Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Η κατ΄ επέκταση προσθήκη θα λάβει ΥΔ και ΥΚ ενώ την λανθασμένη θέση ανέγερσης κτιρίου (την λένε και για συντομία,  "μετακίνηση") στην περίπτωση κατά την οποία θίγονται πολεοδομικές διατάξεις, από την εποχή του Ν. 4178 την υπολογίζαμε ως ΥΚ. Οπότε θα πρέπει να διαμορφώσεις ανάλογα τα φύλλα καταγραφής, ώστε να εισάγεις αυτούς τους συνδυασμούς παραβάσεων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, chroussis said:

Καλησπέρα, έχω κατοικία, με επιτρεπόμενο Δ τα 2,50 μ, λόγω παρέκκλισης= χαμηλά κτίρια. Στο διάγραμμα κάλυψης της Ο. Α (του 1993)αναφέρει επιτρεπόμενη απόσταση τα 2,50,  η οικοδομή ομως έχει τοποθετηθεί σε απόσταση στα 3,75. Σήμερα η απόσταση είναι στα 3,60μ. Έχω παράβαση Δ? Η τσεκάρω βάση των 2,50 μ? Δηλαδή ελέγχω με το επιτρεπόμενο (2,50)ή αυτό που λέει η Ο. Α (3,75)???????? Ευχαριστώ εκ των πρωτερον? 

 

28 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Η κατ΄ επέκταση προσθήκη θα λάβει ΥΔ και ΥΚ ενώ την λανθασμένη θέση ανέγερσης κτιρίου (την λένε και για συντομία,  "μετακίνηση") στην περίπτωση κατά την οποία θίγονται πολεοδομικές διατάξεις, από την εποχή του Ν. 4178 την υπολογίζαμε ως ΥΚ. Οπότε θα πρέπει να διαμορφώσεις ανάλογα τα φύλλα καταγραφής, ώστε να εισάγεις αυτούς τους συνδυασμούς παραβάσεων.

Εχεις εγκεκριμένο Δ απο άδεια 2,50μ. Αρα με βάση αυτό θα ελεγξεις τις οποιες παραβάσεις. Ειδάλλως ειναι λες και λες οτι και η ίδια η άδεια εχει θέμα.

Κατα τα λοιπά ισχύουν όσα λέει ο παύλος. Δλδ αν εχεις μετακίνησ σε συννομη θέση--> Κ3. Σε μή συννομη--> Ορίζεις το περίγραμμα βάσει αδείας και χρεώνεις τις παραβάσεις με βάση αυτό στα εκτός αυτου τμήματα ώς ΥΔ,ΥΚ κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με την ΥΔ και ΥΚ. Αυτο που δεν εχω καταλάβει ακόμα είναι αν πρέπει να βάλω υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων. Σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης , ΟΧΙ αφού μου επιτρέπει 2,5 μ απο τα ορια και εγω εχω στην πράξη  3,60 μ ενω η αδεια το τοποθετεί στα 3,75. Σορρυ αν επιμένω αλλα εχω πελαγώσει με αυτη τη ρύθμιση. 

Για να μην σας ζαλίζω....Εχω ΥΔ και ΥΚ αλλα όχι παραβαση πλάγιων αποστάσεων....ΣΩΣΤΑ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λόγος για ένα μηχανικό να "πελαγώνει".  Προείπαμε ότι δεν έχεις παραβίαση της Δ. Έχεις όμως μετακίνηση κτιρίου εκτός νομίμου περιγράμματος και ταυτόχρονα παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις λόγω της υπέρβασης συντελεστή δόμησης που έχεις. Επομένως για το τμήμα κτιρίου που βρίσκεται εκτός νομίμου περιγράμματος θα βάλεις Υ.Κ και για την αυθαίρετη προσθήκη ΥΚ+ΥΔ όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

