προβλεπόμενο είναι σε μη σύννομη θέση άσχετα αν το κτίριο ως σύνολο είναι

σε προβλεπόμενη θέση. Είναι μεγάλο θέμα αυτό όπου υπάρχουν διάφορες αντικρουόμενες απόψεις και δε βγαίνει ένας λακαμας απο το υπουργείο

το τεε κλπ να πει 5 οδηγίες να βγάλουμε τα μυαλά μας απ το μιξερ επιτέλους με αυτές τις μακακιες. Πραγματικά τα έχω σιχαθεί παντελώς

Στο θεμα του παραδείγματος. Έχω κτίριο σε μη σύννομη θέση.--> βάζω το νόμιμο πάνω στο υφιστάμενο και καταρχήν 

το τμήμα μπροστά το χρεώνω ΥΔ,ΥΚ. Όμως, έχω και τμήμα εντός Δ (πίσω) το οποίο κάπως πρέπει να ¨τιμωρηθεί" Συμφωνώ με ιασονα

ότι όπως είναι το σύστημα ο μόνος τρόπος να χρεωθεί είναι με ΥΔ και παραβαση πλαγίων για το τμήμα (Δ-κενο). Να βάλω και μια άλλη παράμετρο 

όμως που πλέον καίει. Έστω άδεια για 100τμ, το εκτός περιγράμματος μπροστά 10τμ και το πίσω εντός Δ 30τ.μ. Το σπίτι στο σύνολο 115τ.μ. 

Ποια τετραγωνικά θα μετρήσουν στο 25ρι που γλιτώνει την ΜΣΕ? Δλδ με τον τρόπο που δουλεύουμε χρεώνοντας τα εκτός περιγράμματος

ώς ΥΔ, ΥΚ κλπ ασχετα αν η διαφορά σε ΤΜ του σπιτιου είναι <25 τμ παώ σε ΜΣΕ επειδη τα εκτός περιγράμματος-δηλωμένα είναι >25τμ?

 

εδιτ: Ιάσονα, τι εννοεις οταν λες οτι το μπροστά τμήμα παει ντόμινο? Εφόσον το κτίριο ταυτίζεται σε διαστάσεις με το προβλεπόμενο αλλα είναι σε μη συννομη θέση πως λετε καποιοι ότι μπορει να χρεωθεί η κατηγορία 3 και να καλύψει το μπροστά?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, melissa said:

Ιάσονα, πως το ΤΕΕ μας υποχρεώνει να δηλώσουμε παραβίαση πλάγιων αποστάσεων; 

Το ΤΕΕ σου προσφέρει μια εφαρμογή με κάποιες δυνατότητες,  μέσω των οποίων,  εσύ καλείσαι να υπαγάγεις κάποιες παραβάσεις του πελάτη σου. 

Εσύ λοιπόν έχεις κάποια παράβαση (αυτό είναι δεδομένο)  και πρέπει να την υπαγάγεις, μέσω της προσφερόμενης εφαρμογής.

Ψάχνεις τον προσφερότερο τρόπο να το κάνεις. Εγώ πρότεινα κάποιον….  Αν σου αρέσει τον χρησιμοποιείς και εσύ.  Αν όχι,  κάνεις κάτι άλλο…. 

Αν η εφαρμογή του ΤΕΕ ήταν διαφορετικά φτιαγμένη στο σημείο αυτό,  τότε θα πράτταμε διαφορετικά….. 

Καλό Σαββατοκύριακο λεβεντόπαιδα! 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία της διατήρησης των αυθαίρετων κατασκευών μέσω προστίμων είναι ένα τεράστιο άλμα στην λογική. Δεν ψάχνω λογική απάντηση στα ασαφή τμήματα των νόμων. Έχω καταλήξει ότι όταν οι ερμηνείες είναι πολλές, να υιοθετώ αυτήν που μπορώ να τεκμηριώσω καλύτερα στην τεχνική έκθεση και στα σχόλια και φυσικά, το συμφέρον του πελάτη.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ορθώς!!! Αλλά για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας εγώ πάνω από το συμφέρον του πελάτη,  βάζω το συμφέρον του πωπού μου…. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση 1. Για το πίσω τμήμα (εντός Δ) παίρνω ΥΔ+δ για τμήμα (Δ-0,50) , για το μπροστά κομμάτι ΥΔ+ΥΚ  και

ο πελάτης πληρώνει και εγώ είμαι ήσυχος.

Περίπτωση 2. Για το πίσω τμήμα (εντός Δ) παίρνω ΥΔ+δ για τμήμα (Δ-0,50) , για το μπροστά βάζω 1Κ3 (εγώ προσωπικά το δέχομαι αυτό) και

Ο πελάτης πληρώνει κάτι λιγότερο και εγώ αρχίζω πια να μην είμαι ήσυχος...

Περίπτωση 3. Για το πίσω τμήμα (εντός Δ) παίρνω ΥΔ+δ για τμήμα (Δ-0,50), για το μπροστά τίποτα (ντόμινο) και

Ο πελάτης  πληρώνει ακόμα λιγότερο και έγώ αρχίζω να είμαι ανήσυχος.

