Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχω την έξης υπόθεση η οποία περιλαμβάνει 859,53 περιπτώσεις αναλυτικού...:roll:

1 ) Αλλαγή χρήσης από υπόστεγο (είχε μετρήσει στον ΣΔ) σε κατάστημα .                                                                                                                               -> Αναλυτικός.

2) Δεν υλοποιήθηκε προβλεπόμενο μπάζωμα χώρου με αποτέλεσμα τα θεμέλια να κατασκευαστούν ποιο χαμηλά,

   δεν έχω όμως υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους.                                                                                                                                                                    -> Αναλυτικός.

3) Αλλαγή χρήσης αποθήκης (είχε μετρήσει στον ΣΔ) σε κατοικία.                                                                                                                                           -> Αναλυτικός.

4) Διάφορες μικρο παραβάσεις πχ κατασκευάστηκαν διαφορετικά κουφώματα από τα προβλεπόμενα της αδείας.                                                    -> Αναλυτικός.

5) Κατασκευή στέγης συν διάφορες μικρο παραβάσεις πχ κατασκευή διαφορετικών ανοιγμάτων.                                                                                  -> Αναλυτικός.

6) Κατασκευή στέγης η οποία ενώ η περιοχή δικαιολογεί στέγη με ύψος μέχρι 2,00 αυτή κατασκευάστηκε με ύψος 2,50.

    Με αποτέλεσμα να έχω υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους.                                                                                                                                                       -> ...................

Ερώτηση 1: Μπορούν κάποιες από τις παραπάνω περιπτώσεις να συγχωνευτούν;

Ερώτηση 2: Την περίπτωση 6 πως να την αντιμετωπίσω;

 

Αυτά τα ολίγα....

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δεδομένα για την σκεπή φαντάζομαι ότι είσαι εντός σχεδίου.

Θα κάνεις τους προυπολογισμούς και θα δεις πόσες παραβάσεις βγαίνουν.

Για το 6) οι παραβάσεις που χρεώνονται με αναλυτικό ,δεν έχουν υπέρβαση ύψους.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

σε οικοδομή με άδεια του 1958, οι ιδιοκτήτες έχουν:

1. κατασκευάσει εξώστη (σε μπετονένιο πρόβολο) στην όψη στον δρόμο 

2. εξώστη (σε μεταλλικό πρόβολο) προς τον ακάλυπτο

3. έχουν κλείσει τον χώρο που προβλεπόταν αρχικά από την άδεια για εξώστη (βεράντα στην οροφή του υποκείμενου ορόφου)

Η συνολική επιφάνεια εξωστών, τώρα, υπερβαίνει κατά 60% την αρχική επιφάνεια εξωστών στην άδεια.

Έχω ήδη σημειώσει ΥΔ για τον εξώστη που έκλεισε και έγινε διαμέρισμα χώρος ΚΧ.

Για τους εξώστες, έχω σκεφτεί το εξής:

να βάλω κατηγορία 1 τον μπροστινό πρόβολο (που κατασκευάστηκε μαζί με την προσθήκη ορόφου του 1958). Τον μεταλλικό πίσω εξώστη (που είναι μεταγενέστερος) να τον βάλω "Κατηγορία 4, λοιπές παραβάσεις", αλλά στο Παράρτημα Β δεν έχει τιμή για εξώστη (και δη μεταλλικό).

Ομολογώ πως έχω μάλλον μπερδευτεί. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, karanus said:

Απο τα δεδομένα για την σκεπή φαντάζομαι ότι είσαι εντός σχεδίου.

Θα κάνεις τους προυπολογισμούς και θα δεις πόσες παραβάσεις βγαίνουν.

Για το 6) οι παραβάσεις που χρεώνονται με αναλυτικό ,δεν έχουν υπέρβαση ύψους.

 

Ναι είμαι εντός σχεδίου.

Οπότε μου λες ότι συγχωνεύονται οι αναλυτικοί και με βάση το ποσό του προϋπολογισμού / 15.000 θα βγουν πόσοι τελικά είναι.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, nhpatsavos said:

Συνάδελφοι,

σε οικοδομή με άδεια του 1958, οι ιδιοκτήτες έχουν:

1. κατασκευάσει εξώστη (σε μπετονένιο πρόβολο) στην όψη στον δρόμο 

2. εξώστη (σε μεταλλικό πρόβολο) προς τον ακάλυπτο

3. έχουν κλείσει τον χώρο που προβλεπόταν αρχικά από την άδεια για εξώστη (βεράντα στην οροφή του υποκείμενου ορόφου)

Η συνολική επιφάνεια εξωστών, τώρα, υπερβαίνει κατά 60% την αρχική επιφάνεια εξωστών στην άδεια.

Έχω ήδη σημειώσει ΥΔ για τον εξώστη που έκλεισε και έγινε διαμέρισμα χώρος ΚΧ.

Για τους εξώστες, έχω σκεφτεί το εξής:

να βάλω κατηγορία 1 τον μπροστινό πρόβολο (που κατασκευάστηκε μαζί με την προσθήκη ορόφου του 1958). Τον μεταλλικό πίσω εξώστη (που είναι μεταγενέστερος) να τον βάλω "Κατηγορία 4, λοιπές παραβάσεις", αλλά στο Παράρτημα Β δεν έχει τιμή για εξώστη (και δη μεταλλικό).

Ομολογώ πως έχω μάλλον μπερδευτεί. Ευχαριστώ!