Το αγχος μου ήταν αν υπάρχει παραβιαση πλάγιων αποστάσεων , τα υπόλοιπα είναι προφανή....Σας ευχαριστώ πολύ που σαββατιάτικα ασχοληθήκατε μαζί μου . Το εκτιμώ πολύ και ευχαριστώ και πάλι

Edited by chroussis
Link to comment
Share on other sites

Να πως μόνο οτι, προσωπικά, εφόσον το προβλεπόμενο  βάσει αδείας βρίσκεται σε άλλη αλλά σύννομη θέση

θα χρέωνα σε αυτό μία Κ3 και στην επέκταση  πέραν αυτού ΥΔ,ΥΚ. Και αυτό "πατώντας" στη διατύπωση του ιδ) της Κ3

που μιλά για προβλεπόμενο κτίριο. Θεωρώ δλδ οτι η αναφορά σε πολεδομικές διατάξεις αφορά την νέα θέση του 

προβλεπόμενου βάσει ο.α κτιρίου και όχι γενικά το ακίνητο όπως διατυπώνεται. Άλλωστε το θεωρώ τουλάχιστον άδικο

να αποκλείεται η χρήση της εν λόγω παραγράφου αν πχ υπάρχει μια οποιαδήποτε περαιτέρω αυθαιρεσία στο ακίνητο 

επί του κτιρίου ή ανεξάρτητη.

Edited by laxanos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Δύοροφο κτίριο με υπόγειο με ο.α του 1999 σε οικόπεδο εντός οικισμού κτίστηκε στη μορφή που φαίνεται στο σχήμα, ενώ στην ο.α φαίνεται να ακολουθεί το

περίγραμμα ζικ - ζακ του οικοπέδου. Το κτίριο όπως προκύπτει κατασκευάστηκε με μικρότερη δόμηση και κάλυψη, σε σχέση με την ο.α.

Στα τμήματα που το περίγραμμα του κτιρίου δεν συμπίπτει με αυτό του οικοπέδου προφανώς έχω παραβίαση Δ.

Τα τμήματα που είναι εντός του Δ θα υπολογιστούν με Υ.Δ & Υ.Κ, παρόλο που γενικότερα το κτίριο κατασκευάστηκε μικρότερο;

Η Υ.Δ θα ληφθεί για όλες τις στάθμες του κτιρίου;

Πέρα από τα παραπάνω, στο κτίριο παρατηρούνται μόνο λοιπές παραβάσεις και διαφορετικές διαμερισματώσεις

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by axilleasx
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2018 at 1:18 ΜΜ, laxanos said:

Να πως μόνο οτι, προσωπικά, εφόσον το προβλεπόμενο  βάσει αδείας βρίσκεται σε άλλη αλλά σύννομη θέση

θα χρέωνα σε αυτό μία Κ3 και στην επέκταση  πέραν αυτού ΥΔ,ΥΚ.

laxanos συμφωνώ και επαυξάνω

On 9/11/2018 at 1:46 ΜΜ, axilleasx said:

Τα τμήματα που είναι εντός του Δ θα υπολογιστούν με Υ.Δ & Υ.Κ, παρόλο που γενικότερα το κτίριο κατασκευάστηκε μικρότερο;  ΝΑΙ

Η Υ.Δ θα ληφθεί για όλες τις στάθμες του κτιρίου; ΝΑΙ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Εχω ισόγειο οικοδομή με πυλωτή για την οποια εκδόθηκε οικοδομικη αδεια ,αλλά εντός του οικοπέδου υπήρχε αλλη ισογεια οικοδομη η οποια επρεπε να κατεδαφισθει αλλα δεν κατεδαφιστηκε και θαδηλωθει ως αυθαιρετη  σε αποσταση 1,5 μ απο τη νέα και ενωνονται  μεταξυ τους  με εξωστη .Το τμημα αυτο του 1,5μ  το οποίο ειναι σε συνεχεια της πυλωτης  μεταξυ νεας και παλαιας πωςνα το δηλωσω μονο σαν ΥΚ  η πρεπει να βαλω και ΥΔ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.