Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

Σε εκτός σχεδίου, κατασκευάστηκε ισόγεια επαγγελματική αποθήκη, με πλάγια όρια τα 5,0μ.

Εντός των πλάγιων αποστάσεων έχει γίνει επέκταση της αποθήκης σε όλο το πλάτος.

Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να ενταχθεί στην Κατηγορία 4 ή πρέπει να πάει Κατηγορία 5.

(Δεν έχω υπέρβαση άνω του 40,40,20) 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφοσον δεν υπάρχει πρασιά-προκήπιο  μπορεί, εφόσον τηρεί τους περιορισμούς που θέτει 

η κατηγορία 4, να ενταχθεί σε αυτή.

Ο νόμος εξαιρεί μόνο κατασκευές εντός προκηπίου (πρασιάς)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, laxanos said:

Εφοσον δεν υπάρχει πρασιά-προκήπιο  μπορεί, εφόσον τηρεί τους περιορισμούς που θέτει 

 η κατηγορία 4, να ενταχθεί σε αυτή.

 Ο νόμος εξαιρεί μόνο κατασκευές εντός προκηπίου (πρασιάς)

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

κατοικία έχει άδεια που είχε εκδοθεί σε οικόπεδο εκτός σχεδίου και έπρεπε να τηρεί αποστάσεις 15 μ από όρια.

Πλέον το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου (χωρίς να έχει κυρωθεί η ΠΕ)  και δε τηρούνται οι αποστάσεις. Έχω παραβίαση αποστάσεων?

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν τηρούνται οι αποστάσεις των 15 μ. Επομένως, έχω ΥΔ και ΥΚ? για το κομμάτι που είναι εντός των 15 μ? Και για το ισόγειο και για το υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων έχουμε και όταν δεν τηρείται η απόσταση μεταξύ κτιρίων?

Αν ναι, υπολογίζεται με το συντελεστή πλάγιας απόστασης Δ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κατοικία, με επιτρεπόμενο Δ τα 2,50 μ, λόγω παρέκκλισης= χαμηλά κτίρια. Στο διάγραμμα κάλυψης της Ο. Α (του 1993)αναφέρει επιτρεπόμενη απόσταση τα 2,50,  η οικοδομή ομως έχει τοποθετηθεί σε απόσταση στα 3,75. Σήμερα η απόσταση είναι στα 3,60μ. Έχω παράβαση Δ? Η τσεκάρω βάση των 2,50 μ? Δηλαδή ελέγχω με το επιτρεπόμενο (2,50)ή αυτό που λέει η Ο. Α (3,75)???????? Ευχαριστώ εκ των πρωτερον? 

Edited by chroussis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχεις παραβίαση Δ. Θα ελέγξεις όμως η μετακίνηση κτιρίου εκτός εγκεκριμένης θέσης επί εδάφους τι παράβαση είναι. Αν δεν υπάρχει καμία παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων πέραν της μετακίνησης μπορείς να το υπολογίσεις με κατηγορία 3. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.