Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

Η "φιλοσοφία" του προηγούμενου νόμου μέσω και της εγκυκλίου 3 ήταν να μπαίνει πρόστιμο ανεξαρτήτως ύψους που θα όριζε μια κύρια ή βοηθητική χρήση. Πχ αν είχες κατοικία αλλά είχε ύψος 2,10 μ <2,40 δεν θα μπορούσες να ισχυριστείς ότι δεν θα της βάλεις πρόστιμο ως κατοικία, επειδή έχει χαμηλότερο ύψος από αυτό που προβλέπει ο κτιριοδομικός και ο ΓΟΚ για την εν λόγω χρήση.  Βεβαίως, όπως και σε πολλά, οι γνώμες διαφέρουν, διότι κάποιος άλλος  λέει ότι ναι μεν είναι κλειστός χώρος αλλά δεν καλύπτει ούτε κύρια ούτε βοηθητική χρήση με το ύψος που έχει (πχ ένα ύψος 60-70 εκατοστών).

Αν όμως ο χώρος αυτός παραμένει στην πρόσοψη ανοιχτός δεν γεννάται αμφιβολία. Ο υπολογισμός θα γίνει με αναλυτικό (μια λοιπή παράβαση).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αναλυτικό θα το πήγαινα εγώ. Κατ αναλογία με τα παταρια πάνω απο τα λουτρά! Τα οποία πλέον εχω σκοπό να  μή τα βλέπω

μετά απο ερμηνεία παλιού συναδέρφου ότι έτσι κι αλλιώς τότε δεν φαίνονταν πουθενά στις άδειες.....Στο σκεπτικό του Παύλου

τάσσομαι και εγώ. Μια κατοικία με καθαρό 1,80 θα πάει ώς ΥΔΚΧ. Ομως ενας χώρος με ύψος κάτω από 1,1-1,2 είναι πρακτικά μη βατός χώρος

άρα το θεωρώ υπερσυντηρητικό να παει ώς ΥΔΚΧ η ΥΔΧΜΣ.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2018 at 12:39 ΜΜ, ksteve said:

Σε ανάλογη περίπτωση το ρύθμισα ως λοιπή παράβαση (Η/Χ). Το ότι είναι ανεξάρτητη κατασκευή πιστεύω δεν έχει σημασία.

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ενας στεγασμένος χώρος 20,0χ6,0 μ=120 μ2 με ένα άνοιγμα στην οψη περίπου 7 με 8 μ (βλ εικονα) μπορεί να θεωρηθεί στέγαστρο η ημιυπαίθριος χωρος  και να πάει με αναλυτικό η πάει σαν παράβαση ΚΧ ευχαριστώ

ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί μοναδικό κτίριο στο οικόπεδο ή αναφέρεσαι σε κάποιο τμήμα που εφάπτεται με το υφιστάμενο; Αν έχεις και κάποια φωτογραφία θα βοηθούσε να την ανέβαζες.

Πρόκειται για βιομηχανικό ακίνητο μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε οικόπεδο εντός οικισμού όπου δίπλα υπάρχει κατοικία και στο κτίσμα του σχεδίου ο ιδιοκτήτης βάζει το τρακτέρ άλλα αγροτικά μηχανήματα κλπ αλλά δεν έχει πόρτα .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θέλω να σας ρωτήσω το εξης:

Έχω 2 Η/Χ νομίμως υφιστάμενους οι οποίοι έκλεισαν παρανόμως και έγιναν χώροι κύριας χρήσης. Δηλώνονται ως υπερβάσεις δόμησης και κάλυψης, σωστά; Αυτό που αναφέρεται στο άρθρο 100 παρ. 5 "Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρετοι ημιυπαίθριοι χώροι..." αφορά τους παράνομους Η/Χ και όχι αυτούς που παρανόμως έγιναν κλειστοί χώροι κύριας χρήσης, έτσι δεν είναι; Συνεπώς οι Η/Χ που έκλεισαν αντιμετωπίζονται πάντα ως υπερβάσεις δόμησης, έτσι δεν είναι; Γιατί στο ΤΕΕ άλλα μου έλεγαν και μπερδεύτηκα... Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, karanus said:

Έτσι όπως τα γράφεις. Με αναλυτικό πάνε οι παράνομοι η/χ που, τακτοποιούνται σαν η/χ.

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Σε υπόγεια αποθήκη η οποία έγινε διαμέρισμα εκ κατασκευής και τακτοποιώ ως ΥΔΚΧ, διαπίστωσα και την εξής περίεργη παράβαση : έχουν κατασκευαστεί δύο παράθυρα (ένα στο λουτρό και ένα στην κουζίνα) τα οποία δεν βλέπουν σε εξωτερικό χώρο αλλά στο λεβητοστάσιο !!! Σε τμήμα της οροφής του λεβητοστασίου ξεκινάει φωταγωγός έως το δώμα από τον οποίο εξαερίζεται ο χώρος. Προφανώς, η κατάσταση είναι επικίνδυνη και για λόγους πυροπροστασίας, αλλά και λόγω ενδεχόμενης διαρροής μονοξειδίου προς το διαμέρισμα. Και έστω ότι εγώ το βάζω σαν λοιπή παράβαση λόγω κτηριοδομικού. Πως δίνω βεβαίωση σε κάτι τόσο επικίνδυνο ?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, mapost said:

 ΥΔΚΧ, με μειωτικο συντελεστη αν ειναι υπογεια σταθμη

το βάζω σαν λοιπή παράβαση λόγω κτηριοδομικού. κατηγορια 3 ειναι αυτο

Πως δίνω βεβαίωση σε κάτι τόσο επικίνδυνο ? η βεβαιωση νομιμοτητας δεν σχετιζεται με τετοιου ειδους παραβασεις, μπορει ομως να επισημανεις τον κινδυνο στον ιδιοκτητη

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.