Περίπτωση 4. Δεν βάζω κάτι και

Ο πελάτης δεν πληρώνει, είναι μιά χαρά !!! και έγώ χάνω τον ύπνο μου...

 Θα πάρω την περίπτωση 1.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά τη γνώμη μου: 

Δεν είναι παράβαση κατηγοριας 3. Δυστυχώς τα εντός Δ τετραγωνικά ρυθμίζονται με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.  Με το εμπρός "τμήμα" που έχει μετακινηθεί δεν ασχολούμαστε καθότι αποτελεί ντόμινο παράβαση. 

Ντομινο παράβαση; που προβλέπται αυτο στο νόμο. εισαι εκτός νομίμου περιγράματος και χρήζει τακτοποίησης κατα τη γνώμη μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει και στο παρελθόν :

- Το πρώτο που κοιτάζει ο μηχανικός για να πατήσει την άποψή του είναι ο ίδιος ο νόμος. Το νόμο τον γράφει ο νομοθέτης και το σύστημα κάποιος βαλτός του ΤΕΕ.

- Οι εγκύκλιοι πάντα έπονται και με βάση την ποιότητά τους τα τελευταία χρόνια λαμβάνονται υπόψη μάλλον με καχυποψία.

- Κανένας αυθαιρετονόμος μετά τον Τρίτση δεν έχει προκύψει από παρθενογένεση. Εν μέρει αυτό ισχύει και για τους οικοδομικούς κανονισμούς.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, αρχίζοντας με τα σχετικά εδάφια του ν.4495 (ολόϊδια και στον ν.4178) και λαμβάνοντας υπόψη το ΦΕΚ372Δ/2004 για την ερμηνεία των υπογραμισμένων όρων, καταλήγω στις περιπτώσεις του συνημμένου PDF.

Με αυτή την τεκμηρίωση θα βαδίσω ... μέχρι νεωτέρας.

Κατηγορία 3

ιδιδ)       αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και με την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

 

Θεωρείται ότι δεν υπάρχει άδειαγ) Όταν υπάρχει οικοδομική άδεια στο γήπεδο/οικόπεδο το οποίο από την αιτιολόγηση της τεχνικής έκθεσης του μηχανικού προκύπτει ότι :

το προβλεπόμενο στην οικοδομική άδεια κτίριο έχει ανεγερθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση και συγχρόνως από τη σύγκριση της αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης με το τοπογραφικό διάγραμμα της οικοδομικής άδειας, προκύπτει ότι το περίγραμμα του υφισταμένου κτιρίου δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με το προβλεπόμενο περίγραμμα από την οικοδομική άδεια.

Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ' υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπομένων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια.

372Δ_2004.pdf

Δ_00.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλημέρα! 

Εξαιρετική η "διατριβή" σου,  όπως εξάλλου όλες όσες τόσα χρόνια έχεις αφιλοκερδώς συνεισφέρει σε τούτη την παρέα. 

Θυμίζω μόνο ένα απλό "πράγμα", το οποίο δεν πρέπει να ξεχνάμε:  Η μπούρδα εφαρμογή του ΤΕΕ έγινε επί εποχής 4014, γρήγορα,  βιαστικά και κυρίως χωρίς να λάβει υπόψιν της σημαντικά σημεία του νόμου…..  Ίσως γιατί οι προγραμματιστές που την έφτιαξαν δεν ήταν ικανοί ή δεν είχαν τις ορθές οδηγίες,  ίσως γιατί βιάζονταν να εισπράξουν κ.λπ. με αποτέλεσμα να έχει λάθη!!! Τα ίδια περίπου λάθη παρέμειναν μέχρι και στο σήμερα ισχύοντα νομο!!!  Κι αυτό αποδεικνύει τη γελοιότητα των διαχειριστών-δημιουργων της εφαρμογής…… 

Ένα από τα λάθη της εφαρμογής είναι και ο τρόπος που δηλώνεται η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΛΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ,  η οποία ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ (δηλαδή, δεν προκύπτει από κανένα νόμο) ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΣΕ δηλωση-χρεωση-αποδοχή και ταυτόχρονης υπέρβασης δόμησης!!!!! 

Δηλαδή,  επειδή οι μάγκες,  είτε βαρέθηκαν,  είτε έδειξαν ανικανότητα.  ΕΙΜΑΣΤΕ υποχρεωμένοι για να ξεμπερδεύουμε,  ν' ακολουθούμε τη μ@μ@κία τους η αλλιώς ανικανότητα τους!!!! 

Ας μην πλατιάζουμε λοιπον….  Ας μάθουμε όλες τις μεθόδους για να ολοκληρώνουμε τις δουλειές μας….  Και "το στρίβειν δια του αρραβώνος" ήταν, είναι και θα υφίσταται ως λύση απέναντι σε "κοπανέους"!!! 

Αρκετά ασχοληθήκαμε με το μαλ@κισμενο παιχνίδι που μας έδωσαν να παίζουμε…..  Δεν συμφωνώ με το να ξαναπερνάμε μάθημα του Πολυτεχνείου, κάθε φορά που θα βήχει και κάποιος κόπανος…… 

Σε ευχαριστώ θερμά,  τόσο για την υπομονή σου να με διαβάσεις,  όσο και για την κατανόηση σου….. 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.