Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων

Recommended Posts

Προφανώς η αμφιβολία σου οφείλεται στο ότι στο παράρτημα Α του Ν 4495/17 αναφέρεται ότι η πλάγια απόσταση συσχετίζεται μόνο με την Δ και όχι και με την δ που εξ ορισμού είναι δ<Δ

Σύμφωνα όμως με τις αντίστοιχες επεξηγήσεις του ίδιου του παραρτήματος  όπου δεν γίνεται αναφορά σε Δ αλλά γενικά σε πλάγια απόσταση

Ναι μπορείς

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έτρεξα όλες τις συζητήσεις του θέματος, αλλά δε βρήκα ανάλογη περίπτωση με τη δική μου (περίεργο!),

Έχω κτίριο με υπόγειο, ισόγειο και όροφο, το οποίο βρίσκεται σε απόσταση < από Δ .

Για το τμήμα ισογείου + ορόφου θα θεωρήσω ΥΔ, ΥΚ και παραβίαση πλάγιας απόστασης.

Για το υπόγειο που εξ ορισμού δε μετράει στη δόμηση? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Για ακίνητο εντός οικισμού έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, στην οποία φαίνεται ότι το κτίσμα ακουμπάει στο όριο.

Στην πραγματικότητα, η οικοδομή έχει τοποθετηθεί σωστά, όμως το όριο του οικοπέδου σε αυτή την πλευρά έχει διαφοροποιηθεί, (μεγαλώνοντας το οικόπεδο), με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι έχουμε υπέρβ.πλαγίων αποστάσεων.

Πώς θα το αντιμετωπίζατε? 

Σημειωσεις: Συμβόλαιο δεν υπάρχει. Γενικότερα το οικόπεδο έχει μεγαλώσει, όπως βλέπετε στο σκαρίφημα. 

 

diaforetiko oikopedo.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 24/5/2019 at 10:26 ΜΜ, athanasanas said:

 

Σε διώροφη οικοδομή διαπιστώθηκε παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, κατά το χρόνο έκδοσης της Ο.Α. ως εντός οικισμού το Δ=2.50μ, σήμερα είναι Σχέδιο πόλης  άρα Δ=3+0.10H

Όμως αν τηρούνται οι προυποθέσεις από τα pπίσω πλάγια  όρια της ιδιοκτησίας, ως  επιτρεπόμενη πλάγια απόσταση σ ή μ ε ρ α,  μπορώ να λάβω υπόψην το δ  και όχι την Δ;

 

On 25/5/2019 at 8:07 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Προφανώς η αμφιβολία σου οφείλεται στο ότι στο παράρτημα Α του Ν 4495/17 αναφέρεται ότι η πλάγια απόσταση συσχετίζεται μόνο με την Δ και όχι και με την δ που εξ ορισμού είναι δ<Δ

Σύμφωνα όμως με τις αντίστοιχες επεξηγήσεις του ίδιου του παραρτήματος  όπου δεν γίνεται αναφορά σε Δ αλλά γενικά σε πλάγια απόσταση

Ναι μπορείς

Προσωπικά διαφωνώ, διαφωνούσα και προ ΕΓΚ2, ο έλεγχος γίνεται με το Δ της εποχής κατασκευής δηλαδή αυτό του Δ.Κ. Οπότε με τα 2,5μ

Share this post


Link to post
Share on other sites

άρθρο 100

Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν  στην περιοχή του ακινήτου (δηλ όχι του οικισμού κάτω των 2000 αλλά του σχεδίου πόλεως -αφού ο οικισμός όπως αναφέρει ο σύν/φος σήμερα έχει σχέδιο)

Φυσικά μετά απ' το παρακάτω της εγκ 2 του 2019

Άρθρο  82:  Απαγόρευση  δικαιοπραξιών  σε  ακίνητα  με  αυθαίρετες  κατασκευές  ή πολεοδομικές παραβάσεις

Στην παρ. 1 α) διευκρινίζεται ότι η διαπίστωση ύπαρξης αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης πριν τις 28.07.2011 γίνεται κατ’ εφαρμογή των άρθρων 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν. 1577/1985 «Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός.» (ΦΕΚ 210 Α’), ο οποίος βρισκόταν σε ισχύ τη χρονική περίοδο αυτή και όχι κατά τις διατάξεις του μεταγενέστερου ν. 4067/12 «Νέος Οικοδομικός Κανονισμός» (ΦΕΚ 79 Α’), με την επιφύλαξη του άρθρου 30 του ν.4495/2017

η απάντησή μου 

On 25/5/2019 at 8:07 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Προφανώς η αμφιβολία σου οφείλεται στο ότι στο παράρτημα Α του Ν 4495/17 αναφέρεται ότι η πλάγια απόσταση συσχετίζεται μόνο με την Δ και όχι και με την δ που εξ ορισμού είναι δ<Δ