Νομίζω πως μπορείς να κάνεις τα εξής:

Τρόπος 1

Για το 1: υπολογισμός με αναλυτικό προϋπολογισμό με έτος κατασκευής 1958.

Για το 2 υπολογισμός με αναλυτικό προϋπολογισμό με έτος κατασκευή ανάλογα των δεδομένων σου. Θα μπορούσε να πάει και κατηγορία 2 αν ήταν προ του '83.

Άρα θα χρεώνεις μάλλον 2 αναλυτικούς. Κάθε αναλυτικός έχει ανώτερο ποσό τα 15.000€.

Τρόπος 2

Συγχωνεύεις τους αναλυτικούς με παλαιότητα της τελευταίας αυθαιρεσίας του αναλυτικού.

 

Για τον αναλυτικό που αφορά τον εξώστη (σε μεταλλικό πρόβολο) προς τον ακάλυπτο θα πάρεις τιμές από την αγορά και θα βγάλεις προϋπολογισμό.

 

Ας απαντήσει και κάποιος ποιο έμπειρος για σιγουριά....

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, nhpatsavos said:

Συνάδελφοι,

σε οικοδομή με άδεια του 1958, οι ιδιοκτήτες έχουν:

1. κατασκευάσει εξώστη (σε μπετονένιο πρόβολο) στην όψη στον δρόμο 

2. εξώστη (σε μεταλλικό πρόβολο) προς τον ακάλυπτο

3. έχουν κλείσει τον χώρο που προβλεπόταν αρχικά από την άδεια για εξώστη (βεράντα στην οροφή του υποκείμενου ορόφου)

Η συνολική επιφάνεια εξωστών, τώρα, υπερβαίνει κατά 60% την αρχική επιφάνεια εξωστών στην άδεια.

Έχω ήδη σημειώσει ΥΔ για τον εξώστη που έκλεισε και έγινε διαμέρισμα χώρος ΚΧ.

Για τους εξώστες, έχω σκεφτεί το εξής:

να βάλω κατηγορία 1 τον μπροστινό πρόβολο (που κατασκευάστηκε μαζί με την προσθήκη ορόφου του 1958). Τον μεταλλικό πίσω εξώστη (που είναι μεταγενέστερος) να τον βάλω "Κατηγορία 4, λοιπές παραβάσεις", αλλά στο Παράρτημα Β δεν έχει τιμή για εξώστη (και δη μεταλλικό).

Ομολογώ πως έχω μάλλον μπερδευτεί. Ευχαριστώ!

Σωστά τα γράφεις.

Όσο για τον μεταλλικό πρόβολο μην περιμένεις να βρεις έτοιμη τιμή.

θα την υπολογίσεις ανάλογα με τα υλικά που έχει.

Με μία τιμή για την σιδηροκατασκευή γύρω στα  65,00κιλά/τμ *1,20ευρώ το κιλό= 76,00ευρώ /τμ νομίζω είσαι καλυμμένος.

 

Edited by karanus
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια "απλή" αλλά περίεργη περίπτωση. Τι κάνουμε όταν υπάρχει περίφραξη εντός της ιδιοκτησίας?

Ο ιδιοκτήτης το είχε αγοράσει το '80. Στην βορινή πλευρά της ιδιοκτησίας, διέρχεται αρδευτικό νερό μέσω χωμάτινου υδραύλακα που το χρησιμοποιούν για την άρδευση όλες οι ιδιοκτησίες. Δεν έχει γίνει δουλεία με συμβολαιογραφική πράξη, αλλά το χρησιμοποιούσαν και το χρησιμοποιούν ακόμα. Ο ιδιοκτήτης επειδή δεν ήθελε η ιδιοκτησία του να είναι προσβάσιμη σε όποιον χρησιμοποιούσε τον υδραύλακα (που περνάει μέσα από τις ιδιοκτησίες) κατασκεύασε περίφραξη (ΑΒ) για να μην είναι ελευθερη η πρόσβαση στην ιδιοκτησία του. Η περίφραξη στο όριο της ιδιοκτησίας θα υπολογισθεί με αναλυτικό τιμολόγιο. Με την περίφραξη εντός της ιδιοκτησίας τι μπορεί να γίνει?

Σκαρίφημα

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με το ιδιοκτησιακό. Σε συμβόλαιο αναφέρεται ο υδραύλακας; 

Έλεγξες μήπως υπάρχει εμπλεκόμενος ΓΟΕΒ και κάποια απαλλοτρίωση;

Έλεγξες μήπως ο υδραύλακας είναι ρέμα το οποίο έχει "πειραχθεί";

Βορειότερα του υδραύλακα υπάρχει άλλη ιδιοκτησία οπότε η συνήθης περίπτωση είναι να πάρει τον άξονα κοίτης του υδραύλακα ως όριο και όχι και την απέναντι όχθη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

σε ΟΑ του 2004 για διώροφη οικοδομή, στην οποία συμπεριλαμβανόταν απόληξη κλιμακοστασίου ύψους 2,40, έχει κατασκευαστεί απόληξη με κεκλιμένη στέγη ύψους 2,40 έως 3,50. Πώς θα το αντιμετωπίζατε?

1.Αναλυτικός?

2.ΥΔ μόνο με υπέρβαση ύψους?

3.ΥΔΚΧ?

(Επιτρεπόμενο ύψος 9,00μ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.