Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.. Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης και όντως έχετε δίκιο ότι δεν μπορώ να επικαλεστώ τον ΝΟΚ.

Παρόλα αυτά, μου φαίνεται κάπως άδικο από τη στιγμή που στην άδεια το μηχανοστάσιο της πισίνας ήταν, ούτως ή άλλως, εντός Δ (αφού επιτρέπεται) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, τώρα που απλά άλλαξε θέση και συνενώθηκε με το υφιστάμενο υπόγειο να τον χρεώσω ΚΑΙ παραβίαση Δ για έναν χώρο που πριν απλά αναφερόταν στην άδεια και δεν μετρούσε πουθενά. 

Υ.Γ. Το όλο υπόγειο δεν έχει καν νόημα, όλοι αυτοί οι χώροι ήταν εντελώς άδειοι, δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο τους χρειάζεται. Σίγουρα και η επέκταση είναι μεγάλη για μηχανοστάσιο παρόλα αυτά εγώ αυτό συνάντησα όταν πήγα για αυτοψία οπότε αυτό αποτυπώνω, δεδομένου ότι είναι και ένας, εξ' ολοκλήρου μέσα στο έδαφος, χώρος, κολλητά στην πισίνα, που ούτε να ξεμπαζωθεί δεν μπορεί..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλό ΣΚ.
Μια επιβεβαίωση:
Εχω ένα κτίριο νόμιμο βάσει αδείας. Μεταγενέστερα έρχομαι και χτίζω ένα κτίριο σε απόσταση <Δ από αυτό αυθαίρετα. Πχ μια αποθήκη. Στη δήλωση του αυθαιρέτου δηλώνω
την επιφάνεια του αυθαίρετου κτιρίου που βρίσκεται σε απόσταση <Δ από το νόμιμο με συντελεστή Δ και όχι ΚΑΙ την επιφάνεια του νόμιμου κτιρίου που βρίσκεται εντός Δ απο το αυθαίρετο. Ορθά το σκέφτομαι θεωρώ αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το Δ έχει νόημα για αποσταση από τα όρια αλλά όταν υπάρχουν δύο ανεξάρτητες οικοδομές εντός του οικοπέδου πρέπει να απεχουν μεταξύ τους αποσταση η να ενώνονται .Αυτη την αποσταση εννοεί οLaxanos ότι παραβιάζεται, νομίζω.Αλλα αυτό δεν αποτελεί αυθαιρεσία κατά την γνώμη σας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρεώνεται έτσι αυτή η παράβαση. Η Δ αφορά αποκλειστικά απόσταση από τα πλάγια όρια. Είναι ξεκάθαρο. Αν εννοείς ότι αδειοδοτήθηκαν 2 κατοικίες σε νόμιμη απόσταση Δ και σήμερα η απόσταση είναι έστω Δ/2 η παράβαση χρεώνεται εμμέσως αφού για να είναι το ένα κτίριο πιο κοντά στο άλλο, σημαίνει ότι έχουμε μετακίνηση εκτός νομίμου-επί εδάφους-περιγράμματος κάλυψης, οπότε το εξέχον τμήμα θα χρεωθεί με Υ.Κ (αφού παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις στο ακίνητο και δεν θα μπορεί να υπολογιστεί με κατηγορία 3).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

 

laxanos κάνε ένα μικρό διάλειμμα από τα αυθαίρετα. Χρειάζεσαι ξεκούραση

 

Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα....Αλλα τι να κανω που σκανε εφκα ετεαεπ εφορίες τηλέφωνα νερα κλπ....
Η αλήθεια είναι οτι το παράρτημα μιλά ξεκάθαρα για παραβίαση πλάγιων αποστάσεων απο το όριο. Αρα ίσως γλιτώνετε η ολη ιστορία.
Αν όμως ήθελα να βγάλω αδεια για 2 ανεξάρτητα κτίσματα τότε έπρεπε να τηρήσω κάποιο Δ η δ. Βάσει νόμου πάντως προκύπτει ότι λέω παραπάνω
Η απορία μου ξεκινα απο συγκεκριμένη απορία-τοποθέτηση του @ΙΑΣΟΝΑΣ σε προηγούμενη σελίδα περίπου τον 06/2018.

 

Υ.Γ Θα ηθελα την αποψή σας στο ερώτημα που έθεσα στο νήμα που αφορά την Κ2 αλλά δε βλέπω συμμετοχή...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή αυτού του είδους η αυθαιρεσία δεν περιγράφεται κάπου στον νόμο, κατά την άποψή μου, δεν χρεώνεται.

Θεωρώ ότι γενικά δεν πρέπει να μπαίνουμε στη λογική έκδοσης νέας άδειας αλλά στην κοστολόγηση αυθαιρεσιών με βάση τις οδηγίες που μας δίνει ο νόμος. Αν ο νόμος είναι ελλιπής και δεν συμπεριλαμβάνει κάποια θέματα, τι να κάνουμε κι εμείς πια... :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

όχι δεν χρεώνεται έτσι αυτή η παράβαση. Η Δ αφορά αποκλειστικά απόσταση από τα πλάγια όρια. Είναι ξεκάθαρο. Αν εννοείς ότι αδειοδοτήθηκαν 2 κατοικίες σε νόμιμη απόσταση Δ και σήμερα η απόσταση είναι έστω Δ/2 η παράβαση χρεώνεται εμμέσως αφού για να είναι το ένα κτίριο πιο κοντά στο άλλο, σημαίνει ότι έχουμε μετακίνηση εκτός νομίμου-επί εδάφους-περιγράμματος κάλυψης, οπότε το εξέχον τμήμα θα χρεωθεί με Υ.Κ (αφού παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις στο ακίνητο και δεν θα μπορεί να υπολογιστεί με κατηγορία 3).

Συμφωνω όσον αφορά δύο νόμιμα κτίρια όταν όμως το ένα είναι νόμιμο και το αυθαίρετο γινεται σε αποσταση Δ/2 απο αυτο δεν εχουμε αλλαγη θεσης ήδη το δηλώνουμε με ΥΚ ,ΥΔ ολόκληρο. Άρα δεν δηλώνουμε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.