Σύμφωνα όμως με τις αντίστοιχες επεξηγήσεις του ίδιου του παραρτήματος  όπου δεν γίνεται αναφορά σε Δ αλλά γενικά σε πλάγια απόσταση

Ναι μπορείς

μάλλον δεν ισχύει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε μου, η παράγραφος που "διευκρινίζει" το εδάφιο που ανέφερες είναι του άρθρου 100

Παράθεση

Επί της παραγράφου 2 διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των σχετικών συντελεστών τετραγωνιδίων τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου. Σε περίπτωση που υπάρχει οικοδομική άδεια είναι δυνατή η σύγκριση με τα μεγέθη της άδειας.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

o.k και έλεγα κάπου το είδα αυτό που ανέβασες, αλλά έκανα το λάθος και το έψαχνα στο Ν και όχι στην εγκ

Σ' ευχαριστώ πάντως!

υ.γ και εμείς εδώ ήμασταν οικισμός προ του 1923 και από το 1988 οικισμός με Σχέδιο Π -οπότε μέχρι τώρα υπολογίζαμε την υπέρβαση Δ και όχι 2,50μ

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/6/2019 at 2:54 ΠΜ, eleni_civil said:

Καλησπέρα σας!

Για ακίνητο εντός οικισμού έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, στην οποία φαίνεται ότι το κτίσμα ακουμπάει στο όριο.

Στην πραγματικότητα, η οικοδομή έχει τοποθετηθεί σωστά, όμως το όριο του οικοπέδου σε αυτή την πλευρά έχει διαφοροποιηθεί, (μεγαλώνοντας το οικόπεδο), με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι έχουμε υπέρβ.πλαγίων αποστάσεων.

Πώς θα το αντιμετωπίζατε? 

Σημειωσεις: Συμβόλαιο δεν υπάρχει. Γενικότερα το οικόπεδο έχει μεγαλώσει, όπως βλέπετε στο σκαρίφημα. 

 

diaforetiko oikopedo.pdf 92 kB · 6 downloads

Κάποια άποψη και γι'αυτο?? 😀

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οικοδομή ανεγέρθηκε σε άλλη θέση. Υπάρχει κοινός τόπος των δύο θέσεων. Η οικοδομή έχει και υπέρβαση ύψους. Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 2 : "«Η έννοια της παραβίασης των πολεοδομικών διατάξεων αφορά αποκλειστικά τη θέση του κτηρίου (Δ, πλάγιες αποστάσεις, προκήπιο, στάθμη εδάφους). Στην περίπτωση που με την αλλαγή της θέσης παραβιάζονται τα ανωτέρω, εφαρμόζονται επιπρόσθετα της μετακίνησης τυχόν λοιπές κατηγορίες παραβάσεων (π.χ. υπέρβαση δόμησης, συντελεστής πλάγιας απόστασης, κλπ) ανεξαρτήτως εάν υπάρχει επικάλυψη - κοινός τόπος του νομίμου περιγράμματος του κτηρίου με το περίγραμμα αυτού στη νέα θέση. Διευκρινίζεται ότι αν το κτήριο  έχει μετακινηθεί σε άλλη θέση νόμιμη  επιβάλλεται μόνο πρόστιμο μετακίνησης 250 € (είτε έχει κοινό τόπο είτε όχι). Αν μετακινηθεί με τμήμα του σε μη νόμιμη θέση επιβάλλονται  για τη μετακίνηση το ανωτέρω πρόστιμο μετακίνησης και επιπλέον τα πρόστιμα του τμήματός του που βρίσκεται στη  μη νόμιμη θέση (αναλόγως της παράβασης).  Το αν υπάρχει κοινός τόπος της θέσης του κτηρίου που προβλεπόταν στην Οικοδομική. Άδεια και της πραγματοποιηθείσας εξετάζεται για την επιλογή του συντελεστή 1 του   Παραρτήματος  Α».

Επομένως στη νέα θέση θα εξετάσω πόσο παραβιάζεται το Δ της Ο.Α. και θα το συγκρίνω με το Δ που προκύπτει σήμερα βάσει του νέου ύψους ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

<<Επομένως στη νέα θέση θα εξετάσω πόσο παραβιάζεται το Δ της Ο.Α. και θα το συγκρίνω με το Δ που προκύπτει σήμερα βάσει του νέου ύψους ;>>

Το ύψος γιατί το βάζεις? δεν βλέπω να έχει σχέση με την παραβίαση Δ. Εκτός άν κάτι δεν κατάλαβα

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.